Sztuczna Inteligencja

Sztuczna inteligencja wchodzi na nowy poziom. Co zrobiło Google?

Tomasz Szwast
Sztuczna inteligencja wchodzi na nowy poziom. Co zrobiło Google?
15

Nowy model sztucznej inteligencji autorstwa Google ma sprawić, że ta będzie działać jeszcze lepiej niż do tej pory. Przyda się zarówno w bardzo złożonych zadaniach, jak i w zastosowaniach konsumenckich. Co potrafi Gemini 1.0? Według samego Google naprawdę bardzo wiele.

Żeby uzmysłowić sobie, o jak wielkim przedsięwzięciu mówimy, trzeba przytoczyć wprost słowa z informacji prasowej od Google. Amerykański gigant wprost nazywa go największym projektem naukowo-inżynierskim w historii Google. Dość powiedzieć, że w celu jego realizacji zaangażowano wiele działów przedsiębiorstwa. Pracowały nad nim, między innymi, specjalizujące się w sztucznej inteligencji Google DeepMind czy Google Research.

Czym jest Google Gemini?

Gemini, obecnie wydany w wersji 1.0, to model sztucznej inteligencji zbudowany w całości od podstaw. To model multimodalny, co oznacza, że może korzystać z różnych źródeł informacji, rozumieć je i przetwarzać. Niezależnie od tego czy mowa o tekście, kodzie, obrazie, dźwięku czy filmie.

Największym atutem Gemini jest jego skalowalność. To model AI, który działa równie dobrze zarówno w centrum danych, jak i na urządzeniu mobilnym. Oznacza to, że sprawdzi się zarówno w bardzo złożonych zadaniach, jak i w codziennych zastosowaniach konsumenckich.

Dzięki takim superkomputerom Gemini potrafi tak wiele

Co potrafi Gemini?

Jak informuje Google, Gemini korzysta z wiedzy z aż 57 dziedzin nauki. W tym tak istotnych, jak medycyna, prawo, matematyka, fizyka, historia czy etyka. Dzięki temu jest w stanie udzielać znacznie bardziej przemyślanych odpowiedzi na pytania użytkowników, niż obecnie stosowane modele.

Co ciekawe, Gemini ma sobie świetnie radzić z kodowaniem. Google deklaruje, że potrafi rozumieć, interpretować, wyjaśniać a przede wszystkim generować wysokiej jakości kod. Radzi sobie z tak popularnymi językami programowania, jak Python, Java, C++ i Go.

Trzy warianty dostosowane do potrzeb użytkownika

Model sztucznej inteligencji Gemini 1.0 został zoptymalizowany dla trzech różnych rozmiarów. Gemini Ultra do wykorzystania w bardzo zaawansowanych i złożonych zadaniach, Gemini Pro do skalowania w szerokim zakresie zadań, a także Gemini Nano do wykonywania zadań na urządzeniu.

Kiedy i gdzie skorzystamy z Gemini?

Zgodnie z informacją przekazaną przez Google, jako pierwsi z Gemini 1.0 skorzystają użytkownicy narzędzia Bard. Stanie się to już w dniu dzisiejszym. Dostępny będzie w języku angielskim w ponad 170 krajach i regionach. Bard wykorzysta model Gemini Pro.

Ten sam model zostanie udostępniony deweloperom i klientom biznesowym 13 grudnia. Będzie dostępny poprzez Gemini API w Google AI Studio lub w Google Cloud Vertex AI.

W taki sposób o Gemini wypowiada się szef Google – Sundar Pichai:

To pierwsze modele Gemini i początek realizacji naszej wizji, która przyświeca nam, odkąd na początku tego roku tworzyliśmy Google DeepMind. Wkroczyliśmy w nową erę modeli, która jest rezultatem największego w historii naszej firmy wysiłku w zakresie działań naukowych i inżynieryjnych. Z radością i ciekawością będę obserwował, co przyniesie przyszłość, i jakie nowe możliwości odkryją ludzie na całym świecie dzięki Gemini.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu