Wybory na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się już 18 maja 2025 roku. Naturalnie, nie wszyscy, którzy tego dnia będą chcieli skorzystać z przysługującemu im czynnego prawa wyborczego, będą mieli możliwość oddania głosu w obwodzie, do którego są przypisani. Co jeśli tego dnia planujemy przebywać za granicą? Warto skorzystać z serwisu e-Wybory, który właśnie wystartował. Oto co warto o nim wiedzieć.

System e-Wybory jest już aktywny. Skorzystają wyborcy przebywający za granicą
Słowem wyjaśnienia, system e-Wybory adresowany jest tylko do tych, którzy planują głosować za granicą. Prowadzi go Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a celem jego funkcjonowanie jest stworzenie możliwości dopisania się do spisu wyborców prowadzonego przez właściwego terytorialnie konsula. System e-Wybory nie umożliwia głosowania przez internet.
Jak dopisać się do spisu wyborców przez internet? Poradnik dla głosujących poza granicami Polski
Do dopisania się do spisu wyborców w danej placówce dyplomatycznej służy strona internetowa przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Po przejściu na nią, należy wybrać opcję Rozpocznij rejestrację i wprowadzić następujące dane:
- numer PESEL;
- ważny polski paszport (albo ważny polski dowód osobisty, jeśli zamierzają Państwo oddać głos w obwodzie głosowania utworzonym w państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w państwie, na terytorium którego można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego);
- adres pobytu za granicą;
- adres poczty elektronicznej lub numeru telefonu kontaktowego;
- nazwisko rodowe matki (które należy podać w celu weryfikacji danych wyborcy).
MSZ przypomina, że dane należy wprowadzać kompletnie i dokładnie, zgodnie z ich pisownią w ważnym polskim dokumencie tożsamości.
Jak dopisać się do spisu wyborców głosujących za granicą poza stroną e-Wybory?
Dla tych, którzy nie mogą skorzystać ze strony e-Wybory przygotowane zostały alternatywne formy dopisania się do spisu wyborców. Można złożyć stosowny wniosek osobiście w danej placówce konsularnej. Można też pobrać ze strony takiej placówki wzór wniosku papierowego. Po jego wypełnieniu należy go zeskanować i przesłać na adres e-mail konkretnej placówki dyplomatycznej.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu