Felietony

Sprytna Pani Joanna i jej sposób na efektywny spam na Facebooku

Grzegorz Marczak
Sprytna Pani Joanna i jej sposób na efektywny spam na Facebooku
43

Czego to się nie robi dla dobrej reklamy. Po wejściu na Facebooku widzę, że w Maciek Budzich umieścił zdjęcie jakiegoś serwisu internetowego. Przyglądam się bliżej i okazuje się, że to kolejna akcja "sprytnej Pani Joanny". Najpierw Pani Joanna pozapraszała się do znajomych wszystkich ludzi, których...

Czego to się nie robi dla dobrej reklamy. Po wejściu na Facebooku widzę, że w Maciek Budzich umieścił zdjęcie jakiegoś serwisu internetowego. Przyglądam się bliżej i okazuje się, że to kolejna akcja "sprytnej Pani Joanny". Najpierw Pani Joanna pozapraszała się do znajomych wszystkich ludzi, których miała pod ręką. Potem poszło już łatwiej bo ludzie przeważnie akceptują osobę, która jest znajomą naszych znajomych.

To jest jednak dopiero początek - narzędzie, które służy do dalszej promocji swojego biznesu. Sprytna Pani Joanna zaznajomiwszy się z zasadami działania Facebooka stworzyła obrazek na którym oznaczyła wiele znajomych z Facebooka osób (na oko kilkadziesiąt bo pewnie są jakieś ograniczenia). W efekcie w profilu Maćka Budzicha i wszystkich pozostałych pojawił się ten właśnie obrazek z informacją, że został on na nim oznaczony. Patrząc na szybko na stream danej osoby wygląda to bardzo podobnie do klasycznego postu, dopiero jak się przyjrzymy widać iż jest to oznaczenie na zdjęciu. Sprytne prawda?

Za chwilę może się okazać, że ten nowy sposób promocji będzie nagminnie wykorzystywany. Co takiego reklamuje w ten sposób nasza sprytna Pani Joanna? Wirtualne spotkanie - tematów rozmowy bardzo łatwo się domyślić wystarczy zajrzeć do profilu Pani Joanny gdzie natrafimy na takie strony jak spełniaj finansowe marzenia czy Naucz się rozwijać biznes (bez obaw - nofollow dodane). Porady w stylu jak zarobić 50 tysięcy w ciągu 20 dni - wszyscy to znamy :)

Na szczęście Facebook ma narzędzia, które szybko mogą uświadomić sprytnej Pani Joannie, że tanie sztuczki promocyjne nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Ja swoje już wykonałem zgłaszając jej profil oraz oznaczając zdjęcie jako spam.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebookspam