Polska

Sieć sprzedaży e-papierosów skierowała skargę do KRRiT na wydawcę programu Dzień Dobry TVN

Grzegorz Ułan
Sieć sprzedaży e-papierosów skierowała skargę do KRRiT na wydawcę programu Dzień Dobry TVN
49

To już nie jest nawet przekaz podprogowy, a jawne sugestie dotyczące szkodliwości e-papierosów, których dopuszczono się w jednym z programów telewizji śniadaniowej Dzień Dobry TVN. Materiał został wyemitowany 5 stycznia, a gościem jego był ekspert z dziedziny kardiologii. Problem w tym, że ów eks...

To już nie jest nawet przekaz podprogowy, a jawne sugestie dotyczące szkodliwości e-papierosów, których dopuszczono się w jednym z programów telewizji śniadaniowej Dzień Dobry TVN. Materiał został wyemitowany 5 stycznia, a gościem jego był ekspert z dziedziny kardiologii.

Problem w tym, że ów ekspert ani razu w swojej wypowiedzi nie użył sformułowania o śmiertelnym ryzyku palenia e-papierosów, jednak przez całą rozmowę wyświetlała się na ekranie takowa informacja. Oprócz filmu daje zrzut ekranu, podejrzewam, że filmik za chwilę zniknie z YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=Tgf0G2F6sLA&feature=youtu.be

I właśnie z powodu takiego komunikatu, jedna z największych sieci sprzedaży e-papierosów wystosowała skargę do KRRiT. Przedstawiciele firmy nie mają zastrzeżeń do wypowiedzi gościa programu, który wręcz zastrzegał, że nie ma jeszcze żadnych wiarygodnych i profesjonalnych badań na temat szkodliwości e-papierosów, jedynie wspominał o zaniepokojeniu kardiologów w tej kwestii.

Firma e-papierosowa nie ma zastrzeżeń do faktów i opinii prezentowanych przez gościa audycji, ale krytykuje sposób reklamowania tematu i napisów informacyjnych, które były prezentowane równolegle z wypowiedziami uczestników audycji.

Jak wyliczają przedstawiciele firmy, ponad 66 zapowiedzi programu trwających łącznie ponad 17 minut było sprzeczne z faktami naukowymi przedstawianymi przez uczestników audycji, którą reklamowały. Prawnicy reprezentujący firmę zwracają również uwagę KRRiT, że podczas całej kilkuminutowej dyskusji z udziałem eksperta na temat e-papierosów prezentowano napis o śmiertelnym ryzyku używania e-papierosów - sprzeczny z faktami i opiniami zawartymi w wypowiedziach osób biorących udział w programie.

Osobiście wydaje mi się, że skarga jest jak najbardziej słuszna. Paliłem zwykłe papierosy blisko 16 lat, od dwóch lat palę jedynie e-papierosy. W tym czasie śledzę wszelkie doniesienia na temat szkodliwości takiego rozwiązania. Nigdzie nie natrafiłem na podobne sugestie. Nie wiem w jakim celu ten przekaz został zaprezentowany na antenie tego popularnego programu, ale zdecydowanie jest to daleko idące naginanie faktów pod błędną tezę. Styl tej zapowiedzi był taki, iż nie dziwię się, że sprzedawcy e-papierosów zareagowali w ten, a nie inny sposób.

Pełna treść skargi i wniosku o sprostowanie.

Obrazek główny z przesłanych materiałów prasowych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot