Sony

Za zakupem Sony Xperia przemawia teraz kolejny argument

AL
Albert Lewandowski
8

Japończycy mają trudną sytuacją na rynku. Ich urządzenia nie różnią się od siebie i nawet fani mieliby problem ze wskazaniem różnic między kolejnymi generacjami ich flagowców. Mimo tej wady, to porządne telefony. W dodatku można już powiedzieć, że doczekały się kolejnej, ważnej zalety, wyróżniającej Xperie na rynku.

Aktualizacjo, tu jesteś

Na Xperię X Performance, czyli flagowca z 2016 roku, pojawiła się właśnie aktualizacja do Androida 8.0 Oreo z nową wersją nakładki. Model ten startował z poziomu 6.0 Marshmallow, ale producent przyłożył się do kwestii update’ów. Teoretycznie nie powinniśmy tego opisywać. W końcu to high-end, więc porządne wsparcie powinno być czymś naturalnym, niestety w praktyce tak nie jest.

Większość nowych modeli nawet na samym początku nie ma preinstalowanej najnowszej dostępnej wersji systemu. Nie da się ukryć, że obecnie sami użytkownicy nie zwracają na to większej uwagi, tak jakby zaakceptowali ten stan rzeczy. Skoro coś działa, to czy te aktualizacje są potrzebne? Patrząc na to od strony bezpieczeństwa, wsparcia dla nowego API oraz kolejnych funkcji - zdecydowanie.

Zawsze warto

Dla Google problem z fragmentacją Androida to poważny problem. Z tego względu wiele elementów oprogramowania aktualizowanych jest za pośrednictwem Usług Google Play, a od 8.0 Oreo można zaimplementować Project Treble, ułatwiające znacznie producentom proces tworzenia update’u. W dłuższej perspektywie powinno to zminimalizować ten kłopot.

Ostatnio OnePlus zdecydował się na niedodawanie tego dodatku do starszych modeli. Z tego względu dobrze, że firma z Mountain View każe obowiązkowo każdej firmie dodawać Project Treble do urządzeń z Androidem Oreo i przyszłymi wersjami. Bez tego nie wyda certyfikatu. Mam nadzieję, że taka strategia przyniesie owoce.

Co jednak dodaje aktualizacja na Xperii? Oprócz zmian dokonanych przez Google, warto wspomnieć o Xperia Actions, czyli inteligentnych ustawieniach związanych z korzystaniem z telefonu, przypomnieniach o np. nieukończonych zdaniach, czy nowe skróty do aplikacji po dłuższym ich naciśnięciu. Cała paczka waży ok. 1250 MB.

Sony, takie wsparcie się ceni!

źródło: Tabletowo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu