Polska

Idziesz na zbliżające się wybory? Pamiętaj o tych rzeczach

Piotr Kurek
Idziesz na zbliżające się wybory? Pamiętaj o tych rzeczach

Już w najbliższą niedzielę 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak się do nich przygotować i co ze sobą zabrać? Wystarczy telefon

Za nami intensywne miesiące kampanii wyborczych – zeszłoroczne do parlamentu, tegoroczne do samorządów i zbliżające się europarlamentarne. Komitety dwoją się i troją w przekonaniu niezdecydowanych i przeciągnięciu na swoją stronę tych, którzy do tej pory głosowali na kogo innego. Zanim jednak oddamy głos i wrzucimy go do urny wyborczej, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach – w szczególności takich, które mają zagwarantować bezpieczne ich przeprowadzenie.

Od ponad miesiąca obserwujemy, że liczba cyberataków na Polskę znacznie wzrosła. Ataki są zorganizowane i pochodzą głównie z Federacji Rosyjskiej, która jak widać, chce zdestabilizować sytuację w Europie. Dezinformacja stała się jednym z głównych narzędzi do tego, by wywoływać napięcia czy niepokoje, dlatego koordynujemy działania razem z Ministrem Tomaszem Siemoniakiem, aby zapewnić bezpieczeństwo wyborów, ochronę cyberprzestrzeni oraz odpowiednio zarządzać incydentami i atakami

– mówił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na wczorajszej konferencji w MSWiA. Konferencja ta skupiała się przede wszystkim na zapowiedziach Cybertarczy, na którą ma pójść 3 mld złotych. Choć konkretów nie było i przyjdzie nam na nie jeszcze trochę poczekać, Gawkowski opowiadał również o walce z dezinformacją. Ministerstwo Cyfryzacji i NASK opracowały nowe rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego w związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. NASK nie tylko analizuje fałszywe narracje, ale także bada źródła, które je rozpowszechniają. Ponadto, NASK stworzył metodę weryfikacji informacji (fact-checking). Szczegółowe informacje na temat tego nowego podejścia do walki z dezinformacją dostępne są na stronach Ministerstwa Cyfryzacji, a wszystkie incydenty i zaobserwowane działania związane z jej rozpowszechnianiem można zgłaszać na stronie bezpiecznewybory.pl.

Na wybory bez dezinformacji i z telefonem w ręce

Równie istotną kwestią jest sprawdzenie tego, czy możemy zagłosować w zbliżających się wyborach i gdzie to zrobić. Mając pod ręką aplikację mObywatel dowiemy się, czy mamy prawo wyborcze i gdzie możemy zagłosować w ramach zbliżających się wyborów. Wystarczy w zakładce Usługi wybrać opcję Wybory, by uzyskać informacje na temat danych w Centralnym Rejestrze Wyborców. Tu, oprócz szczegółów najbliższych wyborów, dowiemy się czy mamy czynne prawo wyborcze oraz gdzie znajduje się miejsce głosowania. Wydarzenie można dodać do kalendarza, by nie zapomnieć oddać głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

A co jeśli chcemy zmienić miejsce, w którym oddamy głos? Wciąż jest to możliwe, choć czasu nie zostało dużo. Jednorazowa zmiana może być zgłoszona nie później niż 3 dnia przed dniem wyborów i można to zrobić zarówno przez internet jak i osobiście w urzędzie. Najprościej będzie jednak to zrobić online. Wystarczy:

  1. Skorzystaj z Portalu Gov.pl, w którym można złóżyć wniosek.
  2. Zaloguj się swoim profilem zaufanym.
  3. Podaj adres, pod którym będziesz przebywać w dniu wyborów.
  4. Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie.

Pamiętajcie też, że wybierając się do lokalu wyborczego, można wziąć jedynie smartfon z zainstalowaną aplikacją mObywatel i aktywnym mDowodem. Cyfrowy dokument tożsamości, zrównany w zeszłym roku z tradycyjnym dowodem osobistym, pozwoli na wygodne załatwienie spraw przed komisją wyborczą i oddanie głosu w nadchodzących wyborach samorządowych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu