W dzisiejszych czasach startup może liczyć na wsparcie i zainteresowanie ze strony dużych firm, a odejmowanie się odpowiednich tematów na pewno będzie dodatkowym atutem. Czy tak jest w przypadku AI?
Przyszłość stoi pod znakiem dobrych algorytmów AI, a te dwa startupy o tym wiedzą
Orange Fab
Orange Fab to program, którego celem jest wspieranie małych i średnich firm, zajmujących się tworzeniem rozwiązań, które są technologicznie zaawansowane. Orange dzieli się dostępem do wiedzy ekspertów (warsztaty, szkolenia, wsparcie mentorów), dostępem do szerokiego grona klientów Orange oraz sieci dystrybucji. Udział w programie wiąże się również z możliwością dofinansowania. Krótko mówiąc, Orange wspiera rozwój firm będących w akceleratorze, ale pragnie aby były to takie rozwiązania, z których korzyści będzie czerpać zarówno startupy, jak i Orange oraz klienci Orange.
Chciałbym rzucić okiem na dwa z takich akcelerowanych startupów, które wykorzystują sztuczną inteligencję.
Applica
Warszawski startup Applica specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję. Co powinniśmy przez to rozumieć? Jak można przeczytać na ich stronie domowej:
Sztuczna inteligencja to sztuka nakłaniania maszyn do robienia rzeczy, do których człowiekowi potrzebna byłaby inteligencja.
W typ przypadku chodzi o zadania, które sprowadzają się do analizowania tekstu, po to żeby wychwytywać… hmm, osobiście powiedziałbym „toksyczne” komentarze, ale może lepiej trzymać się tego co podczas wywiadu powiedział Piotr Surma. Oprogramowanie tworzone przez Applica służy do analizy semantycznej komentarzy pod kątem mowy nienawiści oraz wszelkich zachowań językowych, które nie powinny mieć miejsca – po prostu są niezgodne z regulaminem. Za przykłady podano zachowania takie jak obrażanie pozostałych uczestników dyskusji czy nawoływanie do przemocy.
Kto może być zainteresowany takimi rozwiązaniami? Każdy kto doświadcza prawdziwego „zalewu” komentarzy i jest mu ciężko dokonywać sprawnej moderacji w czasie rzeczywistym. Człowiek mógłby się tym zajmować, jednak w momencie kiedy pojawia się możliwość automatyzacji takiego procesu… na pewno będzie to kusząca wizja dla wielkich wydawców internetowych, dlatego to oni są potencjalnymi klientami takich rozwiązań. Co ciekawe, algorytmy tworzone przez Applica poradzą sobie nawet z bardzo złożonymi obelgami, które będą się np. opierać o różne skojarzenia.
Temat jest ciekawy, a dobre usługi tego typu mogą się okazywać coraz bardziej potrzebne. Na pewno klucz do sukcesu leży w odpowiednim wyważeniu – oprogramowanie nie powinno np. blokować przesadnie dużo treści, które wcale nie były jakimkolwiek przejawem tzw. mowy nienawiści.
Wandlee
Każdy człowiek doświadczający paranoi związanej z… maszynami, które przyszły po naszą pracę, może doświadczyć ataku paniki po przeczytaniu tego, czym zajmuje się startup Wandlee. Ich algorytm pozwala np. na zastępowanie człowieka w obsłudze klienta poprzez komunikator Messenger. Boty pomogą w prowadzeniu akcji marketingowych, przyjmowaniu rezerwacji i zamówień, informowaniu o wolnych terminach etc.
Innymi słowy algorytm Wandlee to narzędzie, które dzięki sztucznej inteligencji pozwala na zautomatyzowanie komunikacji z klientami na Facebooku. Ktoś powie, że nie da się budować relacji oraz prowadzić efektywnej sprzedaży za pomocą botów, ale… boty okazują się być całkiem niezłe w tego typu zastosowaniach, ponieważ dosłownie zostały do tego stworzone.
Oprogramowanie przeskanuje nasze wypowiedzi i nie zezwoli na publikację obraźliwych treści. Może też zająć się obsługą klienta i marketingiem, co również wiąże się z tekstem np. przewijającym się na wszelkiej maści czatach. Trudno się dziwić, że startupy podejmujące taką tematykę, cieszą się coraz większym zainteresowaniem i mogą liczyć na wsparcie – jak to miało miejsce np. w przypadku Orange Fab. Przyszłość stoi pod znakiem dobrych algorytmów AI.
O temacie Orange Fab wcześniej pisał już Maciej Sikorski: Orange wybrało startupy, którym pomoże zbudować biznes.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu