Gry

Najlepsze strzelanki multiplayer - tymi tytułami warto się zainteresować

PW
Paweł Winiarski
11

Dziś praktycznie każda strzelanka musi mieć rozbudowane tryby multiplayer. O ile bowiem kampania dla jednego graczy wystarczy na kilka, kilkanaście lub maksymalnie kilkadziesiąt godzin, po jej skończeniu nikt raczej nie będzie do gry wracał. Jeśli jednak posiada dobry multiplayer, będzie żyła miesiącami lub latami "kradnąc" graczom setki godzin ich wolnego czasu.

Oto co wyróżnia dobre strzelanki multiplayer?

Stworzenie dobrej, wciągającej i trzymającej długo przy ekranie strzelanki nie jest wcale łatwe. Kluczowym wydaje się tu być frajda z posyłania kolejnych pocisków w stronę przeciwników, a to wiąże się z odpowiednio dobrze dopracowanym i satysfakcjonującym modelem strzelania. Jednak nawet najlepszy system nie wystarczy na długo jeśli gra nie będzie oferować odpowiedniej "marchewki" w postaci odblokowywania kolejnych modyfikacji czy skórek broni. Ostatnie lata pokazały, że warto inwestować w zaprojektowanie dopracowanej przepustki sezonowej, w której zdobywamy kolejne poziomy odblokowując ciekawe dodatki lub modyfikacje. Takie pakiety nie tylko zachęcają graczy do zabawy, ale stanowią również znaczący zastrzyk gotówki dla producentów gry. Ci jednak muszą odpowiednio rozwijać i ulepszać swój tytuł, wprowadzając nowych bohaterów, bronie, mapy oraz sprawnie reagować na wszelkie problemy. Nie bez znaczenia są tu ciągłe prace nad odpowiednim balansem rozgrywki. Porzucona przez producentów gra zostanie szybko zapomniana - rynek gier pokazał, że jeśli producent dołoży odpowiednio dużo starań na rozwijanie i usprawnianie swojej gry, może się ona cieszyć niesłabnącą popularnością przez długie lata

Najlepsze strzelanki multiplayer na Windowsa i konsole

Multiplayerowe strzelanki FPP cieszą się dużą popularnością zarówno na PC z Windowsami, jak również na konsolach. To najczęściej tak zwane gry wieloplatformowe, czyli dostępne na różnych systemach. Niektóre z nich oferują cross-play umożliwiając wspólne granie między platformami (jednak najczęściej kategoryzując graczy na PC na tych grających myszką i klawiaturą oraz padem). Część gier oferuje cross-save, czyli niezależnie od tego na jakiej platformie gramy, system śledzi progres. Możecie więc zdobyć na przykład 10 poziomów strzelając na PC, by kolejne 10 nabić już na konsoli.

Moim zdaniem najlepsze strzelanki multiplayer to w tej chwili:

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Gra została wydana w 2015 roku i przez te wszystkie lata Ubisoft regularnie ją wspierał, dzięki czemu wciąż cieszy się dużą popularnością. Na konsolach przeżywa właśnie drugą młodość ze względu na niedawno wypuszczenie aktualizacji przeznaczonej dla konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series X.

To sieciowa taktyczna strzelanka, w której gracze podzieleni są na dwie drużyny - jednak broni celu (bomby, zakładnika), druga ma za zadanie dostać się do strzeżonego pomieszczenia i uratować przetrzymywaną postać lub rozbroić ładunek.

Destiny 2

Destiny 2 jest obecne na rynku od 2017 roku i producent cały czas rozwija ten tytuł kolejnymi dodatkami i aktualizacjami. Skala jest dużo mniejsza, ale można nazwać Destiny 2 takim strzelankowym MMO. Tryby zabawy są bowiem dwa - możemy wraz ze znajomymi wykonywać misje i zabijać sterowanych przez sztuczną inteligencję przeciwników lub ścierać się z innymi graczami w Tyglu biorąc udział w klasycznych trybach multiplayer. W Destiny 2 na szczególną uwagę zasługuje świetny model strzelania, nieco podobny do tego znanego z serii Halo.

Call of Duty Warzone

Darmowy Warzone okazał się większym hitem niż ostatnie płatne odsłony Call of Duty. Gra bazująca na mechanice Call of Duty Modern Warfare jest darmowa i skupia się na popularnej rozgrywce Battle Royale, czyli eliminacje kolejnych graczy na mapie. Świetny model strzelania i emocjonująca rozgrywka to główne atuty Call of Duty Warzone. Producent cały czas usprawnia i rozwija ten tytuł, a Warzone to w tej chwili jedna z najlepszych gier battle royale dostępnych na rynku.

PlayerUnknown's Battlegrounds

To właśnie PUBG rozpoczął szał na gry z gatunku battle royale. Duża mapa, nieco strategiczna rozgrywka stawiająca w dużej mierze na znajomość i opanowanie broni oraz dodatków. Rozgrywka nie jest tak szybka jak w Warzone, cechuje się jednak większym nastawieniem na opanowywanie kluczowych pozycji i rozważne rozplanowanie kolejnych kroków przy ciągle zmniejszającym się obszarze walki.

Overwatch

Zgrabne połączenie różnego rodzaju trybów sieciowych rozgrywek. Tak zwany hero shooter skupiający się w dużej mierze na dwóch aspektach - umiejętnościach i możliwościach wybranego bohatera oraz współpracy w drużynie. Świetna stylistyka i dynamiczne rozgrywki grupowe to bez wątpienia najmocniejsze cechy produkcji Blizzarda. Nie bez znaczenia jest tu również tak zwany lore, czyli rozbudowywana cały czas historia poszczególnych bohaterów, którzy doczekali się krótkich filmów animowanych i komiksów.

Fortnite

Battle royale mocno konkurujące swego czasu z PUBG, jednak oferujący zupełnie inny model rozgrywki, jak i celujący w inną grupę docelową. Przez swoją cukierkową oprawę Fortnite uważane jest za grę dla dzieci i patrząc na to, kto przede wszystkim gra produkcję Epic Games, wszystko się zgadza. To battle royale posiadające kluczowy dla rozgrywki mechanizm budowania konstrukcji z zebranych na mapie surowców. Na wyższych poziomach wtajemniczenia ten aspekt jest tak samo ważny jak celne oko i szybki palec na wirtualnym spuście.

Najlepsze strzelanki na platformy mobilne

Strzelanki wieloosobowe cieszą się też dużą popularnością na platformach mobilnych. I choć z uwagi na wykorzystanie przede wszystkim dotykowego ekranu nie dają tak wiele frajdy jak podczas zabawy na myszce i klawiaturze czy padzie, to jednak mają ogromną rzeszę oddanych graczy.

Call of Duty Mobile

Świetne przeniesienie kluczowych elementów popularnej serii Call of Duty na urządzenia mobilne. Do tego świetna, choć nieco wymagająca, oprawa graficzna i bardzo dynamiczne starcia. COD Mobile to sporo trybów rozgrywki sieciowej i przyjazny system wejścia do gry, gdzie na początku tytuł podrzuca boty by gracze mogli sprawnie opanować podstawowe zasady rozgrywki. Bardzo dobrze dostosowano też sterowanie dotykowe i choć nie jest ono tak precyzyjne jak na pozostałych platformach, to pozwala na satysfakcjonującą i emocjonująca rozgrywkę.

Fortnite

Tytuł zniknął jakiś czas temu z iOS, ale wciąż bardzo dobrze radzi sobie na Androidzie. Oferuje praktycznie to samo, co duża odsłona na PC i konsole, a sterowanie dotykowe zostało odpowiednio dopasowane, by obsłużyć wszystkie potrzebne do rozgrywki funkcje. Epic Games dostosowało też oprawę wizualną tak, by gra wyglądała i działała świetnie na najmocniejszych smartfonach i tabletach, ale kiedy posiadamy słabsze urządzenie, można odpowiednio dostosować grafikę stawiając przede wszystkim na płynne działanie. Kluczowy jest tu też cross-save czyli możliwość grania na tym samym koncie na wszystkich platformach gdzie dostępna jest gra.

PUBG Mobile

Kolejna, obok Fortnite, udana konwersja stacjonarnego battle royale. Wyniki finansowe twierdzą, że mobilna wersja radzi sobie na rynku lepiej niż odsłona z PC i konsol, cały czas generując imponujące pieniądze. Tytuł zaskakująco dobrze wypadł na mobile, niektórzy twierdzą że nawet lepiej niż na konsolach, a sprawne podrzucanie przez system botów sprawia, że ta nieco "skillowa" gra nie zniechęca nawet po kilkunastu godzinach zabawy.

Modern Combat 5: eSports

Najnowsza odsłona popularnej serii mobilnych strzelanek tworzonych od podstaw dla smartfonów i tabletów. Wciąż oferuje niezłą grafikę, dobrze zaprojektowane tryby rozgrywki wieloosobowej. To wciąż jedna z najpopularniejszych mobilnych strzelanek.

Najlepsze strzelanki w 2021 roku - na te premiery czekamy!

Nic nie wskazuje na to, by gatunek sieciowych strzelanek lub strzelanek z rozbudowanymi trybami wieloosobowymi miał w przyszłym roku stracić na popularności. Jeśli nic złego się nie wydarzy, na PC oraz konsolach Xbox pojawi się Halo Infinite, czyli kolejna odsłona bardzo popularnej serii space-opery. Za każdym razem Halo oferuje świetne tryby wieloosobowe i nic nie wskazuje na to, by w przypadku najnowszej odsłony miało się to zmienić.

Możliwe, że Blizzard wypuści w 2021 roku Overwatch 2. Producent obiecuje jeszcze bardziej rozwiniętą fabułę i bardziej dopracowane tryby rozgrywki. Patrząc na pierwsze materiały promocyjne gry można jednak spodziewać się bardzo podobnej produkcji z prawie identyczną oprawą graficzną.

Outriders to mająca ukazać się wiosną 2021 roku sieciowa strzelanka polskiego studia People Can Fly. Odległa przyszłość, elementy RPG, widok zza pleców bohatera - wiele wskazuje na to, że Outriders ma szansę na sukces, choć na rynku jest tak ciasno, że wiele nowych produkcji - nawet jeśli oferują świeże podejście do tematu - przepada pośród sprawdzonych, popularnych gier.

grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu