Artykuł sponsorowany

Serwery do lamusa?

Redakcja Antyweb
Serwery do lamusa?
Reklama

Nowa generacja platform obliczeniowych HPE Compute to innowacyjne podejście do rozwiązań IT dla firm i organizacji. Klasyczne serwery to już historia....

Nowa generacja platform obliczeniowych HPE Compute to innowacyjne podejście do rozwiązań IT dla firm i organizacji. Klasyczne serwery to już historia. Przyszłość to moc obliczeniowa dostosowana do indywidualnych potrzeb biznesowych.

Reklama

Kiedy na przełomie XV i XVI wieku Hiszpania i Portugalia budowały swoją potęgę kolonialną, jednym z najważniejszych narzędzi, które im to umożliwiało był muszkiet. Broń ta zapewniała przewagę konkurencyjną, umożliwiając skuteczne podboje. Technologia ta była w użyciu przez ponad 300 lat - dopiero krwawa wojna secesyjna w USA pokazała, że muszkiet jest przestarzały. Nie dość, że w tamtych czasach wszyscy dysponowali tego rodzaju uzbrojeniem, to postępująca specjalizacja oddziałów wojskowych wymagała nowych typów broni dopasowanych do specyficznych wymagań pola walki.

Przykład ten doskonale oddaje naturę zmiany, jaka dokonała się w architekturze platform obliczeniowych. Klasyczne serwery do pewnego momentu były do siebie podobne - każdy posiadał procesor, pamięć, płytę główną, urządzenia wejścia i wyjścia, interfejsy sieciowe. Każdy producent wykorzystywał identyczną architekturę, a rozwój dokonywał się na zasadzie wyposażania serwerów w coraz lepsze komponenty. Dziś - podobnie jak fabryki broni z dawnych czasów - silniej odczuwamy zapotrzebowanie na specjalistyczne rozwiązania IT dla biznesu.

Hewlett Packard Enterprise proponuje zmianę obowiązującego na rynku platform obliczeniowych paradygmatu - nie myślmy już o serwerach, ale o obciążeniach, które musimy obsłużyć. To w oparciu o nie powstaną konkretne rozwiązania dostosowane do specyficznych potrzeb odbiorcy. Co więcej, w systemach HPE Compute serwer wcale nie musi być centralnym ośrodkiem przetwarzania - część zadań mogą równie dobrze wykonywać inne urządzenia, np. kontrolery macierzy dyskowej czy karty graficzne. To charakterystyka pracy determinuje sposób przetwarzania, a z tego dopiero wynika, jak ma być skonstruowana maszyna, która tę pracę wykonuje.

Pewne amerykańskie przedsiębiorstwo kolejowe specjalizowało się w transporcie wielkich ładunków między Zatoką Meksykańską a wybrzeżem Pacyfiku. Wykorzystywało do tego bardzo długie pociągi - setki wagonów, składy do 5 km długości. Każda awaria takiego pociągu oznaczała ogromne straty. Najsłabszym ogniwem okazały się koła wagonów - ich monitoring prowadzono początkowo za pomocą czujników umieszczonych na torach, a następnie sensory umieszczano na każdym kole pociągu, by zminimalizować ryzyko. Rzecz jasna, oznaczało to setki petabajtów danych do przetwarzania. Jak rozwiązano problem? Można było - klasycznie - zwiększać pojemność i wydajność pamięci masowych. Firma jednak zdecydowała się zainwestować w dostosowany do jej indywidualnych potrzeb system platform obliczeniowych, które działały równie skutecznie, ale przy znacznie niższych kosztach.


Nowe platformy HPE Compute zapewniają tego rodzaju korzyści bez względu na wielkość przedsiębiorstwa i rodzaj prowadzonej działalności. Zmiana w podejściu do architektury obejmuje wszystkie urządzenia - począwszy od najprostszych maszyn typu tower, przez maszyny przeznaczone do montażu w klasycznej szafie rack, serwery z rodziny mission critical takie jak Integrity, Superdome, Superdome X, poprzez Apollo, Moonshot a skończywszy na najlepiej sprzedających się serwerach z oferty HP czyli blade’ach. Celem jest dostarczenie klientowi mocy obliczeniowej adekwatnej do obciążenia oraz budżetu firmy.

HPE Compute to nie tylko sprzęt, ale i oprogramowanie. Platformy obliczeniowe HPE są projektowane pod konkretne rozwiązania software`owe. Specjalizacji ulegają systemy operacyjne, systemy do przetwarzania danych w chmurze oparte o OpenStack oraz systemy zarządzania. Wszystkie te wyspecjalizowane rozwiązania będą zarządzane przy wykorzystaniu tych samych narzędzi.

Reklama

Czy to oznacza, że tradycyjne serwery znikną z rynku? HPE planuje swój rozwój dwutorowo, oferując zarówno klasyczne rozwiązania infrastruktury oparte o szybsze procesory i bardziej pojemne pamięci, jak i dedykowane, specjalistyczne rozwiązania dla firm i organizacji. Jednocześnie trwają intensywne prace nad maszyną przyszłości, której narodziny oznaczają koniec klasycznie rozumianej architektury serwerowej.The Machine - bo tak nazywa się projekt - to nowy typ komputera oparty na memrystorach, biernych układach elektronicznch posiadających pamięć. Dzięki temu można będzie zbudować serwery posiadające pule specjalizowanych procesorów, pule pamięci oraz elementy komunikacyjne zapewniające łączność. Przy tym cała pamięć ma charakter uniwersalny, łączy funkcje pamięci operacyjnej oraz dyskowej i można ją wykorzystać do dowolnych zadań. Podobnie jak w istniejących rozwiązaniach HPE Compute, zasoby The Machine będą dobierane i wykorzystywane stosownie do aplikacji.

Maszyny tego typu mają pojawić się na przełomie roku 2018 i 2019. Na rewolucję w platformach obliczeniowych zapowiadaną przez HPE Compute biznes nie będzie czekał długo.

Reklama

Chcesz poznać możliwości platform obliczeniowych nowej generacji HPE Compute? Zapraszamy na webinar! Aby dołączyć, kliknij http://hpeproliant.pl/#webinar

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama