Sprzęt

Świąteczny Poradnik Technologiczny, czyli najlepsze hybrydy 2 w 1

Konrad Kozłowski
Świąteczny Poradnik Technologiczny, czyli najlepsze hybrydy 2 w 1
21

Hybrydy to bardzo niedoceniony i wciąż walczący o uznanie typ urządzenia. O wzroście zainteresowania i popularności świadczy cała seria urządzeń Surface, która całkiem niedawno została zaktualizowana. Ale nie tylko Microsoft przygotowuje udane hybrydy - producenci udowodnili, że pod tym pojęciem moż...

Hybrydy to bardzo niedoceniony i wciąż walczący o uznanie typ urządzenia. O wzroście zainteresowania i popularności świadczy cała seria urządzeń Surface, która całkiem niedawno została zaktualizowana. Ale nie tylko Microsoft przygotowuje udane hybrydy - producenci udowodnili, że pod tym pojęciem może kryć się wiele rozwiązań i pomysłów, dlatego na rynku dostępnych jest mnóstwo przeróżnych produktów, które łączą w sobie zalety laptopa i tabletu. Sprawdźmy te propozycje.

Oczywiście wśród zalet tabletu należy wymienić przede wszystkim mobilność urządzenia - smukłość, a także lekkość oraz obecność ekranu dotykowego, dzięki któremu interakcja z urządziem odbywa się w możliwie najbardziej naturalny sposób - przy użyciu własnych dłoni. Z drugiej strony mamy najlepsze strony laptopów, czyli wydajność i moc obliczeniową, którą zapewniają procesory Intela. Dodatkowo, w wielu sytuacjach klawiatura fizyczna jest po prostu niezastąpiona, a jest ona przecież jednym z najważniejszych elementów urządzeń 2 w 1 i w razie potrzeby możemy po nią sięgnąć.

Pierwszą z naszych propozycji jest HP Pavilion x360, który łączy w sobie wspomniane przeze mnie cechy. Tym, co czyni go wyjątkowym, jest obracany o 360 stopni ekran o przekątnej 13,3 cala o wysokiej rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli. Idealnie służyć będzie on podczas prezentacji multimediów, oglądania filmów czy pracy w każdej dogodnej dla nas konfiguracji. Może pełnić role ekranu z odwróconą podstawką, typowego laptopa oraz tabletu, który klawiaturę umieścimy po drugiej stronie ekranu. Zbliżone możliwości zaoferuje produkty Lenovo - ThinkPad Yoga 500 oraz Ultrabook Yoga 3. Pierwszy z nich cechuje się nieco większym, bo posiadającym przekątną 14 cali ekranem, mocniejszy procesor Intel i7 5gen 5500U 2,4 - 3,0 GHz i dysk 500GB SSHD, zaś drugi z ekranem o tej samej przekątnej i rozdzielczości oraz procesorem Intel Core i5-5200U będzie znacznie smuklejszy, bo jego grubość to tylko 18 mm.

Asus od samego początku był bardzo aktywny w tym segmencie rynku, a jego seria Transformer jest jedną z najpopularniejszych wśród klientów. Jej najnowszym członkiem jest model Transformer Book Flip TP200SA, który podobnie jak powyżej wymienione urządzenia oferuje z pozorów typową konstrukcję laptopa, lecz z opcją obrotu ekranu o 360 stopni. Ta hybryda waży zaledwie 1,2 kg i posiada ekran o przekątnej równej 11,6 cala. W środku znajdziemy jeden z dwóch procesorów: Intel® Pentium® Quad-Core N3700 lub Intel® Celeron® Dual-Core N3050. Całość uzupełni port USB typu C, oprócz którego można wykorzystać także popularniejsze USB 2.0 i USB 3.0.

Jeśli preferowalibyście możliwość odłączenia ponad obrócenie ekranu, to Asus zaoferuje Wam model Transformer T100HA z procesorem Intel Atom x5-Z8500, ekranem z przekątną 10,1 cala i smukłości (nie grubości!) na poziomie 8,45 mm. Waży poniżej 1 kg, więc bez problemu zabierzemy go ze sobą w torbie czy plecaku, ale pamiętajcie, że w razie potrzeby będziecie też mogli skorzystać z klawiatury. Bateria zapewni Wam pracę urzązenia do 12 godzin, a porty USB typu C i USB 3.0 zapewnią szybki transfer energii oraz danych.

Jeżeli cenicie sobie odręczne notatki i rysunki, to warto zwrócić uwagę na propozycję Della - model Inspiron 13 7348. Podobnie jak opisywane na początku wpisu hybrydy, ten również oferuje obrotowy ekran, więc gdy tylko będziecie potrzebować go w formie tabletu to nie będzie to dla urządzenia żadnym wyzwaniem. Dotykowy ekran w połączeniu z możliwościami pióra pozwoli Wam notować i rysować co tylko zechcecie, a co istotne, wewnątrz znajduje się procesor Intel i5-5200U zapewniający odpowiedni poziom wydajności. Powracając do kategorii urządzeń z odłączanym ekranem Acer i Kruger&Matz także mają coś do zaproponowania. Acer Switch 10E i Kruger&Matz EDGE 1083 oferują dotykowy ekran o przekątnej 10,1 cala, procesor Intel Atom Z3735F oraz mobilne wymiary. W mgnieniu oka można podłączyć klawiaturę, która pełni też rolę etui.

Urządzenia hybrydowe, czyli popularne "2 w 1", radzą sobie na rynku coraz lepiej. Jednocześnie to produkty w coraz większym stopniu są w stanie spełnić oczekiwania użytkowników, a szeroki przedział cenowy dostępnych urządzeń pozwala na zakup komputera w atrakcyjnej dla wielu osób cenie. Według szacunków w 2016 roku może nastąpić aż 75% wzrost sprzedaży tej kategorii urządzeń - wcale się temu nie dziwię, gdyż jednocześnie jest to nalepszy komputer do pracy i do zabawy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu