Gry

Valve nie przygotowało się na premierę Steam Decka. Lista kompatybilnych gier jest zaskakująco mała

Kacper Cembrowski
Valve nie przygotowało się na premierę Steam Decka. Lista kompatybilnych gier jest zaskakująco mała
19

Valve oficjalnie uruchomiło program, który pozwala graczom sprawdzić, które z gier z ich biblioteki będą kompatybilne ze Steam Deckiem. Takie badanie podjął Luke Plunkett z Kotaku, mając na swoim koncie aż 810 gier. Wyniki niestety nie wyglądają najlepiej…

Premiera Steam Decka jest już za 3 dni, dokładnie 28 lutego. Niedawno informowaliśmy, że Valve przyspieszyło prace nad kompatybilnością produkcji z nadchodzącym wielkimi krokami przenośnym komputerem. Na tamtą chwilę twórcy Half-Life mogli pochwalić się niemal 300 produkcjami w 100% działającymi ze Steam Deckiem i - jak zapowiadali - na tym prace nie miały się zatrzymać.

Plunkett przy tak ogromnej bibliotece gier wydaje się osobą idealną do sprawdzenia tego, jak całość wypadnie w praktyce oraz jak firma przygotowała się na huczną premierę swojego handhelda. Na 810 gier, w pełni kompatybilnych było… 59 produkcji.

66 gier otrzymało status “grywalnych”. Oznacza to, że dany tytuł bez problemu zostanie uruchomiony na Steam Decku, lecz mogą być pewne problemy z optymalizacją, co przekłada się na bardzo małą czcionkę tekstu lub nieczytelne elementy interfejsu gry.

Status gier w pełni niekompatybilnych ze Steam Deckiem otrzymały 23 produkcje - i to wcale nie małe gry, bowiem w tym gronie znalazły się takie tytuły jak Rage 2, Gears 5, Rainbow Six Siege i Surviving Mars. Niewątpliwie, jest to spora strata.

Niemniej jednak, wszystkie te wyniki dają nam 148 gier, a przecież biblioteka Plunketta zawiera 810 produkcji. Co z pozostałymi 662 pozycjami? Zwyczajnie… nie zostały przetestowane. Jest to dosyć mocno niepokojące, chociaż Valve zapewnia, że na Steam Decku odpalimy wszystkie gry, niezależnie od stopnia kompatybilności. Niemniej, granie w kiepskiej rozdzielczości nie brzmi już tak dobrze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news