Spotify

Spotify chce, żebyśmy nie marnowali czasu na tworzenie playlist i po prostu słuchali

Tomasz Popielarczyk
Spotify chce, żebyśmy nie marnowali czasu na tworzenie playlist i po prostu słuchali
24

Po sukcesie Discover Weekly i dobrym przyjęciem Release Radar Spotify wprowadza kolejne playlisty układane przez algorytmy. Tym razem jednak użytkownicy otrzymają ich nawet sześć.

Kolejnym krokiem po "Odkryj w tym tygodniu" i "Radarze Premier" są "Daily Mix". To składanki, za które również będą odpowiadały w pełni zautomatyzowane algorytmy. Każdy użytkownik, w zależności od poziomu zróżnicowania słuchanej muzyki otrzyma od jednej do nawet sześciu playlist. Pojawią się w nich zarówno ulubione jak i nowe, proponowane utwory.

Jaki w tym sens? Spotify chce po prostu, aby użytkownicy nie poświęcali czasu na samodzielne układanie playlist. Bierze zatem ich utwory, wrzuca do zbudowanej z algorytmów maszynki (miksera?), a ta robi wszystko sama, dobierając do tego jeszcze inne utwory, które mogą się nam spodobać. W rezultacie po ciężkim dniu w pracy nie musimy skakać między pozycjami w naszej bibliotece - uruchamiamy po prostu jedną z ułożonych przez automat list.

Daily Mix mają działać bardzo podobnie do radia. Użytkownik otrzyma zatem możliwość usuwania utworów, które mu się nie podobają oraz wyrażania aprobaty dla pozostałych, poprzez kliknięcie serduszka. Z tego też powodu nowa funkcja pojawi się zarówno w sekcji Twoja Muzyka jak i na ekranie Radia.

Dialy Mix pojawią się w Spotify lada moment. W pierwszej kolejności dostęp do nich uzyskają użytkownicy aplikacji mobilnych dla Androida i iOS. Potem funkcja ma trafić na desktopy. Warto zauważyć, że u nowych użytkowników zostanie ona uaktywniona dopiero po ok. 2 tygodniach słuchania. Tyle czasu algorytm bowiem potrzebuje, aby zgromadzić odpowiednią ilość informacji na temat naszego gustu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu