Polska

Od września darmowa komunikacja miejska dla uczniów szkół podstawowych w Warszawie

Grzegorz Ułan
Od września darmowa komunikacja miejska dla uczniów szkół podstawowych w Warszawie
39

Darmowa komunikacja miejska nie jest tematem nowym, przykładem jest tu miasto Lubin, gdzie za darmo mogą jeździć jego mieszkańcy już od ponad dwóch lat. Jednak pomysł przeniesienia tego do Warszawy długo rodził się w ratuszu, z uwagi na skalę i rozbudowaną sieć połączeń.

Prawdopodobnie wszyscy mieszkańcy Warszawy nie doczekają się nigdy darmowej komunikacji, ale za to dzieci ze szkół podstawowych już od września owszem.

Darmowa komunikacja obejmie blisko 151 tysięcy uczniów szkół podstawowych w Warszawie i pod Warszawą w drugiej strefie biletowej. Dotyczy to również uczniów, którzy dojeżdżaja z Warszawy do szkół w drugiej strefie.

Wprowadzenie darmowej komunikacji dla uczniów ma celu głównie przyzwyczajenie dzieci do korzystania z komunikacji miejskiej już od najmłodszych lat, a także to aby rodzice przestali odwozić dzieci do szkoły samochodami. To w znacznym stopniu powinno rozładować ruch w godzinach porannych i popołudniowych.

Co najciekawsze, nowa usługa nie będzie wymagała od rodziców żadnego chodzenia po urzędach. Kwestię spersonalizowanych kart, które otrzymają uczniowie, zostaną załatwione między szkołami a ZTM–em. Szkoły otrzymają wzór wniosku, który wypełnione, ze zdjęciem, prześlą do ZTM. Z kolei miejski organizator transportu dostarczy do szkół karty. Wyjątek będzie dotyczył dzieci mieszkających w Warszawie a uczących się poza nią. One będą mogły wyrobić kartę w punkcie obsługi klienta.

Decyzja ratusza ma zostać przegłosowana przez radnych jeszcze w marcu, co przewiduje się, że będzie tylko formalnością. Darmowa komunikacja ma obowiązywać od 1 września 2017 roku.

Źródło: Wyborcza.pl/TransportPubliczny.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu