Technologie

Zegarek mierzący poziom cukru: fakt czy mit? Naukowcy wyjaśniają

Kacper Cembrowski
Zegarek mierzący poziom cukru: fakt czy mit? Naukowcy wyjaśniają
21

Smartwatch z funkcją mierzenia cukru? Niestety to nadal jest wyłącznie melodia przyszłości, co potwierdziło właśnie FDA.

Marzenie diabetyków: zegarek mierzący cukier bez kłucia

Od kilku dobrych lat największe firmy pracują nad smartwatchami, które mają zostać wyposażone w specjalny sensor do mierzenia cukru we krwi. Jak to ma działać? Według dotychczasowych informacji zegarki te miałyby wykorzystywać promieniowanie podczerwone. Taki sensor miałby zostać umieszczony z tyłu zegarka i pozwoliłby na bezinwazyjne mierzenie cukru.

Największy atuta takiego rozwiązania? Zegarek mógłby monitorować glikemię w sposób ciągły, zapisując całą historię. Odbywałoby się to bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań ze strony pacjenta. Mowa tu zwłaszcza o bolesnym nakłuwaniu palców czy zakładaniu sensora na ramię.

Polecamy na Geekweek: Opracowali innowacyjny rozrusznik serca. Zasila go energia słoneczna

To wyjątkowo piękna wizja i realne udogodnienie dla żyjących z cukrzycą. Wystarczy założyć zegarek na rękę i wszelkie problemy cukrzyków znikną. Oczywiście, jest nieco wątpliwości w tej kwestii — w końcu nigdy nie mieliśmy do czynienia ze sprzętem mierzącym cukier na podczerwień, bez krwi. Nie możemy być zatem pewni, że będziemy mogli temu systemowi bezgranicznie zaufać.

Z pewnością na początku konieczna będzie weryfikacja i porównanie nowej metody z poczciwym glukometrem. Szczególnie że poważne firmy tworzące smartwatche podkreślają fakt, że ich produkty nie są urządzeniami medycznymi. A przecież dla osób chorujących, wiarygodny wynik jest niesamowicie istotny.

Smartwatche z funkcją mierzenia cukru nie istnieją. Czym zatem handlują sprzedawcy?

W sklepach internetowych od jakiegoś czasu można jednak znaleźć smartwatche, które według opisu mają funkcję mierzenia cukru we krwi. Co prawda sam fakt, że nie oferuje ich żaden renomowany producent, a dostępne są wyłącznie jako produkty niemarkowe, powinien zapalać u nas czerwoną lampkę, jednak w sieci można znaleźć sporo osób, które były tym podekscytowane i wierzyły, że to może działać.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ostatecznie rozwiała jednak wątpliwości. FDA na swojej stronie oficjalnie ostrzega konsumentów, pacjentów, opiekunów i służbę zdrowia przed zagrożeniami związanymi z używaniem inteligentnych zegarków lub inteligentnych pierścieni, które rzekomo mierzą poziom glukozy we krwi bez przekłuwania skóry.

Warto jednak pamiętać, że nie dotyczy to aplikacji na smartfony, które zbierają dane wysyłane przez Bluetooth przez typowy glukometr. Ostrzeżenie nie dotyczy również danych z urządzeń zatwierdzonych przez FDA, które nakłuwają skórę, takich jak CGM. FDA nie zatwierdziło jeszcze żadnego smartwatcha ani inteligentnego pierścienia przeznaczonego do samodzielnego pomiaru lub oszacowania poziomu glukozy we krwi.

Z glikemią nie ma żartów

Jak wspomniałem, w przypadku osób chorych na cukrzycę, niedokładne pomiary poziomu glukozy we krwi mogą prowadzić do błędów w leczeniu, w tym poważnego w skutkach przyjęcia niewłaściwej dawki insuliny czy innych leków. To naprawdę nie są żarty. FDA apeluje:

Źródło: Medtronic

Nie kupuj ani nie używaj inteligentnych zegarków ani inteligentnych pierścieni, które rzekomo mierzą poziom glukozy we krwi. Urządzenia te mogą być sprzedawane za pośrednictwem internetowych platform handlowych lub w sprzedaży bezpośredniej. Bezpieczeństwo i skuteczność tych urządzeń nie zostało potwierdzone przez FDA, a korzystanie z tych urządzeń może skutkować niedokładnymi pomiarami poziomu glukozy we krwi. Jeśli Twój stan zdrowia zależy od dokładnych pomiarów poziomu glukozy we krwi, porozmawiaj ze swoim lekarzem o urządzeniu odpowiednim do Twoich potrzeb, zatwierdzonym przez FDA.

Źródło: FDA

Grafika wyróżniająca: Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu