Android

Skradziono Ci telefon, a nie zapisałeś numeru IMEI? Możesz go odzyskać w ustawieniach konta Google

GU
Grzegorz Ułan
64

Nie wiem, czy to nowa opcja czy już jakiś czas jest dostępna. Faktem jest, że nie miałem o niej pojęcia, więc podzielę się z tymi, co również jeszcze na nią nie trafili. Może okazać się przydatna w przypadku, gdy nie zabezpieczyliście się wcześniej i nie zapisaliście nigdzie numeru IMEI swojego tele...

Nie wiem, czy to nowa opcja czy już jakiś czas jest dostępna. Faktem jest, że nie miałem o niej pojęcia, więc podzielę się z tymi, co również jeszcze na nią nie trafili. Może okazać się przydatna w przypadku, gdy nie zabezpieczyliście się wcześniej i nie zapisaliście nigdzie numeru IMEI swojego telefonu, a pudełko już dawno w koszu.

Na informację tę trafiłem dziś na blogu Digital Inspiration.

Jakiś czas temu pisałem Wam o lokalizatorze telefonów z Androidem od Google. Pod tym wpisem rozgorzała dyskusja nad sensem takiego rozwiązania, gdyż w przypadku kradzieży telefonu, złodzieje zwykle formatują telefon do ustawień fabrycznych, wyciągają kartę i możemy zapomnieć o znalezieniu go przez ten lokalizator.

To prawda, często nawet nie zdążymy uruchomić komputera i już po sprawie. Ale następnym krokiem jest zgłoszenie kradzieży na Policję, a tu głównym parametrem do podania jest unikalny numer IMEI naszego telefonu, dzięki któremu nasz operator może nam zablokować ten telefon po zalogowaniu do sieci. Osobiście nie zdarzyło mi się jeszcze coś tak przykrego jak kradzież telefonu i jestem przykładem użytkownika, który myśli o takich rzeczach, kiedy już jest za późno.

Nigdy nie sprawdzałem i nie zapisywałem nigdzie tego numeru, pudełek też nie przechowuje, więc miałbym nie lada problem, by móc cokolwiek zdziałać w tej kwestii. Być może dlatego też nigdy nie trafiłem na tę opcję, jeśli była wcześniej na stronach Google.

Wystarczy wejść na nasze konto na stronie https://www.google.com/settings/dashboard i rozwinąć listę pod zakładką Android, a tam znajdziemy wszystkie nasze urządzenia z numerem IMEI oraz datą ostatniej aktywności.

Często narzekamy na to, że Google gromadzi zbyt wiele informacji o nas, ale akurat w tym przypadku, często może okazać się to dla wielu użytkowników zbawienne. Choć oczywiście nie życzę, by coś podobnego kogoś z Was kiedykolwiek spotkało. Jednak przed publikacją tego wpisu sprawdziłem w Google, czy są poszukiwane takie informacje, jak odzyskanie swojego numeru IMEI po kradzieży - są, więc myślę, że powyższa informacja okaże się dla niektórych użytkowników przydatna i pomocna w blokadzie skradzionego urządzenia już teraz.

Pozostali mogą oczywiście w tradycyjny sposób uzyskać ten numer, czyli poprzez wpisanie kodu *#06# na klawiaturze telefonu, bądź po prostu spisanie z pudełka i zachowanie go na przyszłość.

Źródło Digital Inspiration.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot