Spotify

Spotify wprowadza nową opcję abonamentu. Jest dość kosztowna, ale oferuje dostęp do nowych treści

Daniel Wójcik
Spotify wprowadza nową opcję abonamentu. Jest dość kosztowna, ale oferuje dostęp do nowych treści
5

Spotify przedstawia nową opcję abonamentową. Ucieszy miłośników audiobooków.

Spotify stale rozwija swoje opcje abonamentowe. Jak pokazują kolejne sprawozdania finansowe giganta — nie idzie im w biznesie tak dobrze, jak wielu akcjonariuszy by tego oczekiwało. Dlatego też gigant regularnie przedstawia zestaw nowości i szuka nowych opcji na monetyzację platformy. Miliony użytkowników nieustannie wypatruje planu z wyższej jakości muzyką. Takowego jak nie było, tak nie ma — ale w Stanach Zjednoczonych debiutuje właśnie inny abonament. Taki z dostępem do... Audiobooków! Sekcji, która regularnie się w obrębie platformy rozrasta.

Audiobooki Spotify z dedykowanym abonamentem. Platforma poświęca im coraz więcej uwagi

Spotify to przede wszystkim muzyka — ale w ostatnich latach firma coraz więcej uwagi poświęca także innym treściom w obrębie platformy. Dział z podcastami rozrasta się w niezwykle szybkim tempie, a tuż za nim znajduje się jego rodzeństwo w postaci audiobooków. I jak czytamy w najnowszym komunikacje — idzie mu w temacie całkiem nieźle:

Spotify nieustannie wprowadza innowacje, aby zapewnić najlepszą możliwą ofertę dla każdego rodzaju fanów audio. Odkąd uruchomiliśmy Audiobooki w Premium, zaobserwowaliśmy 45% wzrost liczby darmowych użytkowników wyszukujących i korzystających z treści audiobooków każdego dnia. Teraz wprowadzamy nową opcję planu, aby dać naszym słuchaczom szeroki wybór.

Ile kosztuje plan z audiobookami w Spotify? Tanio nie jest, ale...

Audiobooki doczekały się dedykowanego planu, który użytkownikom zainteresowanym dostępem do tego typu treści oferuje dostęp do ponad 200 tysięcy tytułów za niespełna 10 dolarów miesięcznie (dokładnie: 9,99) — czyli około 40 złotych. W tej cenie użytkownicy będą mogli cieszyć się dostępem do 15 godzin materiałów miesięcznie, a wszystko to bezpośrednio z poziomu aplikacji Spotify. O ile dobrze rozumiem - ma to być zachęta i zaleta, chociaż z mojej perspektywy to raczej ogromna wada... zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że Spotify odtwarzane na zewnętrznych głośnikach AirPlay wciąż nie doczekało się opcji wsparcia dla materiałów odtwarzanych z inną szybkością niż ta domyślna.

Spotify oferuje kilka planów subskrypcji dostosowanych do różnych preferencji użytkowników i będzie nadal angażować się w zapewnianie słuchaczom większej liczby opcji, aby zaspokoić ich wyjątkowe potrzeby.

Spotify chce zawalczyć na rynku audiobooków

Wyraźnie widać, że Spotify chce dość mocniej zaznaczyć swoją obecność na rynku audiobooków. I patrząc na to jak platforma zatrzęsła podcastami, nie wątpię, że może jej się to udać. Warto mieć na uwadze, że abonament Spotify z audiobookami wydaje się kosztowny z naszej perspektywy. Jednak przyglądając się tematowi z perspektywy rynku amerykańskiego — niekoniecznie tak jest. Ich konkurencja, czyli Audible, życzy sobie 15 dolarów (około 60 zł) za dostęp do miesięcznej subskrypcji w ramach której użytkownicy zyskują dostęp do jednego audiobooka w miesiącu. Warto też mieć na uwadze, że w podstawce abonamentu Premium użytkownicy już mają 15 godzin książek w wersji audio. Niestety, opcje te wciąż nie są dostępne w naszym regionie i ograniczają się wyłącznie do Stanów Zjednoczonych.

Lokalny wybór audiobooków jest znacznie mniejszy, ale gdyby tak spojrzeć na niego z innej strony to... przynajmniej nie trzeba za niego dodatkowo płacić.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu