Microsoft

Spartan dla uczestników programu Windows Insider bliżej niż sądzimy

Jakub Szczęsny
Spartan dla uczestników programu Windows Insider bliżej niż sądzimy
10

Opierając się na danych z dzisiejszej konferencji Microsoftu oraz kilku źródeł, Microsoft podda testowi swój projekt nowej przeglądarki internetowej, jaką jest Spartan. Pierwsza prezentacja efektów prac giganta w tej kwestii miała miejsce w styczniu - po tym spodziewano się rychłego udostępnienia pr...

Opierając się na danych z dzisiejszej konferencji Microsoftu oraz kilku źródeł, Microsoft podda testowi swój projekt nowej przeglądarki internetowej, jaką jest Spartan. Pierwsza prezentacja efektów prac giganta w tej kwestii miała miejsce w styczniu - po tym spodziewano się rychłego udostępnienia programu w kanale Windows Insider, jednak tak się nie stało - Microsoft nie był jeszcze gotowy na to, by przekazać ją zainteresowanym użytkownikom Windows 10 Technical Preview.

Spartana nie doczekaliśmy się także w mobilnej edycji Windows 10. Jednak mamy już absolutną pewność, że wraz z kolejną kompilacją Windows 10 dla komputerów będziemy mogli ocenić, jak wygląda kierunek zmian w nowej przeglądarce internetowej Microsoftu z nowym silnikiem Edge. Nie ma jeszcze pewnych danych co do jednoznacznego terminu udostępnienia programu testerom, jednak mówi się o tym, że nie będziemy musieli czekać dłużej niż do końca marca, a i niewykluczone, że Spartana ujrzymy na naszych komputerach nieco wcześniej.

Nową przeglądarkę pokazano także podczas konferencji Microsoftu na targach MWC w Barcelonie - w wersji dla telefonów komórkowych. Wyglądem jest ona bardzo zbliżona do tego, co widzieliśmy do tej pory na zrzutach ekranu z komputerów. Prawdopodobnie wraz z udostępnieniem jej w kanale Technical Preview dla pecetów otrzymamy też dostęp do wersji dla urządzeń mobilnych. Jest to całkiem zrozumiałe z uwagi na bardzo szeroko zakrojone prace giganta nad ideą aplikacji uniwersalnych - działających tak samo i wyglądających podobnie zarówno na tabletach, smartfonach i komputerach opartych na platformie Microsoftu.

Jedno pytanie w tym wszystkim zostaje otwarte - jak Spartan poradzi sobie w otoczeniu bardzo mocnych rywali - Firefoxa i Chrome. Nowy projekt giganta zapewne zerwie z pokutowaniem po dawnych, mrocznych czasach dla Internet Explorera jednak zastanawiam się, na ile rozwiązania w Spartanie mogą okazać się tak rewolucyjne, że użytkownicy masowo zaczną przesiadać się właśnie na niego. Czy do głosu nie dojdą ludzkie przyzwyczajenia? Ludzie zaopatrzeni w tablety, smartfony z Androidem mogą korzystać z tamtejszego Chrome'a nie tylko na tych urządzeniach, ale i na pecetach - z powodzeniem. Trudno będzie wyrwać Google i Mozilli także i ten kawałek rynku.

Grafika: 1, 2

Źródło: The Verge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu