Technologie

Smart home IKEA? Już niebawem firma zaproponuje rozwiązania na każdą kieszeń

Kamil Świtalski
20

IKEA wielu kojarzy się z tanimi i solidnymi rozwiązaniami. Teraz sieciówka przedstawia swoje rozwiązania smart home, które nie odstraszają ceną.

Szwedzkiej sieciówce i jej ofertom przyglądam się od wielu lat. Jak (niemal) każdy mam w mieszkaniu kilka naczyń z ich oferty, a pewnie i jakieś drobne dodatki do domu też się znajdą. I nie da się ukryć, że firma robi co w ich mocy, by zawsze pozostać na czasie. Kilka lat temu zaproponowała świetne rozwiązania dla zabudowy elektroniki. Chwilę później swój system indukcyjnego ładowania, który — pomijając ogromne obudowy na telefony — działał naprawdę fajnie. A przy tym prezentował się stylowo. Stawiając ekologię na pierwszym miejscu firma obiecuje także panele słoneczne. Jak widać: dzieje się. A w czasach kiedy nie przestajemy mówić o inteligentnych rozwiązaniach dla domów, nic dziwnego, że i w ofercie IKEA pojawiają się moduły, które wpisują się w ten trend.

Trådfri — bo tak nazywać się będzie nowa seria — ma skupiać się na kwestii oświetlenia w mądrzejszym wydaniu. To znaczy z pełnym pakietem elektroniki w środku. Podstawowy zestaw to dwa białe LEDy, kontroler oraz przejściówka która pozwoli je ze sobą połączyć. Koszt takiego pakietu wynosi ok. 70 funtów. Sterować nim możemy za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfony oraz tablety, a jeżeli podstawowa wersja nie do końca nas satysfakcjonuje — to spokojnie. W ofercie znalazły się także żarówki pozwalające regulować jasność (29 funtów), a także z wbudowanymi czujnikami ruchu (25 funtów). Gdybyście szukali czegoś bardziej budżetowego — też się znajdzie. Za 15 funtów można nabyć zestaw, na który składa się żarówka LED oraz specjalny krążek, za pomocą którego możemy kontrolować jej jasność. Ten doczekał się nawet uroczego filmu promocyjnego:

Mając tak bogatą ofertę mebli jak IKEA, nie mogło też obyć się rozwiązań dedykowanych ich autorskim projektom. W pakiecie znalazły się zatem oświetlenia idealnie współgrające z serią mebli Bestå oraz zabudową kuchni Metod. Od teraz podświetlenie tamtejszych kolekcji nie stanowi już najmniejszego problemu. Znalazła się także odrobina miejsca dla paneli świetlnych, które można zawiesić na ścianach.

Nowa kolekcja pozwalająca stworzyć smart home IKEA prezentuje się... intrygująco. Na ten moment brakuje mi jednak modułów, które moglibyśmy połączyć z wiodącymi prym na rynku urządzeniami, aby móc zarządzać wszystkim z poziomu jednej aplikacji. Wsparcie dla ZigBee to jednak wciąż trochę za mało — chociaż wielu majsterkowiczom z pewnością wystarczy. Ale może i na więcej niebawem przyjdzie czas? Urządzenia mają pojawić się w sklepach sieciówki jeszcze tej wiosny. W Wielkiej Brytanii ma to być kwiecień, czyli już w najbliższych tygodniach. Niestety — w rodzimym katalogu nie ma jeszcze żadnego z produktów Trådfri. Mam jednak cichą nadzieję, że nie będziemy musieli na nie za długo czekać. No i że oprócz oświetlenia w ofercie pojawią się inne rozwiązania dla domu na każdą kieszeń!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Ikeasmart home