Spotify

Spotify Connect zadziała na darmowych kontach - jest tylko jeden haczyk

KK
Konrad Kozłowski
5

Spotify coraz bardziej dba o użytkowników, którzy nie są zainteresowani wykupieniem płatnego dostępu do usługi. Wcześniej zmieniono limity, teraz wyciągnięto rękę do tych, którzy korzystają z funkcji zdalnego sterowania Spotify Connect.

Spotify Connect to funkcja, na którą z zazdrością spoglądają użytkownicy i włodarze innych usług streamingowych. Jest diabelnie prosta, ale kosmicznie skuteczna. Pozwala zdalnie sterować muzyką odtwarzaną ze Spotify na innym urządzeniu - np. z poziomu komputera na Chromeast audio podpiętym do wieży (choć zainicjować można tylko ze smartfona - wiemy, marny przykład, ale jakże mi bliski), a także na głośnikach czy soundbarach różnych producentów. Niezależnie gdzie będziemy zalogowani, możemy zmienić piosenkę czy kolejność kawałków - to bardzo, bardzo przydatne.

Mam doświadczenie między innymi z soundbarami wyposażonymi w Spotify Connect i bardzo szybko doceniłem taki dodatek. Do tej pory funkcja kontrolowania odtwarzania na tego typu akcesoriach była zarezerwowana dla użytkowników posiadających konto premium, ale to ulega zmianie. Spotify pozwoli także tym, którzy jeszcze nie przekonali się do subskrypcji korzystać z dobrodziejstwa Spotify Connect na głośnikach. Jest jednak pewien haczyk.

Niezbędne jest bowiem, by producent głośnika lub soundbara uaktualnił oprogramowanie na swoim sprzęcie. Nowa wersja software'u musi uwzględnić zmiany w API usługi, a programiści muszą skorzystać z nowych SDK.

Należy jednak przypomnieć, że darmowa wersja Spotify nadal ma sporo obostrzeń, pomimo ostatniej aktualizacji, która zwiększyła limity, niektóre zniosła, a także przyniosła nowy interfejs aplikacji. Wśród mniejszych ograniczeń warto wymienić możliwość słuchania dowolnych utworów spośród 15 automatycznie generowanych playlist - pomiędzy niektórymi kawałkami wciąż odtwarzane będą jednak reklamy.

Subskrypcja Premium w Spotify to koszt 19,99 zł, zaś przy kilku członkach rodziny i planie rodzinnym opłaty na osobę będą znacznie tańsze. Ta furtka pozwalała wielu użytkownikom zrzucać się na konto Spotify, pomimo braku bliskich relacji między nimi, ale ostatnie działanie firmy pokazują, że takie procedery będą coraz częściej wykrywane.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu