Nauka

Czy sztuczna inteligencja już teraz może uratować Twoje życie i zdrowie?

Albert Lewandowski
Czy sztuczna inteligencja już teraz może uratować Twoje życie i zdrowie?
Reklama

Dla niektórych sztuczna inteligencja to tajemniczo brzmiące pojęcie, ale okazuje się, że już teraz możemy natknąć się na jej realne zastosowania, wspierające ludzi.

Artykuł jest kontynuacją tekstu Czy stajemy się bogami? Czym jest właściwie sztuczna inteligencja?

Reklama

Sztuczna inteligencja w służbie ludzkości

Dla niektórych sztuczna inteligencja to wyłącznie pusty slogan, inni postrzegają ją jako zagrożenie dla ludzkości, a kolejni mają neutralny stosunek i patrzą na nią jako naturalny kierunek rozwoju technologii. Trzeba przyznać, że obecnie rozwiązania wykorzystujące ją potrafią zachwycić i zdecydowanie widać, że teraz da się znaleźć projekty, w których skrót SI rzeczywiście coś znaczy.

Future Talks – spotkania z przyszłością

Ostatnio, 31 maja 2019, odbyło się spotkanie poświęcone biznesowym i prawnym aspektom sztucznej inteligencji. W wydarzeniu tym wzięli udział eksperci, którzy dyskutowali na tematy związane z SI nie tylko od strony technicznej czy biznesowej, ale również prawnej. Nie da się ukryć, że prawo rzadko kiedy jest w stanie nadążyć za nowościami w obszarze nowych technologii. Ekspertami w tej dyskusji byli: Roman Bieda, dr inż. Jarosław Bułka oraz Piotr Biczyk.

Samo Future Talks to jedyny w Polsce cykl prestiżowych, interdyscyplinarnych spotkań, poświęconych tematyce przyszłości, łączących fireside chat w zmodyfikowanej formie z moderowaną dyskusją, podczas której specjaliści udzielają odpowiedzi na zadane wcześniej pytania uczestników. Projekt zrodził się z fascynacji jego twórców możliwościami, jakie dają innowacyjne rozwiązania i nowoczesne technologie w połączeniu z ludzką inteligencją, ale równocześnie z refleksji nad potencjałem sztucznej inteligencji i automatyzacji coraz większej ilości dziedzin życia.  Motywacją do stworzenia Future Talks była również chęć edukacji w tematyce rozwoju poprzez innowacje oraz przygotowania się na zmiany powodowane stałym rozwojem technologii i nauki.

Natomiast już 24 października na Targach Książki w Krakowie, w ramach konferencji Małopolskiego Forum Bibliotek pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, odbędzie się kolejna, specjalna edycja Future Talks, tym razem skupiona wokół tematu Sztuczna inteligencja w świecie książki. Rejestrować się na wydarzenie można pod tym linkiem. Więcej informacji na temat samego projektu znajdziecie tutaj: http://futuretalks.pl/.

Wywiad: Jak sztuczna inteligencja pomaga w medycynie?

Dr inż. Jarosław Bułka

Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, Biocybernetyk z 20-letnim stażem akademickim w Katedrze Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Autor ponad 50 publikacji z obszarów sztucznej inteligencji, sieci neuronowych, telemedycyny, telediagnostyki i inżynierii biomedycznej. Biznesowo zajmuje się analizą sygnałów i danych, modelami machine learning oraz transformacją cyfrową organizacji i optymalizacją ich procesów, telemedycyną i teleopieką, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Współorganizator wielu konferencji branżowych, panelista i popularyzator działalności badawczo rozwojowej oraz transferu wiedzy z nauki do biznesu. Sekretarz Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych. Ekspert technologiczny Związku Powiatów Polskich oraz Krakowskiego Parku Technologicznego. Członek Małopolskiej Rady Innowacji i Rady Naukowej Małopolskiego Ośrodka Medycyny Translacyjnej. Dyrektor Działu Nowych Technologii Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Do 2018 członek Rady Fundacji Klastra Life Science. Organizator i realizator wielu innowacyjnych projektów R&D. Współzałożyciel i do 2018 członek zarządu w spółkach grupy kapitałowej Silvermedia. Ekspert ds. IT i sztucznej inteligencji Instytutu Żywności i Żywienia. Obecnie właściciel Sophilution, firmy zajmującej się analizą danych i transformacją cyfrową organizacji, prezes MedDataSolution firmy zajmującej się analizą i wykorzystaniem danych diagnostycznych. Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Transformacji Cyfrowej.

Jaki był najciekawszy use case, przy którym miałeś okazję pracować?

Nie mam takiego projektu. Bez względu na to, czy projekt jest dla przemysłu, firmy telekomunikacyjnej, czy energetycznej każdy jest ciekawy bo... każdy jest inny. Ja najbardziej jednak lubię te, które dotyczą medycyny lub diagnostyki. Algorytmy które automatyzują proces diagnostyczny jednocześnie wspierając lekarzy w ich codziennej pracy to zawsze projekty, które ogromnie cieszą, bo realizując je wiesz, że wynik twojej pracy będzie miał realny wpływ na komfort pracy lekarza i poprawę jakości obsługi pacjenta. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe miały i nadal mają w medycynie ogromne znaczenie. Bez względu na to czy dotyczą skomplikowanej diagnostyki obrazowej czy działań budujących u użytkowników właściwe zachowania prozdrowotne, co zawsze wspiera profilaktykę. Przekłada to się zatem w realny sposób na czyjeś zdrowie!

Reklama

Czy pojęcie sztuczna inteligencja jest buzz wordem czy kryje się dla tym realna wartość dla każdej branży?

Na jednej z ostatnich konferencji widziałem fajny slajd. Autor umieścił na nim dwa zdania, które brzmiały w luźnym tłumaczeniu:

Reklama

Jeśli to zostało napisane w R lub w Pythonie to prawdopodobnie jest to uczenie maszynowe.
Jeśli to zostało napisane w Power Point to prawdopodobnie jest sztuczną inteligencją.

Obecnie w mediach często swobodnie używa się pojęcia sztuczna inteligencja. Zazwyczaj po to aby podkreślić, że coś jest supernowoczesne, superinnowacyjne. Zapomina się przy tym, że uczenie maszynowe i tzw głębokie uczenie to po prostu... matematyka - pojęcia, które są znane od dziesięcioleci J Teraz jednak dopiero dysponujemy niezbędną technologią informatyczną żeby przetwarzać w realnym czasie wielkie zbiory danych. Moc obliczeniowa „chmury" lub superkomputerów dopiero od niedawna daje możliwość powszechnego i efektywnego wykorzystania danych gromadzonych od lat w różnych systemach lub zbieranych współcześnie w rozwiązaniach korzystających np. z technologii IoT.

Jaki wpływ mają nowoczesne technologie na rozwój medycyny? Jakich nowości możemy spodziewać się w tym zakresie w najbliższych latach?

Analiza danych diagnostycznych, korelowanie tych danych z wynikami terapii, wsparcie ML i AI w analizie obrazów medycznych, systemy wsparcia decyzji diagnostycznych, modelowanie złożonych systemów biologicznych, wsparcie analityczne w badaniach klinicznych to tylko niektóre przykłady wykorzystania algorytmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji wpływające w ogromny sposób na jakość i szybkość uzyskiwanych rezultatów. Trzeba pamiętać, że za każdym badaniem, każdą analizą, każdym procesem diagnostycznym kryją się prawdziwi ludzie, pacjenci, którzy potrzebują  jak najszybciej wyników badań lub wskazania właściwej terapii! Nie ma chyba lepszych przykładów niż diagnostyka i wsparcie terapii na to żeby pokazać, jak technologia ML i AI może służyć ludziom.

Czy możemy już stwierdzić, że rozwiązania z wykorzystaniem różnych elementów sztucznej inteligencji pozwalają na ratowanie życia ludzi?

Reklama

Zdecydowanie tak. Przyspieszenie procesów diagnostycznych, szczególnie w onkologii, chorobach rzadkich a także w geriatrii gdzie powszechne spotykamy się z tzw wielochorobowością i wielolekowością u pacjentów wprost przekłada się na skuteczność terapii. W jednym z realizowanych projektów mieliśmy do czynienia z automatyczną analizą  obrazów MRI wątroby małych dzieci. Zastosowanie automatycznej analizy tych obrazów pozwoliło na zredukowanie czasu diagnostyki i terapii o kilka miesięcy i wyeliminowanie z procesu diagnozy biopsji, niezwykle bolesnego i niosącego ryzyko powikłań zabiegu.

Sprawdź też: Na co pozwoli transhumanizm?

Czy sądzisz, że ludzie będą w stanie w pełni zaufać sztucznej inteligencji?

Oj, to niezwykle trudne pytanie. Za dużo w kinach było ostatnio filmów, w których sztuczna inteligencja przejmuje władzę nad ludźmi i światem by założyć, że ludzie bez żadnych oporów ją zaakceptują :)

Najfajniejsze w tej technologii jest jednak to, że często ludzie deklarują, że bardzo się jej obawiają a nie zdają sobie sprawy, że na co dzień korzystają z niej w aplikacjach smartfonów, serwisach internetowych, nawigacji czy choćby wykorzystując ją podczas prowadzenia samochodów, które potrafią same utrzymać się na drodze czy rozpoznawać znaki drogowe.

Żyjemy w czasach w których nie możemy już uciec przed technologią AI.  Musimy po prostu nauczyć się z nią żyć, rozsądnie ją implementować i wykorzystywać tak jak wieki temu nasi przodkowie musieli zaakceptować silniki parowe, elektryczność, samochody, telefonię, radio czy telewizję.

Sztuczna inteligencja - nasz przyjaciel

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama