Polska

Światłowody w całej Polsce już w 2026 roku

Grzegorz Ułan
Światłowody w całej Polsce już w 2026 roku
8

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało dwie dobre wiadomości. Pierwsza to taka, że światłowody w całej Polsce pojawią się do 2026 roku - z zasięgiem niemal takim jaki ma teraz sieć LTE. Druga dobra wiadomość, to opcja sprawdzenia dla każdego - czy w danej lokalizacji jest już nie tylko dostępne, ale i planowane podłączenie do światłowodów.

SIDUSIS - System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego działa w pełnym zakresie już od początku tego roku. Możemy dzięki niemu na mapie sprawdzić czy pod naszym adresem jest już dostępny światłowód, możliwy do podłączenia w naszym domu czy mieszkaniu.

Od teraz, operatorzy będą zobowiązani oprócz tych informacji, wprowadzać do systemu dane o planowanych inwestycjach i podłączeniach danych lokalizacji do szybkiego internetu.

Podsekretarz stanu minister Paweł Lewandowski:

Obywatel, który nie ma możliwości korzystania z usług, powinien chociaż wiedzieć, czy będzie miał taką możliwość w przyszłości. Informacja ta może być pomocna np. dla osób, które planują zakup domu czy mieszkania, a nie mogą pozwolić sobie, by nie korzystać z internetu szerokopasmowego.

Firmy telekomunikacyjne do 10 dnia każdego miesiąca będą przesyłać do systemu informacje o planach inwestycyjnych w ciągu kolejnych 3 lat, w tym informacji o:

  • podmiocie planującym lub realizującym inwestycję,
  • rodzaju usługi, jaka będzie świadczona po ukończeniu realizacji inwestycji – detalicznej lub hurtowej,
  • maksymalnej przepustowości usług, które będą świadczone,
  • medium transmisyjnym infrastruktury telekomunikacyjnej planowanej w ramach inwestycji,
  • danych kontaktowych przedstawiciela podmiotu,
  • planowanym terminie rozpoczęcia świadczenia usług.


Do 2026 roku rząd planuje objąć zasięgiem światłowodów całą Polskę, a na ten cel przeznaczono właśnie 10 mld zł, które zostanie rozdysponowane przedsiębiorcom telekomunikacyjnym, którzy zdecydują się na podłączenie światłowodów na terenach, na których dostępu do szybkiej sieci nie było w ogóle.

Minister Cieszyński:

Zależy nam na tym, żeby dostęp do szybkiego internetu (min. 300 Mb/s) miały wszystkie domy i przedsiębiorstwa w Polsce, które dotychczas nie miały możliwości skorzystania ze światłowodu. W konkursach mogą wziąć udział także mali operatorzy, dla których przygotowaliśmy preferencyjne warunki, m.in. małe obszary konkursowe.

Tak więc podsumowując - już niedługo, niemal na bieżąco będziecie mogli sprawdzać postęp tych prac na stronie i mapie SIDUSIS - zarówno już wykonanych podłączeń światłowodów, jak i tych planowanych w najbliższych 3 latach.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news