Felietony

Szykuje się odpowiedź Nokii na tabfony? Na horyzoncie pojawia się też aluminiowa Lumia Catwalk

Tomasz Popielarczyk
Szykuje się odpowiedź Nokii na tabfony? Na horyzoncie pojawia się też aluminiowa Lumia Catwalk
7

Fablety, Tabfony - gubię się już w tych określeniach smartfonów z wyświetlaczami o przekątnej większej niż 5 cali. Okazuje się, ze wkrótce do producentów je oferujących prawdopodobnie dołączy też Nokia. Co więcej, wyciekły też pierwsze zdjęcia smartfona o nazwie kodowej Catwalk, który być może będzi...

Fablety, Tabfony - gubię się już w tych określeniach smartfonów z wyświetlaczami o przekątnej większej niż 5 cali. Okazuje się, ze wkrótce do producentów je oferujących prawdopodobnie dołączy też Nokia. Co więcej, wyciekły też pierwsze zdjęcia smartfona o nazwie kodowej Catwalk, który być może będzie nowym flagowcem Finów.

Kilka dni temu Maciek Sikorski pisał o tym, że analitycy naciskają na Nokię i Apple'a, by wypuścili na rynek urządzenia tego typu. Okazuje się, że fiński producent ma właśnie w zanadrzu taki projekt, który ma być też swoistym powiewem świeżości w jego ofercie. Urządzenie ma mieć 5- lub 6- calowy wyświetlacz -tak przynajmniej podaje Financial Times.

Smartfon miałby pracować pod kontrolą Windows Phone 8.1, który zadebiutuje na rynku równocześnie z desktopowym Windowsem 8.1. Kluczową funkcją tej aktualizacji byłaby obsługa rozdzielczości 1080 p, którą oczywiście oferowałby opisywany model. Ile w tym prawdy? Myślę, że zarówno Nokię, jak i Microsoft stać na taki krok w przód. Głośne hasła o rozdzielczości Full HD w smartfonach z Androidem na pewno działają na wyobraźnię użytkowników. Dlaczego zatem analogiczna oferta z systemem Giganta z Redmond miałaby być pod tym względem gorsza?

Tymczasem Windows Phone Central komentuje świeże zdjęcia innego modelu z nowej rodziny - Lumii Catwalk - jako bardzo wiarygodne i potwierdza to informacjami z "prywatnych źródeł". Według przecieków Lumia Catwalk, którą zaprezentowano na tych wątpliwej jakości fotografiach, ma być wyposażona w dwurdzeniowy procesor 1,5 GHz, posiadać 16 GB pamięci flash oraz baterię o pojemności 2000 mAh. Do zdjęć posłuży nam aparat z matrycą 8,7 Mpix i doświetlającą diodą LED. Przekątna wyświetlacza smartfona nie dobije jednak do tych symbolicznych 5 cali - zagraniczne serwisy piszą o co najwyżej 4,5-calowym ekranie.

Bardzo interesującą pogłoską jest zastosowanie aluminium do budowy Lumii Catwalk. Odejście od poliwęglanu, który jest jednym ze znaków rozpoznawczych Nokii w ostatnim czasie miałoby być podyktowane grubością oraz wagą urządzenia. W rezultacie nowy smartfon ważyłby zaledwie 132 gramy (o 50 g mniej niż Lumia 920) oraz miał grubość 8,4 mm (o 2,3 mm mniej niż Lumia 920). O ile od strony wizualnej i praktycznej aluminium rzeczywiście jest materiałem lepszym, to niesie za sobą też pewne ryzyko związane m.in. z łącznością. Na tym polu polegali już najlepsi - m.in. ASUS i Apple.

Windows Phone Central podaje, że nowa Lumia miałaby zostać zaprezentowana już w połowie maja i trafić na rynek w czerwcu. Znamienny jest też wskaźnik wiarygodności tych pogłosek - serwis przyznał im aż 10 punktów na 10 możliwych.

Nokia w najbliższym czasie prawdopodobnie zaskoczy nas nie tylko Lumią Catwalk, ale też kilkoma innymi urządzeniami. Trwają przecież również prace nad przeniesieniem na Windows Phone 41-megapikselowej matrycy PureView, a także Lumią 928, która podobno ma zadebiutować w przeciągu kilku tygodni. Projektanci fińskiej firmy nie próżnują i gonią trendy rynku. Pytanie, czy wyjdzie im to na dobre. Czasem przecież bardziej opłacalne jest obranie własnej ścieżki i samodzielne wyznaczanie tych trendów...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileNokiaSmartfon