Sprzęt

Sony znów przypomina nam o walkmanach. Te nowe kosztują tyle, co smartfon

Piotr Kurek
Sony znów przypomina nam o walkmanach. Te nowe kosztują tyle, co smartfon
8

Choć wydaje się, że era dedykowanych urządzeń przenośnych do słuchania muzyki jest dawno za nami, Sony przypomina nam, że ich walkmany wciąż mają się dobrze. Firma zaprezentowała właśnie nowe modele, które oferować mają niedostępne w smartfonach rozwiązania.

Najnowszy przedstawiciel Walkmanem w ofercie Sony to model NW-A306. Jak mówi producent, powstał on z myślą o wymagających użytkownikach szukających w tego typu urządzeniach wysokiej jakości dźwięku i nienagannej stylistyki. Widać, że się to udało - kompaktowy, ale przyciągający wzrok walkman waży 113 gramów przy wymiarach 56,5 x 98,4 x 11,8 mm mieści się w kieszeni i oferuje szereg funkcji, których nie znajdziemy w smartfonach.

A jak walkman wygląda od strony technicznej? model NW-A306 działa w oparciu o dedykowany Walkmanom wzmacniacz cyfrowy S-Master HX. Zmniejsza zniekształcenia i szumy w szerokim zakresie częstotliwości, zapewniając pełny, bogaty dźwięk, którego jakość poprawia dodatkowo nowy lut bezołowiowy. Odtwarzacz NW-A306 jest wyposażony w system DSEE Ultimate (Digital Sound Enhancement Engine). Odpowiada on za poprawę jakość skompresowanej muzyki z plików cyfrowych przy wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji Edge AI. Wszystko to zamknięte jest w obudowie wykonanej z frezowanego aluminium. Jej sztywność i niska impedancja zapewniają czysty i stabilny dźwięk oraz dużą moc basu.

Sony chwali się również, że w porównaniu do poprzedniego modelu, nowy Walkman NW-A306 oferuje znacznie dłuższy czas na pracy na baterii. Czas odtwarzania plików FLAC 44,1 kHz wynosić ma do 36 godzin, plików FLAC 96 kHz do 32 godzin. Natomiast słuchanie muzyki z serwisów muzycznych to do 26 godzin. Urządzenie działa pod kontrolą systemu Android 12 i dzięki łączności WiFi umożliwia wygodne korzystanie z najpopularniejszych aplikacji muzycznych i odtwarzaczy umożliwiających słuchanie muzyki przechowywanej na urządzeniu.

Patrząc jednak na cenę 399 euro (ok. 1873 zł) z pewnością rozczarowująca będzie pamięć, w której można przechowywać utwory. Oficjalnie, Walkman NW-A306 posiada 32 GB wbudowanej pamięci, jednak rzeczywisty rozmiar to "zaledwie" 18 GB więc o trzymaniu całej biblioteki muzycznej w najwyższej jakości mowy nie będzie - chyba, że skorzystacie z karty microSD. Urządzenie trafi do Polski w przyszłym miesiącu a jego polską cenę poznamy bliżej premiery.

Sony Walkman NW-A306 i Signature Walkman NW-ZX707

W najbliższym czasie do sklepów trafi również nowy model odtwarzacza Sony z linii Signature Walkman. NW-ZX707 to coś, dla najbardziej wymagających. Dzięki wbudowanemu wzmacniaczowi z mocnymi kondensatorami, odtwarzana na nim muzyka ma oferować niespotykaną wcześniej jakość. Urządzenie posiada dwa wyjścia słuchawkowe - tradycyjne 3,5 mm oraz 4,4 mm do których podłączycie profesjonalne zestawy audio. W odróżnieniu od modelu A306, w ZX707 znajdziemy 64 GB wbudowanej pamięci (rzeczywista rozmiar 47 GB). Urządzenie również działa w oparciu o system operacyjny Android 12 i oferuje podobne funkcje jak A306. Na ten moment nie wiadomo czy Signature Walkman NW-ZX707 trafi na zachodnie rynku. Odtwarzacz pojawi się w sprzedaży w Japonii pod koniec lutego, a jego cena ustalona została na 104500 jenów (ok. 3540 zł).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu