Telekomy

INEA wkracza do stolicy ze światłowodami. Taniej niż w Orange

Grzegorz Ułan
INEA wkracza do stolicy ze światłowodami. Taniej niż w Orange
10

Jak donosi dzisiaj branżowy serwis TELKO.in, na ulicach Warszawy zaczęły się pojawiać reklamy operatora telekomunikacyjnego INEA, to oznacza, że mieszkańcy stolicy mogą liczyć na nową, konkurencyjną ofertę światłowodów.

Według informacji TELKO.in, INEA w Warszawie będzie świadczyła swoje usługi na infrastrukturze należącej do Orange, w ramach umowy ze Światłowodem Inwestycje:

Ma za to umowę o współpracy ze Światłowodem Inwestycje z grupy Orange, z którego sieci korzysta na zasadzie hurtowej. Dzięki temu usługi Inea są dostępne m.in. w dzielnicach Śródmieście, Mokotów, Żoliborz, Bielany, Targówek, Praga czy też w podwarszawskim Rembertowie.

Sprawdziłem kilka innych adresów,- w innych dzielnicach i oferta INEA jest już dostępna, więc prawdopodobnie tam, gdzie macie zasięg oferty Orange, tam skorzystacie teraz również z INEA.

Czy warto? Sprawdźmy. Jeśli chodzi o parametry, to jest to tożsama oferta z tą dostępną w Orange. Przy światłowodach z limitem prędkości pobierania do 300 Mb/s, prędkość wysyłania to 50 Mb/s, 600 Mb/s - wysyłanie 100 Mb/s, a 1 Gb/s - wysyłanie 300 Mb/s.

Światłowody Orange w Warszawie - oferta i ceny

Dla porównania sprawdzimy najpierw ofertę Orange. Mamy tu trzy pakiety prędkości, za 300 Mb/s zapłacimy 70 zł miesięcznie (już razem z modemem), za 600 Mb/s 80 zł, a za 1 Gb/s - 90 zł miesięcznie.

Opłata aktywacyjna w każdym pakiecie wynosi 60 zł, a dopłata do domów jednorodzinnych to 20 zł miesięcznie z tym, że przez pierwszy rok mamy to za darmo. Opłaty za infrastrukturę innego dostawcy nie rozpatrujemy, bo sprawdzamy jedynie tą dostępną w ramach zasięgu Światłowód Inwestycje. W Orange możemy też obecnie liczyć na 2 lub 3 miesiące gratis, w zależności od wybranej prędkości światłowodów.

Światłowody INEA w Warszawie - oferta i ceny

INEA rzecz jasna na start w stolicy, musiała przygotować korzystniejszą cenowo ofertę do Orange, i tak w zasadzie jest.

Sprawdziłem jeden z adresów w Warszawie (Warszawa Włochy) i do wyboru mam trzy prędkości, takie same w górę i w dół, co w Orange.

  • za prędkość do 300 Mb/s, mamy koszt 56 zł miesięcznie przez całą umowę, do tego sprzęt wliczony już w cenę, a więc 14 zł miesięcznie mniej niż w Orange,
  • za prędkość do 600 Mb/s 61 zł miesięcznie przez całą umowę, a więc 19 zł miesięcznie mniej niż w Orange,
  • za prędkość do 1 Gb/s 66 zł miesięcznie przez całą umowę, a więc 24 zł miesięcznie mniej niż w Orange.

Również opłata aktywacyjna jest niższa, w każdym z pakietów na start zapłacimy 50 zł, czyli 10 zł mniej niż w Orange.

Co z domami jednorodzinnymi? Tu nie ma akurat różnicy, wprawdzie w INEA za budynki jednorodzinne dopłacamy 10 zł miesięcznie, a w Orange 20 zł miesięcznie, ale pierwszy rok gratis, więc na jedno wychodzi.

Pozostaje kwestia rabatów po zakończeniu umowy. Mamy tu różnicę na poziomie 1 zł (miesięczny koszt telefonu stacjonarnego bez limitu w INEA - nie da się odznaczyć tej usługi przy zamawianiu światłowodów), na korzyść Orange:

  • prędkość do 300 Mb/s: w Orange 80 zł miesięcznie, w INEA 81 zł miesięcznie
  • prędkość do 600 Mb/s: w Orange 90 zł miesięcznie, w INEA 91 zł miesięcznie
  • prędkość do 1 Gb/s: w Orange 100 zł miesięcznie, w INEA 101 zł miesięcznie

Jednak pamiętajmy, że w przypadku domów jednorodzinnych już nie będzie tego wcześniejszego uśrednienia, a więc w Orange dopłacimy 20 zł miesięcznie, a w INEA 10 zł miesięcznie.
Źródło: TELKO.in
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu