4

Szukasz obrazka w internecie? Naszkicuj go – proste i praktyczne

Wyszukiwanie obrazków w internecie nadal najczęściej wiąże się z koniecznością ręcznego wpisywania słów kluczowych z klawiatury – tak samo, jak w przypadku próby przeszukania zawartości stron internetowych. Powstał jednak już o wiele ciekawszy i być może wygodniejszy sposób. Microsoft opracował bowiem technologię, pozwalającą wyszukiwać w sieci zdjęcia poprzez… szkicowanie! Wystarczy na ekranie, najlepiej dotykowym, narysować […]

Wyszukiwanie obrazków w internecie nadal najczęściej wiąże się z koniecznością ręcznego wpisywania słów kluczowych z klawiatury – tak samo, jak w przypadku próby przeszukania zawartości stron internetowych. Powstał jednak już o wiele ciekawszy i być może wygodniejszy sposób. Microsoft opracował bowiem technologię, pozwalającą wyszukiwać w sieci zdjęcia poprzez… szkicowanie! Wystarczy na ekranie, najlepiej dotykowym, narysować choćby kształt najważniejszych przedmiotów na zdjęciu, aby wyszukiwarka rozpoczęła przeczesywanie internetu w poszukiwaniu podobnych obrazów.

Aby obecnie znaleźć na przykład w najpopularniejszej wyszukiwarce Google żądany obrazek, zmuszeni jesteśmy do wykorzystania standardowych słów kluczowych. Możliwe jest także przeciągnięcie do okna wyszukiwarki obrazka posiadanego już na dysku, w celu wyszukania podobnych zdjęć. Co jednak, gdy chcemy szybko znaleźć fotografię niepodobną do tego, co już posiadamy? Z pomocą przychodzi nowa technologia autorstwa firmy Microsoft – MindFinder.

Mechanizm polega na naszkicowaniu prostego kształtu na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego. Rysunek jest analizowany, a następnie przeszukiwana jest sieć w celu odnalezienia obrazków wyglądających podobnie. Najlepiej zrozumieć to można na poniższym obrazku. Naszkicowanie tylko jednego koła daje wyniki powiązane z księżycem. Dwa koła prezentują wyniki prezentujące podobne przedmioty na fotkach, zaś naszkicowanie roweru zwraca nam wyniki pełne obrazków przedstawiających właśnie ten przedmiot.

MindFinder jako patent złożony został już w roku 2010. Niestety, są bardzo małe szanse na zaimplementowanie nowej funkcji wyszukiwania obrazków w nadchodzącym systemie operacyjnym Windows 8. Obecnie funkcja dostępna jest dla teleofonów komórkowych wyposażonych w mobilną wersję „okienek” – aplikacja nazywa się Sketch Match.

Zachęcamy do testowania i dzielenia się wrażeniami. Czy taki sposób wyszukiwania zdjęć jest wygodniejszy od wpisywania słów kluczowych z klawiatury?