Polska

Drżyjcie SMS-y premium, Streżyńska nadchodzi

Grzegorz Ułan
Drżyjcie SMS-y premium, Streżyńska nadchodzi
69

Na początek przepraszam pani minister, że tak po nazwisku, ale ma pani dobre nazwisko, znaczące, cenione i gwarantujące, że podjęty temat będzie załatwiony. A rzecz o znienawidzonych przez wszystkich SMS-ach premium, których problem Minister Cyfryzacji, chce rozwiązać na drodze ustawowej.

Temat nie jest nowy, pierwsze regulacje mające wyeliminować nadużycia organizatorów różnego rodzaju loterii czy konkursów SMS-owych miały miejsce już w 2011 roku.

Ten problem był już regulowany w 2011 r. w ramach tzw. stołu bez kantów. Z perspektywy czasu widzimy, że ta rynkowa samoregulacja została częściowo wycofana, a nowe podmioty jej nie przestrzegają. Wydaje się, że sytuacja dojrzała do rozwiązania na drodze ustawowej, ponieważ dobro konsumentów musi być wartością nadrzędną.

Jak się później okazało nowe podmioty wpadały na coraz to nowe pomysły omijające blokady stosowane przez operatorów. Jeden z takich pomysłów opisywałem Wam cztery lata temu, kiedy to jakimś dziwnym trafem, numer SMS premium podszył się pod numer znajomej osoby.

Na swoim koncie mam włączone wszelkiego rodzaju dostępne blokady związane z takimi numerami, niemniej i tak kilka razy w miesiącu dostaje wiadomości zachęcające do wzięcia udziału w jakimś konkursie, czacie czy poznania swojej przyszłości, a odpowiedź na nią skutkuje aktywacją płatnej subskrypcji.

I to właśnie takie działania są najgorsze i powinny być całkowicie zablokowane. Do czego, komu dziś potrzebne są płatne subskrypcje SMS premium? Kto świadomie aktywuje sobie przysyłanie jakiś bzdur i to za 30 zł za jeden przychodzący SMS? Zresztą zobaczcie sobie, ile tego już jest, a to są tylko zgłoszone akcje do Ministerstwa Cyfryzacji.

Rozumiem konkursy organizowane przez zweryfikowane podmioty czy akcje charytatywne, na które można wysyłać SMS-y o podwyższonej opłacie, często też można dokonywać zakupów w ten sposób, ale robimy to wtedy całkiem świadomie i są to wiadomości wychodzące. Choć i tu pojawiają się już pomysły, by zastąpić SMS-y o podwyższonej opłacie, zwykłą aplikacją mobilną.

A takie płatne subskrypcje żerują tylko na nieświadomych użytkownikach telefonów - specjalnie skonstruowana treść wiadomości, pytanie, na które jakakolwiek odpowiedź aktywuje przysyłanie później płatnych wiadomości to ewidentne oszustwo, które trzeba wyplewić.

Moim zdaniem, jedynym sposobem na walkę z płatnymi subskrypcjami SMS, jest ich całkowite zablokowanie. W dzisiejszych czasach, w dobie powszechnego internetu czy mobilnych aplikacji, jest wiele innych sposobów na aktywację płatnych usług, bezpieczniejszych i nie skutkujących takim nękaniem później użytkowników telefonów.

Mam też nadzieję, że tą jedną ustawą uda się też ograniczyć odsprzedawanie baz danych, bo przecież skądś organizatorzy takich loterii czy konkursów biorą nasze numery, przez co od wielu lat, kiedy to mam swój numer u różnych operatorów, dostaje niesamowite ilość spamSMS-ów czy, co gorsza, telefonów od różnych podmiotów, chcących mi coś sprzedać.

Wypowiedź Minister Cyfryzacji, pani Anny Streżyńskiej w opisywanym temacie, możecie usłyszeć na poniższym filmie z wczorajszej konferencji. Jeśli się nie uruchomi w odpowiednim momencie, przewińcie sobie do 20m25s.

https://youtu.be/pTqzu1PC1kI?t=20m25s

/\/>

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotwklejka