Gry

Szykuje się najdroższa gra na świecie. Budżet to... pół miliarda dolarów

Kamil Ostrowski
Szykuje się najdroższa gra na świecie. Budżet to... pół miliarda dolarów
41

Wiadomym jest, że tworzenie gier wideo nie należy do najtańszych zajęć. Nawet zajmując się niewielką produkcją niezależną zazwyczaj trzeba mieć do dyspozycji dużo czasu, a także pewne środki. Jeżeli natomiast chodzi o produkcje typu „AAA”, to koszta mogą być naprawdę horrendalne. Bobby Kotick...

Wiadomym jest, że tworzenie gier wideo nie należy do najtańszych zajęć. Nawet zajmując się niewielką produkcją niezależną zazwyczaj trzeba mieć do dyspozycji dużo czasu, a także pewne środki. Jeżeli natomiast chodzi o produkcje typu „AAA”, to koszta mogą być naprawdę horrendalne.

Bobby Kotick, prezes największego wydawcy gier wideo na świecie, czyli Activision, zdradził ile jego firma planuje przeznaczyć na stworzenie i promocję Destiny. Suma wszystkich wydatków wyniesie przynajmniej pięćset milionów dolarów. Zgadza się... ponad 1,5 MILIARDA złotych. Jeżeli to prawda, to Activision zajmie pierwsze miejsce na podium w kategorii „najdroższa gra wideo w historii”. Szacunki mówią, że do tej pory palma pierwszeństwa przysługiwała Take-Two, które wydało na GTA V około 260 milionów dolarów.

Żeby wydatek się zwrócił, Destiny musiałoby się sprzedać w około 15 milionach egzemplarzy. Nie jest jednak niemożliwym, żeby Activision wyszło na swoje. Grand Theft Auto V w ciągu pierwszych trzech dni wygenerowało miliard dolarów przychodu, a wkrótce może „pęknąć” i drugi miliard.

Trzeba też pamiętać, że dla Activision może być to również inwestycja w przyszłość. Kontrakt, jakim Bungie, producent gry (znany też ze stworzenia serii Halo) związał się z wydawcą, obowiązywać ma przynajmniej do 2020 roku. W tym czasie deweloper prawdopodobnie zdąży stworzyć jeszcze przynajmniej dwa inne tytuły, a gros wydatków prawdopodobnie przypadał na opracowanie nowej technologii, przejście na next-geny, itd. Wątpliwe, żeby firma musiała drugi raz ponosić równie duże koszta. Poza tym, kontrakt Activision z Bungie zakłada, że wydawca zachowuje pełne prawa do serii i marki Destiny. Jeżeli gra będzie równie dobra, jak obiecują jej twórcy, to może się okazać świetna inwestycja.

Inną sprawą jest, że na ostatnim zwiastunie ta produkcja nie wydawała się już równie zachwycająca, co jeszcze kilka miesięcy temu. Niemniej, z braku dużych premier w tym roku, gracze z wytęsknieniem wypatrują Destiny. Gra pojawi się na konsolach nowe i starej generacji we wrześniu.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Grybudżetdestiny