Telekomy

Skutki Brexitu w roamingu. Od nowego roku internet w UK będzie kosztował fortunę

Grzegorz Ułan
23

To już za miesiąc, Wielka Brytania oficjalnie i już ostatecznie wychodzi ze struktur Unii Europejskiej. Oprócz gospodarczych i politycznych skutków Brexitu, nieuniknione będą też zmiany w roamingu i dla podróżujących osób do Wielkiej Brytanii przestanie obowiązywać zasada Roam like at home (RLAH).

Orange jako pierwszy operator w Polsce zdradził wczoraj nowe stawki roamingowe obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku. Zacznijmy od roamingu w strefie 1, a więc w tej, w której obowiązuje zasada RLAH.

Roaming w UE od 1 stycznia 2021 roku (Strefa 1)

Do strefy 1 należą takie kraje jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr (Republika Cypryjska), Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Martynika, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Reunion, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy.

Połączenia telefoniczne i wiadomości SMS/MMS podczas pobytu w tych krajach rozliczane są tak jakbyśmy przebywali w Polsce, a więc w ramach posiadanej oferty. Z kolei korzystając z transferu danych przysługuje nam określona, pomniejszona paczka danych. Od 1 stycznia 2021 r. będą one wyglądały w ten sposób, według posiadanej oferty:

Obowiązuje tu oczywiście polityka uczciwego korzystania, według której mogą być naliczane dodatkowe opłaty:

W przypadku gdy w okresie czterech miesięcy numer Abonenta przebywał w Strefie 1 co najmniej przez połowę tego okresu i częściej korzystał z usług w roamingu w Strefie 1 niż w kraju lub Abonent korzysta kolejno z wielu kart SIM w ramach roamingu, Abonent zostanie poinformowany SMS-em, o konieczności zmiany sposobu korzystania z usług w roamingu w Strefie 1. W przypadku braku zmiany korzystania z usług w roamingu w Strefie 1 przez Abonenta, w ciągu 14 dni od wezwania Orange, Orange naliczy opłaty dodatkowe:

  • 0,16 zł brutto za minutę wykonanego połączenia głosowego,
  • 0,04 zł brutto za minutę odebranego połączenia głosowego,
  • 0,05 zł brutto za wysłaną wiadomość SMS,
  • 0,01672 zł zł brutto za wysłaną wiadomość MMS,
  • 0,01672 zł zł brutto za każdy MB transmisji danych (opłata za 1 GB transmisji danych wynosi 17,13 zł).

Roaming w Strefie 2 od 1 stycznia 2021 roku (Więcej Europy)

Przechodzimy już do strefy 2, w której od 1 stycznia znajdzie się Wielka Brytania. Oprócz UK znajdują się w niej takie kraje jak: Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gibraltar, Kosowo, Macedonia, Mołdawia, Rosja, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Wyspa Guernsey, Wyspa Jersey, Wyspa Man, Wyspy Owcze oraz pozostałe kraje i terytoria europejskie.

Tak więc za minutę połączenia (ze strefy 1, w tym z Polski) do tych krajów, w tym do Wielkiej Brytanii zapłacimy 4,94 zł.

Podobnie koszt ten będzie się kształtował za połączenia ze Strefy 2 do Strefy 1, w tym do Polski.

Z kolei opłata za 1 MB transmisji danych w Strefie 2 wyniesie 31,76 zł, to tylko 10 zł mniej niż w najdalszych strefach 4 i 5, czyli Azja i Afryka oraz Strefa Egzotyczna.

Zgodnie z obowiązującym prawem, opublikowaliśmy dzisiaj nowe cenniki połączeń, obowiązujące od 1 stycznia i obejmujące Brexit. Od tego czasu Wielka Brytania, ze strefy krajów unijnych, zostanie przeniesiona w roamingu do 2. strefy, o nazwie „Więcej Europy”. Wiemy, że wiele osób z Wielką Brytanią łączą relacje zawodowe lub osobiste. Dlatego, aby osłodzić to rozstanie, pracujemy nad nowym rozwiązaniem. Chcemy, aby nasi klienci podróżujący do Wielkiej Brytanii mogli korzystać z usług – rozmów telefonicznych czy internetu w komórce – na atrakcyjnych warunkach. Wkrótce przedstawimy Wam szczegóły nowej oferty.

Na szczęście Orange zapowiedział specjalną ofertę dla osób udających się po nowym roku do Wielkiej Brytanii, tak więc prawdopodobnie będziemy mogli liczyć na dużo (oby) mniejsze opłaty podczas wyjazdów do tego kraju.

Źródło: Orange.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu