Mobile

A za zakrętem mamy LTE o prędkości... 1 Tbps!

Jakub Szczęsny
A za zakrętem mamy LTE o prędkości... 1 Tbps!
Reklama

Rozwój technologii mobilnych wymusił także szybszy rozwój bezprzewodowych technologii łączności. Podczas, gdy zachwycamy się obecnie LTE, które oczywi...

Rozwój technologii mobilnych wymusił także szybszy rozwój bezprzewodowych technologii łączności. Podczas, gdy zachwycamy się obecnie LTE, które oczywiście znacząco zwiększa możliwości naszych smartfonów, naukowcy już kombinują, jak podkręcić łącza na tyle, by osiągnąć prędkości znane dotychczas jedynie z zastosowań przewodowych. Drodzy Państwo - osiągnięto prędkość 1 Tbps!

Reklama

Urządzenia mobilne mają coraz większy apetyt na dane. Ich możliwości nie kończą się jedynie na pobieraniu prostych informacji z Internetu, statusów naszych znajomych. Wraz z zwiększeniem ich możliwości w kontekście wydajności, smartfony potrafią już robić zdjęcia nie tylko w rozdzielczościach HD, ale i w 4K. Puchnące aparaty, coraz bardziej złożone aplikacje i nadchodząca wielkimi krokami rzeczywistość rozszerzona to nie tylko ogromne szanse dla nowych technologii, ale i wyzwania. Odpowiedzią na nie jest właśnie szykowanie podwalin pod technologię ultraszybkiego przesyłania danych bezprzewodowo.

Warto jednak dodać, że te prędkości osiągnięto w warunkach laboratoryjnych - w brytyjskim Uniwersytecie w Surrey. Oznacza to nie mniej, nie więcej, niż to, że w praktyce bardzo trudno byłoby osiągnąć tak niesamowite transfery w sieci bezprzewodowej. Największym problemem są przede wszystkim transfery danych wewnątrz maszyn, a także ich pojemność - w tym wypadku moglibyśmy nie wykorzystać pełni potencjału opracowywanej obecnie technologii.


Badacze uważają, że łączność 5G - bo tak nazwano ją m. in. ze względu na ogromny skok transferów danych będzie wykorzystywać częstotliwości powyżej 6 GHz. Zastosowanie tej technologii początkowo może zrewolucjonizować na przykład instytucje finansowe, Internet rzeczy, czy ułatwić budowę inteligentnego miasta. Po tym, jak technologia przyjmie się w zastosowaniach biznesowych powinna trafić w ręce konsumentów - do gier wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną, czy hologramy.

Bardzo ważne jest także to, iż wspomniana wyżej technologia 5G powinna zapewnić minimalne opóźnienia na poziomie 1 ms. Cóż, trzeba przyznać, że to naprawdę wielka szansa dla technologii mobilnych, jednak do przeskoczenia jest jeszcze bariera, którą są obecnie możliwości procesorów i dysków twardych.

Grafika: 1, 2

Źródło: Computerworld

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama