45

Stało się! Procesory Mediateka wydajnością dogoniły Snapdragony

mediatek helio p22
Mediatek zawsze uchodził za producenta tanich, low-endowych i masowo wciskanych wszędzie procesorów o niezbyt dużej mocy obliczeniowej oraz efektywności energetycznej. Tajwańczykom to jednak nie wystarczało i robili wszystko, aby przebić się do segmentu high-endowego. Najwyraźniej w końcu się to im udało. Właściwie na dniach zobaczymy najnowsze dziecko Qualcomma – Snapdragona 810. Chip ten już swoje […]

Mediatek zawsze uchodził za producenta tanich, low-endowych i masowo wciskanych wszędzie procesorów o niezbyt dużej mocy obliczeniowej oraz efektywności energetycznej. Tajwańczykom to jednak nie wystarczało i robili wszystko, aby przebić się do segmentu high-endowego. Najwyraźniej w końcu się to im udało.

Właściwie na dniach zobaczymy najnowsze dziecko Qualcomma – Snapdragona 810. Chip ten już swoje przeszedł – musiał walczyć z oskarżeniami o przegrzewanie się, które wyszły ze strony Samsunga (stawiającego w tym roku na Exynosy w Galaxy S6 – ot zbieg okoliczności…). Teraz pojawiają się kolejne niezbyt sprzyjające mu doniesienia. Okazuje się, że w rankingu benchmarka Geekbench nowy układ wypada nieznacznie gorzej niż najnowszy procesor Mediatek oznaczany jako MT6795.

mediatek-geekbench qualcomm-geekbench

Trudno jednoznacznie stwierdzić, na ile przełoży się to na rzeczywiste doznania użytkowników. Teoretycznie oba układy mają 8 rdzeni w architekturze 64-bitowej. Chip Mediateka pracuje z częstotliwością 2,2 GHz i do masowej produkcji trafi w marcu. W przypadku układu Qualcomma mamy do czynienia z architekturą big-LITTLE, na którą składają się cztery rdzenie Cortex-A53 1,5 GHz oraz cztery Cortex-A57 2 GHz. Wyraźnie zatem widać, że pracuje on z nieco niższym taktowaniem.

Na zrzutach ekranu widać, że pojedynczy rdzeń w Snapdragonie jest mocniejszy od tego w chipie Mediatek, ale już zestawienie wszystkiego razem daje delikatną przewagę tajwańskim procesorom. To oczywiście niczego nie przesądza, ale wyraźnie pokazuje, jak duży postęp pczynili tajwańscy inżynierowie. Startowali z pozycji outsidera, a dziś rywalizują właściwie z liderami tego rynku.

Niemniej warto zaznaczyć, że mówimy tylko o mocy obliczeniowej, jaką testuje Geekbench. Nie wiemy jeszcze jak oba procesory wypadają na innych polach, a tych jest cała masa: począwszy od zarządzania energią, przez wydajność GPU, a na bezpieczeństwie i dodatkowych hardware’owych modułach skończywszy. Trzeba mieć to przede wszystkim na uwadze, bo może się okazać (i zapewne tak jest), że tutaj Mediatek nie radzi sobie już tak dobrze.