Microsoft

Surface z Intel Atom Cherry Trail - tak Microsoft chce wkroczyć na rynek tańszych tabletów

Jakub Szczęsny
Surface z Intel Atom Cherry Trail - tak Microsoft chce wkroczyć na rynek tańszych tabletów
65

Po pozytywnych danych na temat najnowszego Surface'a, Microsoft zdaje się ostrzyć sobie zęby na rynek nieco tańszych urządzeń opartych na pełnym Windows 8.1. Do tej pory segment takich urządzeń oblegały takie firmy jak Asus, czy Acer. Źródła WinBeta podają, iż gigant widząc zapotrzebowanie na takie...

Po pozytywnych danych na temat najnowszego Surface'a, Microsoft zdaje się ostrzyć sobie zęby na rynek nieco tańszych urządzeń opartych na pełnym Windows 8.1. Do tej pory segment takich urządzeń oblegały takie firmy jak Asus, czy Acer. Źródła WinBeta podają, iż gigant widząc zapotrzebowanie na takie sprzęty na rynku zdecyduje się na zaoferowanie swoim klientom tańszego, choć w dalszym ciągu atrakcyjnego Surface'a opartego na Cherry Trailu od Intela.

SoC Intela skrojony głównie na potrzeby urządzeń mobilnych - główną zmianą w stosunku do poprzedniej generacji jest zmniejszenie procesu technologicznego do 14 nanometrów (z 22 nm), dzięki czemu można było spokojnie zwiększyć osiągi urządzeń opartych na rozwiązaniu Intela, a przy okazji zbytnio nie nadwyrężać ich czasu pracy na jednym cyklu ładowania. A skoro mówimy o architekturze Cherry Trail, to zapewne nowe, nieco tańsze urządzenie Surface będzie charakteryzować się brakiem aktywnego chłodzenia, co rzecz jasna spowoduje wzrost kultury pracy nowego tabletu.

Co więcej, doniesienia z Winbeta wskazują, iż wspomniane wyżej urządzenie nazywane jest bezpośrednim sukcesorem Surface 2, który oparty był na biedniejszej wersji Windows - RT. Należy przy okazji wyjaśnić jedną kwestię - nie będzie to anulowany niegdyś projekt "Surface Mini". Źródła podają, iż będzie to "pełnowymiarowy" tablet Microsoftu okraszony jedynie w nieco mniej wydajny, mobilny procesor Intela. Przy okazji będzie on przystępniejszy cenowo, choć nie sądzę, by kiedykolwiek zbliżył się on w tej kwestii do najtańszych propozycji, które można nabyć już w okolicach tysiąca złotych.

Więcej informacji na temat tego urządzenia powinniśmy otrzymać albo tuż przed konferencją Build 2015, albo w jej trakcie. Spodziewamy się, że naturalnie, oprócz wspomnianego tabletu, gigant zdecyduje się uchylić rąbka tajemnicy w sprawie flagowego smartfona z mobilnym Windows na pokładzie.

Grafiki w tekście przedstawiają urządzenie Microsoft Surface 2

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu