Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Nauka

Nierówna walka z cyfrowym nałogiem. Czy Ciebie też dotyczy uzależnienie od smartfona?

AL
Albert Lewandowski
2

Rozwój technologii zdecydowanie ma ogromny wpływ na nasze życie. Jednym z najważniejszych urządzeń ostatnich dekad pozostaje smartfon, który aktualnie zdaje się być jedną z najpopularniejszych używek.

FOMO atakuje

Fear Of Missing Out odnosi się do uczucia niepokoju. Powoduje ono, że chcemy być cały czas w internecie, aby przypadkiem nas nic nie ominęło. Do tego dochodzi uczucie wibracji, kiedy nawet nie mamy smartfona w kieszeni, czy dźwięk powiadomienia, którego tak naprawdę nie było. To wszystko najlepiej pokazuje, że mamy tu do czynienia z prawdziwym nałogiem. Warto tu zresztą dodać, że to jeden z pierwszych terminów naukowych, który nawiązywał do wpływu telefonów na nasze życie. Możecie mówić, że to was nie dotyczy, ale w praktyce problem ten odnosi się do sporej liczby użytkowników urządzeń mobilnych.

Smartfon stał się prawdziwą używką. Kiedyś był papieros, teraz telefon. Zdecydowanie zaspokaja oczekiwania naszego mózgu na kolejne impulsy i ciekawe zdarzenia, a my sami oczekujemy cały czas czegoś nowego, przewijając w nieskończoność timeline na naszych mediach społecznościowych. Jak jednak wygląda to uzależnienie z naukowego punktu widzenia?

Wywiad z ekspertem

Dr Helena Chmielewska-Szlajfer, socjolożka, Akademia Leona Koźmińskiego.

Czy uzależnienie od telefonu różni się czymkolwiek od innych uzależnień?

.

Dlaczego ludzie tak bardzo uzależniają się od urządzeń elektronicznych?

.

Jaki negatywny wpływ na nasze życie ma takie uzależnienie?

.

Jak można skutecznie walczyć ze smartfonowym nałogiem?

.

Czy potrafimy powiedzieć dość?

Obecnie smartfony potrafią utrudniać życie. Skutecznie absorbują naszą uwagę i moim zdaniem powinniśmy być tego świadomi. Na szczęście jesteśmy w stanie walczyć z samym nałogiem, rezygnując ze zbędnych chwil z telefonem w ręku. Niestety lub stety, na luksus rezygnacji z niego na dobre niewielu spośród nas może sobie pozwolić.

Przeczytaj również: Jak walczyć z uzależnieniem od smartfona?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: