Telekomy

Sprawdzajcie na wszystkie sposoby oferty telekomów przed zakupem

Grzegorz Ułan
Sprawdzajcie na wszystkie sposoby oferty telekomów przed zakupem
47

Oferty usług łączonych u naszych telekomów to bardzo fajna opcja, dzięki której możemy zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy na usługach, z których i tak korzystamy. Na swoich stronach internetowych telekomy zachęcają nas przy tym konkretnymi kwotami czy procentami, które zaoszczędzimy na takim ich po...

Oferty usług łączonych u naszych telekomów to bardzo fajna opcja, dzięki której możemy zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy na usługach, z których i tak korzystamy. Na swoich stronach internetowych telekomy zachęcają nas przy tym konkretnymi kwotami czy procentami, które zaoszczędzimy na takim ich połączeniu. Okazuje się, że nie zawsze i nie do końca te sumy i procenty są odzwierciedleniem rzeczywistości.

Dostaliśmy wczoraj na skrzynkę wiadomość do naszego Czytelnika, zaniepokojonego pewnym odkryciem w ofercie Smart Firma od Plusa:

Witam,
Przeglądałem dziś ofertę Plusa dla firm i coś mnie zaintrygowało - przesłałem zapytanie do Plusa, ale nie uzyskałem jeszcze odpowiedzi.

Mianowicie chodzi o to, że Plus oferuje program Smart Firma, gdzie po zakupieniu abonamentu na internet uzyskuje się rabat 50% na abonament telefoniczny. Sprawdziłem z ciekawości jak wygląda sytuacja z rabatem i bez dla abonamentu 129zł netto i ku mojemu zdziwieniu ceny za telefony w abonamencie z rabatem szybują w górę! Wydaje mi się, że uzyskanie rabatu na konkretną ofertę nie może skutkować zmianą warunków tej oferty ze względu właśnie na uzyskany rabat, a w tym przypadku ma to miejsce.

Być może nie ma w tym nic dziwnego, ale mi to wygląda trochę na działania "nielegalne", ale mogę się mylić stąd ta wiadomość do Was - co o tym sądzicie?

Postanowiliśmy sprawdzić, czy to prawda i jak bardzo windują te ceny. Wybraliśmy zakładkę ofert dla firm, wspomniany abonament i nowy telefon Samsung Galaxy S6.

W abonamencie za 129 zł dostaniemy ten telefon za 679 zł. Ale przecież mamy też internet w Plusie, a jak dają 50% zniżki to czemu nie skorzystać.

Zaznaczamy więc tę opcję i... ups. Ta oferta jest już dla nas niedostępna. Przykro nam, skoro my ci dajemy zniżkę na abonament, to ty zapłać nam więcej za telefon, aa i jeszcze zabierzemy ci 3 GB transferu, bo przecież masz już internet u nas, po co ci teraz w telefonie 6 GB??

No, ale cóż nadal nie wygląda to tak strasznie. Policzmy to jeszcze, tylko dokładnie.

  • opcja bez zniżki: 129x24=3096+679=3775/24=157,29
  • opcja ze zniżką: 64,50x24=1548+1019=2567/24=106,95

Nadal jesteśmy do przodu, ale nie ze zniżką 50 %, jak sugerują. Z miesięcznych kosztów na poziomie 150 zł zeszliśmy do 100 zł. Nasz Czytelnik pyta czy to nielegalne. Nie, to biznes, wszystkimi możliwymi sposobami (bardziej lub mniej etycznymi) będziemy mamieni, tylko abyśmy zechcieli skorzystać z danej oferty, a im na więcej ofert jednego dostawcy się skusimy, tym bardziej się uzależnimy od usług jednej firmy.

Opisany przez naszego Czytelnika problem pokazuje jeszcze jedną rzecz. Jeżeli już skusicie się na jakieś promocyjne oferty abonamentowe u naszych telekomów, sprawdzajcie je przed zakupem z każdej strony. Przykładowy klient, jeśli od razu zaznaczy opcję zniżki 50%, przed wyborem telefonu, nie zauważy nawet, że jego cena będzie się różniła i wybierze tę ofertę z przekonaniem, że w ogólnym rozrachunku zaoszczędzi połowę kosztów przez całą umowę. Podejrzewam, że nigdy tak nie było, nie jest i nie będzie...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot