Spotify

Spotify Connect to bardzo fajna idea, ale czy się przyjmie?

KK
Konrad Kozłowski
10

Mnogość urządzeń, z których korzystamy każdego dnia potrafi skutecznie odstraszyć brakiem kompatybilności ze sobą - podłączenie komputera do telewizora to czasem niezły trening gimnastyki i silnej woli, bo to co powinno po prostu działać, nie działa. Chromecast od Google to chyba najbliższy projekt...

Mnogość urządzeń, z których korzystamy każdego dnia potrafi skutecznie odstraszyć brakiem kompatybilności ze sobą - podłączenie komputera do telewizora to czasem niezły trening gimnastyki i silnej woli, bo to co powinno po prostu działać, nie działa. Chromecast od Google to chyba najbliższy projekt proopozycji Spotify o nazwie Connect, która ma naprawdę spory potencjał, ale mam wątpliwości co do tego, czy zdobędzie zakładaną popularność.

Spotify Connect ma pozwolić na szybkie i wygodne przełączenie odtwarzania muzyki z naszego telefonu na zestaw głośników lub inny sprzęt muzyczny. Będzie to odbywało się dosyć podobnie do tego, jak dzieje się teraz przy użyciu technologii Bluetooth czy Wi-Fi, gdy w aplikacji Spotify wybieramy użycie na przykład usługi AirPlay, która od dłuższego czasu wspierana jest przez aplikację Spotify. To co odróżniać będzie Spotify Connect od tego standardowego sposobu, to fakt iż samo odtwarzanie muzyki przejęte zostanie przez zestaw głośników, a my będziemy mogli całkowicie opuścić aplikację lub nawet wyjść z pomieszczenia.

W takiej sytuacji sterowanie muzyką także odbywać się będzie za pomocą urządzenia, które wcześniej wskazaliśmy w aplikacji, jak również za pomocą programu na naszym telefonie. Idea jest więc niemal taka sama jak w przypadku Chromecast, gdzie do urządzenia wysyłana jest tylko informacja, jaki materiał ma być odtwarzany i wszystkim zajmuje się już wtedy Chromecast, a nasz telefon może, ale nie musi, pełnić roli pilota. Dzięki temu słuchanie muzyki ze Spotify ma nie wiązać się już dłużej z potrzebą uruchamiania komputera lub znacznego obniżania poziomu naładowania baterii w telefonie. Ciągłe połączenie Bluetooth wraz z innymi funkcjami smartfona, z których korzystamy okazywało się niezbyt dobrym pomysłem, szczególnie w sytuacji, gdy musieliśmy nagle wyjść lub otrzymywaliśmy połączenie. Dlatego Spotify chce powrócić do momentu, gdy "głośnik był po prostu głośnikiem" i pozwalał na słuchanie muzyki, bez martwienia się o tyle niepotrzebnych kwestii.

Jak na razie na współpracę zdecydowali się następujący producenci sprzętu: Argon, Bang & Olufsen, Denon, Marantz, Pioneer, Philips, Revo, Teufel i Yamaha, ale już niedługo ta lista ma się poszerzyć o kolejne marki. Spotify Connect opiera się o autoryzację poprzez Wi-Fi, dlatego wprowadzenie obsługi Spotify Connect nie powinno być większym problem, bo coraz większa liczba urządzeń posiada moduł sieci bezprzewodowej. Spotify Connect pojawi się na początku w aplikacjach dla iPhone'a i iPada, zaś wsparcie dla Androida oraz komputerów zaplanowane jest jeszzcze na ten rok.

Szczerze mówiąc musiałbym w praktyce doświadczyć korzystania z takiego "gadżetu", by móc go ocenić. Jak na razie ze Spotify korzystam na komputerze, przy użyciu podłączonych do laptopa głośnikach lub na słuchawkach korzystając z jednego czy drugiego telefonu. Czy nowy zestaw głośników zmieniłby mój sposób słuchania muzyki? Z ciekawością wypróbowałbym i przekonałbym się, czy Spotify Connect to coś poważniejszego. Jak sądzicie, kiedy na nasz rynek dotrą urządzenia wspierające tę funkcję?

Źródło: Mashable. Zdjecie: The Verge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu