Polityka dla rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce od roku 2020 wymaga zmian i dostosowania do nowych warunków panujących na rynku. Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało spotkanie z ekspertami, na którym dyskutowano o kierunku dalszych działań.
Nowe Ministerstwo Cyfryzacji pod kierownictwem Krzysztofa Gawkowskiego od kilku tygodni organizuje różne spotkania z ekspertami, na których prowadzone są rozmowy i dyskusje na temat kierunku cyfrowego świata, w jakim powinna podążać Polska. Kilkanaście dni temu poznaliśmy pierwsze szczegóły na temat tego, czym MC będzie zajmowało się w tym roku. To m.in. praca nad zmianami w ustawie dotyczącej krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Drugim priorytetem jest opracowanie ustawy dotyczącej regulacji komunikacji elektronicznej, która już znajduje się na liście prac legislacyjnych rządu. Trzecim kluczowym zadaniem jest implementacja unijnego aktu dotyczącego usług cyfrowych (DSA) w Polsce.
Sztuczna Inteligencja w Polsce. Wiele korzyści, ale także wiele wyzwań
Równie ważnym elementem rozwoju Polski cyfrowej jest rozwój Sztucznej Inteligencji oraz to, jak Polska jest przygotowana na wynikające z niej szanse i zagrożenia. Z tego też względu zorganizowano spotkanie Grupy Roboczej ds. sztucznej inteligencji (GRAI) oraz Internetu Rzeczy (IoT) i technologii przełomowych w 2024 r. Podczas spotkania omówiono potrzebę zmian w strategii AI oraz kierunki działań w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.
Pierwsze spotkanie grupy roboczej, która skupiać się będzie przede wszystkim na zagadnieniach związanych z rozwojem Sztucznej Inteligencji, skupiało się na czterech głównych zagadnieniach i wyzwaniach, z którymi będziemy musieli mierzyć się w najbliższej przyszłości – zarówno jako społeczeństwo, jak i Państwo, które będzie zaktualizować swoją "Politykę dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020". Na spotkaniu rozmawiano i poruszano następujące zagadnienia:
- Strategia AI – określenie priorytetów wdrażania oraz doprecyzowanie mechanizmów finansowania rozwoju AI w Polsce;
- AIA (unijne rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji) – dostosowanie regulacji i aktualizacja przepisów prawnych w celu wsparcia rozwoju AI, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony praw obywatelskich;
- Wymiar etyczny AIA – promowanie odpowiedzialnego stosowania AI z uwzględnieniem etyki i zrównoważonego rozwoju.
- GRIoT i inne technologie przełomowe – zwiększenie wsparcia dla badań w kluczowych technologiach, budowa i wsparcie centrów innowacji technologicznych, inwestycje w edukację cyfrową i technologiczną, zapewnienie dostępu do zaawansowanej infrastruktury technologicznej, promowanie otwartych standardów i współpracy technologicznej, rozwój strategii zapewniających bezpieczeństwo w erze technologii przełomowych, aktywne uczestnictwo w globalnych inicjatywach technologicznych, dostosowanie ram prawnych do szybko zmieniającego się środowiska technologicznego.
Stock image from Depositphotos
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu