Felietony

Szykuje się odpowiedź Nokii na tabfony? Na horyzoncie pojawia się też aluminiowa Lumia Catwalk

Tomasz Popielarczyk
7

Fablety, Tabfony - gubię się już w tych określeniach smartfonów z wyświetlaczami o przekątnej większej niż 5 cali. Okazuje się, ze wkrótce do producentów je oferujących prawdopodobnie dołączy też Nokia. Co więcej, wyciekły też pierwsze zdjęcia smartfona o nazwie kodowej Catwalk, który być może będzi...

Fablety, Tabfony - gubię się już w tych określeniach smartfonów z wyświetlaczami o przekątnej większej niż 5 cali. Okazuje się, ze wkrótce do producentów je oferujących prawdopodobnie dołączy też Nokia. Co więcej, wyciekły też pierwsze zdjęcia smartfona o nazwie kodowej Catwalk, który być może będzie nowym flagowcem Finów.

Kilka dni temu Maciek Sikorski pisał o tym, że analitycy naciskają na Nokię i Apple'a, by wypuścili na rynek urządzenia tego typu. Okazuje się, że fiński producent ma właśnie w zanadrzu taki projekt, który ma być też swoistym powiewem świeżości w jego ofercie. Urządzenie ma mieć 5- lub 6- calowy wyświetlacz -tak przynajmniej podaje Financial Times.

Smartfon miałby pracować pod kontrolą Windows Phone 8.1, który zadebiutuje na rynku równocześnie z desktopowym Windowsem 8.1. Kluczową funkcją tej aktualizacji byłaby obsługa rozdzielczości 1080 p, którą oczywiście oferowałby opisywany model. Ile w tym prawdy? Myślę, że zarówno Nokię, jak i Microsoft stać na taki krok w przód. Głośne hasła o rozdzielczości Full HD w smartfonach z Androidem na pewno działają na wyobraźnię użytkowników. Dlaczego zatem analogiczna oferta z systemem Giganta z Redmond miałaby być pod tym względem gorsza?

Tymczasem Windows Phone Central komentuje świeże zdjęcia innego modelu z nowej rodziny - Lumii Catwalk - jako bardzo wiarygodne i potwierdza to informacjami z "prywatnych źródeł". Według przecieków Lumia Catwalk, którą zaprezentowano na tych wątpliwej jakości fotografiach, ma być wyposażona w dwurdzeniowy procesor 1,5 GHz, posiadać 16 GB pamięci flash oraz baterię o pojemności 2000 mAh. Do zdjęć posłuży nam aparat z matrycą 8,7 Mpix i doświetlającą diodą LED. Przekątna wyświetlacza smartfona nie dobije jednak do tych symbolicznych 5 cali - zagraniczne serwisy piszą o co najwyżej 4,5-calowym ekranie.

Catwalk 2

Bardzo interesującą pogłoską jest zastosowanie aluminium do budowy Lumii Catwalk. Odejście od poliwęglanu, który jest jednym ze znaków rozpoznawczych Nokii w ostatnim czasie miałoby być podyktowane grubością oraz wagą urządzenia. W rezultacie nowy smartfon ważyłby zaledwie 132 gramy (o 50 g mniej niż Lumia 920) oraz miał grubość 8,4 mm (o 2,3 mm mniej niż Lumia 920). O ile od strony wizualnej i praktycznej aluminium rzeczywiście jest materiałem lepszym, to niesie za sobą też pewne ryzyko związane m.in. z łącznością. Na tym polu polegali już najlepsi - m.in. ASUS i Apple.

Catwalk

Windows Phone Central podaje, że nowa Lumia miałaby zostać zaprezentowana już w połowie maja i trafić na rynek w czerwcu. Znamienny jest też wskaźnik wiarygodności tych pogłosek - serwis przyznał im aż 10 punktów na 10 możliwych.

Nokia w najbliższym czasie prawdopodobnie zaskoczy nas nie tylko Lumią Catwalk, ale też kilkoma innymi urządzeniami. Trwają przecież również prace nad przeniesieniem na Windows Phone 41-megapikselowej matrycy PureView, a także Lumią 928, która podobno ma zadebiutować w przeciągu kilku tygodni. Projektanci fińskiej firmy nie próżnują i gonią trendy rynku. Pytanie, czy wyjdzie im to na dobre. Czasem przecież bardziej opłacalne jest obranie własnej ścieżki i samodzielne wyznaczanie tych trendów...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileNokiaSmartfon