Microsoft

Tak działa Cortana w przeglądarce Spartan na Windows 10

Konrad Kozłowski
Tak działa Cortana w przeglądarce Spartan na Windows 10
26

Nowa przeglądarka Microsoftu to jedna z najbardziej wyczekiwanych nowości w Windows 10. Najprawdopodobniej już niedługo każdy chętny będzie mógł sprawdzić ją w akcji, ale do tego momentu będziemy polegać jedynie na informacjach z przeróznych źródeł. Jednym z nich jest wideo, na którym oglądamy pomoc...

Nowa przeglądarka Microsoftu to jedna z najbardziej wyczekiwanych nowości w Windows 10. Najprawdopodobniej już niedługo każdy chętny będzie mógł sprawdzić ją w akcji, ale do tego momentu będziemy polegać jedynie na informacjach z przeróznych źródeł. Jednym z nich jest wideo, na którym oglądamy pomocną Cortanę wbudowaną w przeglądarkę Spartan.

Serwis WinBeta opublikował klip, w którym możemy obejrzeć możliwości Cortany podczas korzystania ze Spartana. Po odwiedzeniu strony internetowej na przykład restauracji, gdy Cortana dysponuje informacjami na jej temat, poinformuje nas o tym poprzez obecność jej ikony w pasku adresu. Po kliknięciu na nią pojawi się boczny panel zawierający zebrane przez Cortanę dane - między innymi adres zaznaczony na mapie, godziny otwarcia, informacje kontaktowe czy wskazówki dojazdowe.

Znacznie większe wrażenie zrobiła na mnie jednak inna funkcja pozwalająca na dotarcie do szczegółów odnośnie dowolnej treści znajdującej się na stronie. Po zaznaczeniu wyrazu, frazy klikamy na nią prawym przyciskiem i wybieramy “Zapytaj Cortanę”. Wtedy zawartością prawego panelu może być definicja słowa czy wyjaśnienie składu potrawy i jej wartości odżywczych. Wszystko to bez opuszczania przeglądanej strony internetowej.

Jeśli klikniemy na jeden z linków otwarta zostanie nowa karta zawierające więcej informacji na dany temat. Dziś, przeskakiwanie pomiędzy kartami nie jest zbytnio meczące, ale praca z Cortaną na pewno pozwoli na wygodniejsze i o wiele szybsze docieranie do potrzebnych nam informacji. Przypomina mi to funkcję słownika w czytnikach Kindle, dzięki której błyskawicznie serwowane nam są definicje czy tłumaczenia. Z niej korzystam niezwykle często i przypuszczam, że z Cortaną będzie podobnie.

Coś, co możliwe jest także w innych przeglądarkach dzięki dodatkom, Cortana będzie sama w sobie dostarczać w Spartanie - a mowa o podpowiedziach w pasku adresu podczas wprowadzania frazy. Jeśli interesuje nas pogoda, wystarczy rozpocząć wpisywanie odpowiedniego hasła, a podstawowe informacje zostaną wyświetlone nieco poniżej.

Oprócz samych możliwości Cortany, na wideo w akcji zobaczymy również niektóre elementy interfejsu przeglądarki, na przykład sekcję ustawień. Na podstawie materiałów, którymi dysponujemy, Spartan już dziś imponuje wydajnością i innowacyjnością. Czy, gdy przeglądarka stanie się dostępna, jej możliwości sprostają naszym, jakby nie patrzeć, wysokim oczekiwaniom? Jestem pewien, że o blamażu nie może być mowy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu