Internet

Nowe narzędzie do sprawdzania szybkości internetu stacjonarnego

GU
Grzegorz Ułan
22

Od jakiegoś czasu zaczęliśmy publikować raporty RFBenchmark, badające jakość i prędkość internetu mobilnego naszych operatorów z „wielkiej czwórki”. Dzięki nim możecie poglądowo ocenić, który z telekomu oferuje najlepszy internet mobilny. Przyszedł czas na sprawdzenie internetu stacjonarnego.

Raporty są sporządzane na podstawie pomiarów dokonywanych przez użytkowników ich aplikacji mobilnej, ostatni raport za październik bazował na prawie 30 tysiącach pomiarów.

No właśnie, do tej pory oferowali jedynie możliwość sprawdzenia zasięgu i jakość usług operatorów poprzez ich aplikację mobilną na Androida i iOS.

A od dziś będzie można sprawdzić prędkość internetu stacjonarnego w przeglądarce na desktopie. RFBenchmark udostępnił właśnie swoje własne narzędzie do jego pomiarów na osobnej stronie www.MiernikInternetu.pl.

Twórcy oprogramowania słusznie zauważają, że już niedługo takie narzędzia będą nam częściej towarzyszyły:

Zgodnie z nowym prawem unijnym dostawcy usług internetowych będą mieli obowiązek umieszczania w umowach informacji na temat prędkości transmisji danych. W przypadku sieci stacjonarnych jest to prędkość minimalna, zwykle dostępna oraz maksymalna. Użytkownik będzie miał prawo do przedterminowego rozwiązania umowy w przypadku, gdy przeprowadzone testy sieci wykażą różnicę między wartością oferowaną, a rzeczywistą prędkością internetu.

Narzędzie działa sprawnie, jest ładnie i przejrzyście wykonane, a po przeprowadzonym teście, oprócz wyświetlenia wartości odnoszących się do pingu, prędkości pobierania i wysyłania, pod spodem wyświetli się nam zestaw czynności czy usług, z których możemy korzystać wraz z oznaczeniem komfortu na jaki możemy liczyć.

Przy moim pomiarze, a korzystam z internetu mobilnego poprzez router WiFi, pokazało rzec jasna, że z uwagi na wysoki ping mogę zapomnieć o grach sieciowych.

Wraz z wydaniem tego narzędzia możemy więc liczyć, że w niedługim czasie na RFBenchmark pojawiać się zaczną i raporty dotyczące prędkości internetu wśród dostawców usług internetu stacjonarnego, a może nawet łączone z mobilnym. Niemniej z chęcią będziemy je również publikować na Antyweb.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu