1 grudnia 2022 roku uruchomiony został rządowy serwis SIDUSIS - System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego, a już 1 stycznia tego roku, zakończył się pierwszy etap jego zasilania i aktualizacji danych przez operatorów. Teraz czas na Wasz ruch.
Przez ostatnie kilka lat, sieć światłowodów w naszym kraju znacznie się poszerzyła. Dzięki różnym inwestycjom komercyjnym czy rządowym programom wypełniania białych plam, szybki internet dociera już do niemal połowy gospodarstw domowych. Niemniej wiele jest jeszcze do zrobienia w tym zakresie, a dzięki serwisowi SIDUSIN, uzyskaliśmy możliwość przyspieszenia tego procesu docierania z internetem do miejsc, w których go jeszcze brakuje.
Podsekretarz stanu, minister Paweł Lewandowski:
Jak bardzo aktualna jest ta baza? Jak wspominałem operatorzy zasilili już ją aktualnymi adresami, pod którymi jest obecnie możliwość świadczenia usług dostępu do internetu szerokopasmowego, a następna aktualizacja planowana jest na 9 stycznia 2023 r. dla podmiotów z większością ilością punktów adresowych w zasięgu i 10 stycznia 2023 r. dla podmiotów, które ich mają mniej. Taka aktualizacja będzie miała miejsce przynajmniej raz w miesiącu według poniższego harmonogramu:Uruchomiliśmy bezpłatną bazę danych zawierającą informujące o dostępności stacjonarnych usług szerokopasmowych w każdej polskiej gminie. Bardzo ważną funkcjonalnością systemu jest możliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługi czy też oznaczania nieruchomości jako pustostanów, co przyczyni się do eliminacji tzw. białych plam.
- raz w miesiącu (do 10 dnia każdego miesiąca) – dla podmiotów posiadających poniżej 50.000 punktów adresowych w zasięgu;
- raz w tygodniu (w każdy piątek) – dla podmiotów posiadających powyżej 50.000 punktów adresowych w zasięgu.
Jak sprawdzić zasięg internetu w swojej lokalizacji?
Baza ta, w pierwszej kolejności umożliwia sprawdzenie, czy w ogóle jest w naszej lokalizacji zasięg internetu. W tym celu wystarczy odwiedzić stronę internet.gov.pl i wpisać w pole wyszukiwarki nasz dokładny, co do budynku adres zamieszkania.
Nie jest wymagane tu logowanie, baza takich adresów jest ogólnodostępna. Na interaktywnej mapie SIDUSIS odszukałem przykładową lokalizację, w której dostępna są miejsca według legendy do mapy, a więc:
- lokalizacje w zasięgu internetu
- lokalizacje z zasięgiem hurtowym
- lokalizacje z zasięgiem teoretycznym
- lokalizacje z brakiem zasięgu
Jak zweryfikować dane czy zgłosić zapotrzebowanie na internet?
Oprócz sprawdzenia takich miejsc, bezpośrednio na mapie możemy zarówno zweryfikować zawarte na niej informacje (wymagane logowanie Profilem Zaufanym):
Sama mapa działa dość sprawnie, choć bywało, że w niektórych lokalizacjach nie uruchamiała mi się lista dostawców, nawet w miejscach zaznaczonych na niebiesko. Po kilku próbach okazało się, że rozwiązaniem tego problemu może być zmiana skali mapy z 10 m, do 20 m lub 50 m i na odwrót.
Źródło: Cyfryzacja KPRM
Stock Image from Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu