Komputery i laptopy

Twórcy CCleanera zapowiadają zdalną konserwację naszych pecetów z chmury

Tomasz Popielarczyk
Twórcy CCleanera zapowiadają zdalną konserwację naszych pecetów z chmury
Reklama

Na przestrzeni lat powstało niesamowicie wiele narzędzi do konserwacji i porządkowania Windowsa. Cóż, mimo kolejnych zmian i nowości system Microsoftu...

Na przestrzeni lat powstało niesamowicie wiele narzędzi do konserwacji i porządkowania Windowsa. Cóż, mimo kolejnych zmian i nowości system Microsoftu w każdej edycji cierpi na te same problemy, a czyszczenie rejestru, wyłączanie programów z autostartu czy chociażby usuwanie plików tymczasowych pomaga utrzymać go we względnie dobrej kondycji. Twórcy jednego z popularniejszych narzędzi do tego celu, CCleanera zapowiadają rewolucję w tym aspekcie.

Reklama

Piriform ma już na swoim koncie szereg przydatnych narzędzi dla Windows. Najpopularniejszym jest oczywiście CCleaner, czyszczący m.in. rejestr i usuwający tymczasowe pliki z dysku. Obok niego działają jednak również inne marki - Defraggler (defragmentacja dysków), Recuva (przywracanie plików), a także Speccy (informacje o systemie). Teraz rodzina ta rozszerzy się o usługę Agomo, która będzie pełnymi garściami czerpać z rozwiązań chmury.

Zdawać by się mogło, że chmura i konserwacja Windowsa nie idą ze sobą w parze. Okazuje się, że wręcz przeciwnie. Cloud Computing może być wspaniałym uzupełnieniem pakietu narzędzi służących utrzymaniu systemu w dobrej kondycji. Agomo ma stanowić na to dowód. Piriform zapowiada, że nadchodząca usługa będzie umożliwiała na zdalne monitorowanie stanu systemu, a także zużycia zasobów systemowych. Łącznie do dyspozycji mamy otrzymać ponad sto różnych statystyk i wskaźników. Dzięki temu każdy będzie mógł realnie ocenić, jak bardzo zaniedbany jest monitorowany pecet.

Oczywiście to nie wszystko. Agomo ma bowiem pozwalać na zdalne usuwanie błędów z rejestru, defragmentację dysków HDD, a także kontrolę automatycznie uruchamianych programów. O ile trudno znaleźć zastosowanie dla tego modelu w warunkach domowych, to dla administratorów sieci firmowych może to być doskonały sposób na utrzymanie zadowalającej wydajności komputerów pracowników. Szczerze powiedziawszy widzę też tutaj szansę dla wszystkich osób, które służą rodzinie i znajomym pomocą techniczną. Nierzadko otrzymywałem "pod opiekę" sprzęt należący do bliskich, w którym największym problemem był brak jakiejkolwiek konserwacji. Zamiast oczekiwanej przez nich reinstalacji systemu na ogół wystarczało przeprowadzenie generalnych porządków zwieńczone defragmentacją dysków. Rezultat był widoczny gołym okiem.

Swoją drogą podobne możliwości oferuje inna usługa - Slouto, dzięki której również użytkownicy mogą przeprowadzać optymalizację na innych komputerach. Tutaj jednak obyło się bez hasła "chmura". Jakie znaczenie odegra ona w rozwiązaniu twórców CCleanera? Przekonamy się pewnie niebawem.


Piriform ma ciekawy pomysł na wprowadzenie swoich narzędzi na nowy poziom. Programy tego typu przez minione lata nie zyskiwały raczej żadnych rewolucyjnych funkcji, co uczyniło je dość archaicznymi. Agomo ma szansę zmienić ten stan rzeczy. O samej usłudze na razie nie wiadomo zbyt wiele. Można jednak zapisywać się już do ewentualnych testów na dedykowanej stronie www. Do tej pory Piriform wydawał swoje programy głównie w wersjach freeware, ale zważywszy na to, że Agomo będzie głównie dedykowane zastosowaniom biznesowym, może od razu wystartować jako usługa płatna.

W praktyce model ten będzie zapewne wykorzystywał aplikacje klienckie działające w tle i ukryte w zasobniku systemowym, które dadzą wybranemu użytkownikowi (administratorowi) zdalny dostęp do wybranych poleceń. Z jednego strony do ogromne udogodnienie, ale z drugiej również ewentualne ryzyko. Twórcy będą musieli zatem zadbać o uszczelnienie swojego rozwiązania, a także wypracować efektywny system przyznawania uprawnień. Pytań i wątpliwości jest wiele, bo Piriform jeszcze nie ujawnił żadnych szczegółów.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama