Felietony

Tablet z Windows 10 od Xiaomi? Oj, kupowałbym

Jakub Szczęsny
Tablet z Windows 10 od Xiaomi? Oj, kupowałbym
33

Xiaomi obok Meizu oraz Huawei to dla mnie symbol "chińskiego świtu" w technologiach. Konstrukcje tych producentów nie odstają od reszty stawki pod względem jakości ich wykonania, a często są nieco bardziej "innowacyjne" od znanych, wiodących producentów. Przykład? Android oraz MIUI - jedna z ładniej...

Xiaomi obok Meizu oraz Huawei to dla mnie symbol "chińskiego świtu" w technologiach. Konstrukcje tych producentów nie odstają od reszty stawki pod względem jakości ich wykonania, a często są nieco bardziej "innowacyjne" od znanych, wiodących producentów. Przykład? Android oraz MIUI - jedna z ładniejszych nakładek dla zielonego robocika od Google. Tablet z Windows 10? A dlaczego nie?

Renomowany analityk z Chin donosi, iż Xiaomi zbroi się na przyszłą premierę pierwszego tabletu z Windows na pokładzie. Warto przy okazji wspomnieć, że Xiaomi ostatnio wycofało się z produkowania takich urządzeń - nie wiadomo, czy ze względu na to, że rynek tabletów na świecie począł mocno zwalniać. W 2014 roku firma zaprezentowała Mi Pad, który został całkiem dobrze przyjęty przez rynek. Obok kolejnego tego typu urządzenia z Androidem, podczas jednej premiery ma się pojawić również jego odmiana pracująca pod kontrolą Windows 10.

Pytanie tylko, czy Xiaomi wystarczy sam fakt stworzenia urządzenia opartego na platformie Microsoftu. Xiaomi bowiem ma asa w rękawie, którym jest właśnie MIUI - a tego nie zaimplementuje w tablecie z Windows. O tym nie ma mowy. Pytanie o wybór wersji platformy również zostaje otwarte. Dla urządzeń powyżej 8 cali przeznaczony jest pełny Windows 10, a poniżej - jego mobilna odmiana. Jak na razie nie wiadomo, którą drogą podąży Xiaomi w swoich planach na najbliższe miesiące. Ramy czasowe jednak pozwalają wierzyć, iż będzie to jednak mniejsze urządzenie wyposażone właśnie w odświeżoną platformę mobilną Microsoftu.

Równie tajemnicza jest specyfikacja urządzenia - to stanowi na razie wielką niewiadomą. Dużego wyboru nie ma, z pewnością będzie to albo urządzenie oparta na Atomie, albo na Snapdragonie. Nie wiadomo również, czy będzie to solidny, mobilny high-end, czy też przenośna, raczej budżetowa propozycja z energooszczędnym układem Intela.

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu