Google

Nadchodzą dwa smartwatche od Google - to mi się podoba!

Konrad Kozłowski
Nadchodzą dwa smartwatche od Google - to mi się podoba!
5

Czekacie na nowe Nexusy? Jestem pod wrażeniem wiekszości cech Nexusa 5X, który służy mi na co dzień, dlatego z niemałym przejęciem czytałem ostatnie doniesienia dotyczące nowych flagowych modeli z Androidem od HTC. Jest jednak coś, co wzbudza u mnie jeszcze większe emocje, a mowa oczywiście o przeciekach na temat planów zaprezentowania przez Google własnych smartwatchy z Android Wear. Gdy wszyscy pytają “dlaczego?”, ja stawiam inne pytanie: “dlaczego tak późno?!”.

Zero zaskoczenia

Decyzja Googlerów nie jest dla mnie żadną niespodzianką. Już od pewnego czasu zainteresowanie producentów platformą Android Wear zanikało, co objawiało się mało atrakcyjnymi modelami smartwatchy, które debiutowały na rynku. Najbardziej zaangażowane w tej kategorii LG miało nie lada przygody z dostarczeniem LG Watch Urbane 2 LTE (ta nazwa!) na półki sklepowe, dlatego zapał tej firmy mógł odrobinę ostygnąć. Google nareszcie postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Podobnie jak smartfony, zegarki prawdopodobnie także z serii Nexus, będą pełnić rolę flagowych urządzeń w swojej kategorii. Ich zadaniem będzie zainspirowanie producentów do podjęcia starań i dalszego działania, a także zaprezentowanie użytkownikom pełni możliwości platformy Android Wear oraz przekonanie ich do niej.

Angelfish i Swordfish

A ma do tego dojść za sprawą dokładnie dwóch smartwatchy. Serwis AndroidPolice, będący źródłem wszystkich nieoficjalnych informacji na temat planów Google, odnosi się do nich Angelfish i Swordfish. Pierwszy z zegarków ma być urządzeniem z najwyższej półki o większych rozmiarach, zaś drugi miałby trafić do mniej wymagających użytkowników. Obydwa mają posiadać pełny, okrągły ekran, co oznacza, że prawie na pewno zabraknie czarnego paska w dolnej części wyświetlacza, określanego mianem “sflaczałej opony” (“flat tire”). Angelfish ma cechować się kopertą o szerokości 43,5 mm, posiadać trzy przyciski fizyczne na prawym boku, w tym charakterystyczną koronę. Niestety, nie wiemy jakie role będą pełnić dwa pozostałe klawisze.

Zaczepy od paska mają być zaokrąglone, jego grubość wyniesie około 14 mm, co będzie zawdzięczał nieco większej baterii, zaś całość ma być czymś pomiędzy Moto 360 i LG Urbane 2. W środku znajdą się wszystkie najważniejsze moduły: LTE, GPS, pulsometr, Wi-Fi. Taki opis zegarka idealnie pokrywa się z najświeższą wizją Google wobec “inteligentnego” i “samodzielnego” zegarka, którą poznaliśmy przy okazji debiutu Android Wear 2.0.

Jak już pisałem, drugi ze smartwatchy, Swordfish, będzie modelem pozbawionym kilku wcześniej wymienionych funkcji, a przez to tańszy i mniejszy. Nie zostanie wyposażony w moduł łączności LTE czy GPS, nie jest jasne czy będzie posiadał pulsometr. Jest on porównywany przez redaktora AndroidPolice do Pebble Time Round - smukłego i lekkiego smartwatcha, jednak w odróżnieniu od niego, Swordfish nie będzie posiadał tak szerokiej ramki wokół ekranu. Grubość smartwatcha ma wynieść 10,8 mm. Będzie on wspierał MODE - czyli standard, pozwalający na szybką i bezproblemową wymianę opasek, co odróżnia go od droższego Angelfisha, który ze względu na nietypową konstrukcję będzie pozbawiony obsługi MODE.

Będzie też Asystent Google

Jak na Nexusy przystało, zegarki mają posiadać kilka niedostępnych nigdzie indziej cech. Mowa naturalnie o funkcjach w oprogramowaniu. Przede wszystkim będą to pierwsze urządzenia z tej kategorii wyposażone w Asystenta Google, którego poznaliśmy podczas prezentacji Google Home w trakcie konferencji I/O 2016. Na smartwatchach mają też zagościć zupełnie nowe tarcze, które będą pozwalały na szybszy dostęp do wielu dodatkowych informacji, jak postęp odtwarzania piosenki, liczba nieodczytanych wiadomości w Gmailu czy pokonanych kroków, godzina w innej strefie czasowej i czas do następnego wydarzenia w kalendarzu. Nowości te będą opierały się o “komplikacje”, czyli nowy typ cyferblatów obsługujących “wtyczki” z innych aplikacji zainstalowanych na zegarku.

Informacje, które zdobył AndroidPolice pochodzą ze źródeł na tyle wiarygodnych, że ich prawdziwość oceniono na 9 w skali 1-10. Nie wiemy jednak na jakim etapie rozwoju się znajdują i kiedy możemy spodziewać się oficjalnej prezentacji. Być może nastąpi to wraz z dwoma nowymi smartfonami od HTC z serii Nexus, lecz wydaje się to mało prawdopodobne, przede wszystkim gdy weźmiemy pod uwagę wciąż trwające prace nad platformą Android Wear i plany udostępnienia wersji 2.0 dopiero jesienią.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu