Felietony

Samsung Galaxy S6 32 GB w abonamencie czy w sklepie+krótkoterminowa umowa?

Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

54

Po kilku latach abonamentu, w maju tego roku zdecydowałem się przejść na umowę krótkoterminową do Nju mobile. Głównym czynnikiem, który wpłynął na tę decyzję było przekonanie, że obecnie bardziej opłaca się kupić nowy smartfon w sklepie za gotówkę (ewentualnie na raty, jeśli są akurat dostępne w wyb...

Po kilku latach abonamentu, w maju tego roku zdecydowałem się przejść na umowę krótkoterminową do Nju mobile. Głównym czynnikiem, który wpłynął na tę decyzję było przekonanie, że obecnie bardziej opłaca się kupić nowy smartfon w sklepie za gotówkę (ewentualnie na raty, jeśli są akurat dostępne w wybranym sklepie, bez dodatkowych kosztów) plus umowa krótkoterminowa niż wiązać się z operatorem na dłużej w zamian za zniżkę na telefon.

Zdecydowałem się na ten krok wraz ze swoją Partnerką, która korzystała akurat z oferty na kartę, a łącznie nasze koszty wynosiły około 150 zł miesięcznie. Obecnie korzystamy z oferty Nju z rachunkiem z opcją Więcej internetu i Numer dodatkowy, łącznie za kwotę 76 zł miesięcznie. W tym nielimitowane rozmowy ze wszystkimi, nielimitowane SMS-y/MMS-y oraz 10 GB transferu danych do podziału. Łącznie więc zostaje nam w kieszeni 74 zł (przy założeniu, że wykorzystujemy wszystkie opcje w tym planie). Przejdźmy już więc do tytułowego pytania, co w przypadku, gdy będziemy chcieli kupić sobie oboje nowy topowy smartfon?

Początkowo do zestawienia planowałem wziąć iPhone 6, ale Play ma jakąś osobną taryfę do tych telefonów, która nie pokrywa się w dostępnych opcjach, z tymi które mam w mojej ofercie. Zdecydowałem się więc na Samsunga Galaxy S6 32 GB, gdyż jest dostępny u wszystkich operatorów i w abonamentach z nielimitowanymi rozmowami, wiadomościami i z dostępnym transferem danych 5 GB, czyli tak jak u mnie w Nju.

Na Ceneo znalazłem go w najtańszej opcji za 2220,00 zł. Sprawdźmy więc teraz jak to wygląda u operatorów. Zaczynamy od Orange, sieci, do której należy submarka Nju:

Mamy tu abonament wprawdzie za 89,98 zł, ale musimy doliczyć 10 zł miesięcznie za dodatkowe 3 GB, by mieć łącznie 5 GB.

W T-Mobile z kolei dostępny jest abonament za 89,99 zł, ale tylko przez pierwsze 3 miesiące, później 129,99 zł, więc na koniec będziemy musieli to uśrednić.

Najtańszy abonament o tych parametrach jest w Play.

I niewiele więcej w Plusie.

Przenieśmy teraz te dane do tabelki:

Okazuje się, że w przypadku, gdy chcemy z Partnerem/Partnerką zakupić nowe topowe smartfony, zapłacimy w ogólnym rozrachunku od 750 zł do nawet 2 000 zł więcej u operatorów. Oczywiście w rozbiciu na miesięczne koszty nie wygląda już to tak efektownie, bo są mniejsze od 30 do 90 zł na miesiąc, ale taka kwota wystarczy na opłacenie, na przykład dodatkowego internetu mobilnego do domu. W Play dostępna jest jeszcze opcja nielimitowanego internetu na kartę za 45 zł.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku, gdy w pojedynkę chcemy dokonać takiego zakupu. Tutaj do porównania dałem Nju mobile z opcją Jeden na Wszystko za 39 zł.

Dlaczego do porównania wziąłem topowy telefon? Żywotność takich telefonów wytrzyma próbę dwóch lat, sam korzystam od półtora roku z HTC One M7 i nie myślę go jeszcze zmieniać. Ale jak już się zdecyduję, wybiorę równie dobry smartfon i być może jeszcze lepszą opcję w ofertach krótkoterminowych, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczę na inne wydatki lub odłożę na kolejny nowy smartfon, pomniejszając kwotę jego zakupu. Oczywiście oferty krótkoterminowe niosą ze sobą o wiele więcej korzyści, a główne to: elastyczność opłat, w przypadku, gdy nie korzystamy z wszystkich opcji lub swoboda zmiany oferty w każdym momencie, gdy pojawia się nowa usługa.

Jeśli właśnie zastanawiacie się nad zmianą operatora, polecam każdemu z Was przemyślenie w podobny sposób tej kwestii. Najlepiej z kalkulatorem w ręku, może okazać się, że Wasz ulubiony smartfon zakupicie taniej na rynku niż u operatora i jednocześnie uwolnicie się od długoterminowych umów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile