Polska

Nowe technologie w podróży w rękach osób z największymi zaległościami

Grzegorz Ułan
Nowe technologie w podróży w rękach osób z największymi zaległościami
Reklama

Vasco Electronics zorganizowało dziś konferencję prasową, połączoną z debatą na temat nowych technologii, które wykorzystują seniorzy w podróżach.

Niejako wstępem do tej debaty, było ogłoszenie wyników raportu z badania przeprowadzonego przez agencję Opinia24, a które to zobrazowały z jednej strony to, z jakich technologii korzystają seniorzy na swoich wyjazdach, a z drugiej - z jakimi ograniczeniami muszą się oni mierzyć, decydując się w ogóle w tym wieku na podróże zagraniczne.

Reklama

Nie ulega wątpliwości,- z czego niewielu z nas zdaje sobie w ogóle sprawę, iż to grupa, która ma największe zaległości w tym zakresie. W czasach, kiedy oni wchodzili w dorosłe życie, nie było tyle biur podróży, środków, a często i możliwości (zdobycie paszportu, itp.) wyjechać za granicę, do tego wcześniej w szkołach uczono ich głównie języka rosyjskiego.

Agnieszka Noskowska, Head of PR & Communication w Vasco Electronics:

Znaczącą grupą klientów, która korzysta z naszych urządzeń są seniorzy. Jako odpowiedzialna firma nie tylko dostosowujemy produkty do ich potrzeb, ale także inicjujemy szeroką dyskusję o wyzwaniach, z którymi się mierzą. W obliczu starzejącego się społeczeństwa oraz rosnącego wykluczenia cyfrowego, które często ogranicza aktywność seniorów, ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo wspólnie działali na rzecz niwelowania tych barier.

Jak duże to jest ograniczenie dla seniorów? We wspomnianym badaniu, zapytano najpierw ogólnie grupę badawczą, o poziom znajomości języków obcych, a później zadano to samo pytanie osobom, które zadeklarowały, iż już podróżują. Okazało się, że częściej decydują się na podróże osoby, które znają w większym odsetku i większym stopniu, oprócz rosyjskiego również angielski.

Oprócz barier językowych, ankietowani najczęściej wymieniali też koszty takich podróży czy odległość do pokonania, a dopiero na dalszych miejscach obawy związane z bezpieczeństwem czy zdrowiem.

Krystyna Lewkowicz, prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH:

Bariera językowa w połączeniu z brakiem odpowiednich narzędzi technologicznych uniemożliwia seniorom korzystanie z uroków podróżowania, a często jest nawet przyczyną całkowitej rezygnacji z zagranicznych wyjazdów, wywołuje bowiem poczucie zagrożenia i znacząco obniża poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza w sytuacjach losowych lub awaryjnych. Dlatego edukacja i wsparcie w obsłudze nowych technologii może być kluczem do przełamywania tych ograniczeń.

Reklama

Jednak mimo tych obaw o brak znajomości języka czy innych barier, coraz częściej seniorzy podróżują, dzięki inspiracjom i namowom ze strony dzieci, wnuków czy znajomych.

Jak radzą sobie z brakami w znajomości języków, jak już zdecydują się na podróż za granicę?

Reklama

Nie będzie zaskoczeniem, iż najczęściej sięgają po gotowe rozwiązania, dostępne przez stronę internetową lub aplikację, na przykład w postaci Google Translate, a już co piąta osoba używa dedykowanych narzędzi, w postaci elektronicznych tłumaczy.

Dorota Kalka, psycholog z Uniwersytetu SWPS:

Dla seniorów korzystanie z technologii może być ogromnym wyzwaniem, ale jednocześnie narzędziem, które zwiększa ich niezależność. Nawet proste aplikacje, jak mapy czy tłumacze, mogą być przełomowe w ich codziennym funkcjonowaniu.

Tłumacze to oczywiście tylko część z technologii, które pomagają seniorom w podróży, poza tym najczęściej korzystają z map i nawigacji do planowania tras czy aplikacji do rezerwacji noclegów. Aczkolwiek trzeba tu zaznaczyć i gro przypadków poprzedzone jest edukacją i wspomaganiem najbliższych w tym zakresie.

Z kolei, jeśli chodzi o barierę językową już z własnej inicjatywy, większość z seniorów podejmuje samodzielne próby, by nauczyć się choćby podstawowych zwrotów w obowiązującym w danej destynacji języku.
Źródło: Vasco Electronics.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama