Komputery i laptopy

Tablety pokochaliśmy bardziej niż komputery?

Tomasz Krela
Tablety pokochaliśmy bardziej niż komputery?
27

Świat wokół nas zmienia się nieustannie. Jeszcze dekadę temu, naprawdę trudno byłoby wyobrazić sobie obecne telefony – smartfony – phablety. Jednak największym zaskoczeniem i czymś, czego wiele osób się nie spodziewało, jest popularność tabletów. Pojawienie się iPada bez wątpienia dokonało rewolucji...

Świat wokół nas zmienia się nieustannie. Jeszcze dekadę temu, naprawdę trudno byłoby wyobrazić sobie obecne telefony – smartfony – phablety. Jednak największym zaskoczeniem i czymś, czego wiele osób się nie spodziewało, jest popularność tabletów. Pojawienie się iPada bez wątpienia dokonało rewolucji na rynku elektroniki użytkowej. Efekty zmian, jakie zapoczątkowało właśnie urządzenie Apple, widać doskonale.

Firma analityczna IDC opublikowała niedawno własne prognozy na temat sprzedaży czterech najpopularniejszych obecnie kategorii urządzeń: komputerów stacjonarnych, przenośnych, tabletów oraz smartfonów. W bieżącym roku pod względem sprzedaży niekwestionowanie królują smartfony, których udział w ogólnej sprzedaży tej kategorii urządzeń wynosi ponad 65%. Na drugim miejscu plasują się tablety z prawie 15% udziałem w rynku. Wyprzedzają one zarówno komputery przenośne, jak i stacjonarne.

To niewątpliwie znak czasu. Nowe kategorie urządzeń wyprzedziły już komputery pod względem sprzedaży. Przewaga zarówno smartfonów, jak i tabletów ma zwiększać się aż do roku 2015. Na przestrzeni 4 lat największy wzrost sprzedaży mają zanotować właśnie tablety - wzrost o 78,9% względem tego roku musi robić wrażenie. Według prognoz na drugim miejscu w tej kategorii znajdą się smartfony. Realny wzrost odnotować mają również komputery przenośne. Do lamusa przechodzić będą komputery stacjonarne.

Świat się zmienia na naszych oczach, tak jak i nasze przyzwyczajenia. Komputery PC wypierane są przez inne urządzenia. Jest to proces naturalny, którego nikt nie zdoła powstrzymać. PC-ty pozostaną domeną osób, które wykorzystują dużą moc obliczeniową do pracy lub rozrywki. Krela, Kowalski czy Nowak nie mają potrzeby wymieniania swoich PC-tów na nowe, o ile stare jeszcze działają.

Czy mamy do czynienia z erą post-PC? Uważam, że chwilowo jesteśmy świadkami nasycania się rynku nową kategorią urządzeń, które tak naprawdę dostępne są w przystępnej cenie zaledwie od 2 lat. Niewątpliwie klienci pokochali tablety, a iPad stał się dla wielu osób celem samym w sobie.

Era post-PC nastąpi faktycznie dopiero wtedy, gdy większość czynności zamiast na ekranie komputera będziemy wykonywać na ekranie tabletu. Do tego jeszcze daleka droga. Większość osób wykorzystuje tablet jako zabawkę, a przecież nie tylko o to w tym chodzi.

Nie zmienia to faktu, że sprzedaż tej grupy urządzeń elektronicznych wciąż będzie rosła. W dużej mierze stanie się tak za sprawą tego, że coraz tańsze modele smartfonów i tabletów trafią na bardzo chłonne rynki. To właśnie ta grupa produktów będzie odpowiadała za wyniki sprzedaży największych producentów. Bo w końcu z ilu smartfonów można korzystać każdego dnia? Coroczna ich wymiana też nie jest najrozsądniejszą decyzją. Dlatego producenci będą coraz częściej zabiegać o tych mniej zamożnych lub bardziej roztropnych klientów. Wszyscy, niezależnie od zasobności naszych portfeli, pokochaliśmy smartfony i tablety - naprawdę trudno to ukryć.

photo credit: Sean MacEntee via photopin cc

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu