Sprzęt do grania

Jak kupić taniej Steam Deck? Valve sprzeda ci odnowiony sprzęt

Piotr Kurek
Jak kupić taniej Steam Deck? Valve sprzeda ci odnowiony sprzęt
5

Nieoczekiwana premiera Steam Deck OLED to zmiana w ofercie Valve. Firma zapowiedziała, że podstawowe modele z ekranem LCD i pamięcią 64 GB oraz 512 GB są wycofywane. To dobry moment, by kupić je w jeszcze niższej cenie - dzięki sprzedaży odnawianych egzemplarzy

Steam Deck cieszy się niesłabnącą popularnością wśród graczy. Przenośna "konsola" stworzona przez Valve nieustannie zajmuje czołowe miejsce na liście bestsellerów platformy. Wraz z premierą Steam Deck OLED firma zmieniła ofertę, a najtańszy model, który jest dostępny, kosztuje 1899 zł (nie licząc tych wycofywanych, które można kupić w niższych cenach). Za tę cenę otrzymujemy urządzenie wyposażone w 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor AMD w architekturze Zen 2 wspierany przez grafikę z 8 jednostkami obliczeniowymi w architekturze RDNA 2 o częstotliwości 1-1,6 GHz, 16 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci eMMC na dane.

Wydając 2599 zł możecie kupić model OLED z 7,4-calowym ekranem o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli z obsługą HDR. Do tego nowe APU produkowane w procesie 6 nm, wsparcie dla Wi-Fi 6E, akumulator o pojemności 50 Wh; od 3 do 12 godzin rozgrywki (zależnie od uruchamianych treści) i ładowarka o mocy 45 W z kablem o długości 2,5 m. Steam Deck OLED za 3099,00 zł to 1 TB pamięci wewnętrznej, futerał z wyjmowaną wkładką, zestaw profilu Steam, ekskluzywny film przy uruchamianiu, ekskluzywny motyw wirtualnej klawiatury.

Zanim jednak zdecydujecie się na zakup, warto rozważyć nabycie tańszego Steam Decka - z oficjalnej sprzedaży prowadzonej przez Valve i w ramach tzw. certyfikowanego odnowienia.

Steam Deck w wersji odnowionej. Taniej i z gwarancjami Valve

Każdy Steam Deck po certyfikowanym odnowieniu został dokładnie przetestowany zgodnie z tymi samymi wysokimi standardami stosowanymi dla urządzeń dostępnych w sprzedaży detalicznej. Na każdym urządzeniu jest wykonywane pełne przywrócenie ustawień fabrycznych, aktualizacja oprogramowania oraz obszerne badanie składające się z ponad 100 testów. Wśród nich znajdują się testy wszystkich elementów wejścia, systemu audio, ekranu i komponentów wewnętrznych. Oceniany jest również stan baterii, aby zapewnić jej odpowiednią funkcjonalność i żywotność.

- czytamy na oficjalnych stronach Valve, które do swojej oferty wprowadza odnawiane urządzenia Steam Deck. Firma podkreśla, że wszystkie odnowione "konsole" spełniają, a nawet przewyższają standardy wydajności stosowane dla nowych urządzeń dostępnych w sprzedaży detalicznej. Mimo że mogą mieć drobne niedoskonałości pod względem wizualnym, to zapewniają niezawodny i wysokiej jakości komfort rozgrywki za niższą cenę.

Pomysł na sprzedaż odnawianych sprzętów to bardzo dobry sposób na danie im drugiego życia niż zwykłe zmarnowanie ich jako elektrośmieci. Wiele firm oferuje tego typu usługi - nawet Apple. W Polsce w nieco niższych cenach kupicie m.in. komputery Mac, iPady oraz akcesoria (w niektórych krajach nawet iPhone'y) z pełną roczną gwarancją Apple.

Ile kosztuje odnawiany Steam Deck?

Gdy Valve uruchomiło sprzedaż odnawianych urządzeń Steam Deck, te kosztowały odpowiednio: 1519 zł (wersja 64 GB), 1999 zł (wersja 256 GB) oraz 2479 zł (wersja 512 GB). Wprowadzenie na rynek Steam Deck OLED i obniżka cen "starszych" edycji sprawiła, że i ceny odnawianych Steam Decków spadły. Jak wyglądają obecenie? W oficjalnym sklepie Valve kupić można te odnowione modele Steam Decka:

  • Steam Deck w wersji 64 GB - 1349 zł
  • Steam Deck w wersji 256 GB - 1519 zł
  • Steam Deck w wersji 512 GB - 1699 zł

Mowa jest więc o jeszcze większych obniżkach cen względem nowych sztuk. Urządzenia po certyfikowanym odnowieniu to te, które zostały zwrócone przez klientów, a następnie dokładnie wyczyszczone i przetestowane z użyciem tego samego procesu co nowe urządzenia. Specyfikacje techniczne i funkcjonalne nie różnią się między odnowionymi a nowymi urządzeniami, ale mogą występować drobne wady wizualne.

Warto też pamiętać, że oprócz odnowionego Steam Decka w pudełku znajdziecie tę samą gwarancję co w przypadku nowego egzemplarza, w pełni przetestowaną odnowioną ładowarkę (może mieć drobne wady wizualne), a także futerał i skróconą instrukcję obsługi. Niestety jest też zła wiadomość. Na ten moment dwa najtańsze modele nie są dostępne w sprzedaży - widnieją jako wyprzedane. Warto jednak śledzić sklep, gdyż dość często wracają do oferty. Warto też rozważyć zakup wersji 512 GB, która dodatkowo wyposażona jest w ekran z antyrefleksyjnym szkłem trawionym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu