Telekomy

Secure Mobile - nowy operator wirtualny z dziwnymi zapisami w regulaminie. Warto przeczytać

Grzegorz Ułan
7

Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne Telgam S.A., notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, uruchomiło właśnie nowego operatora wirtualnego o nazwie Secure Mobile. Operator działa na nadajnikach Play i ma w swojej ofercie indywidualne i rodzinne abonamenty głosowe oraz na internet mobilny.

Oferta nowego operatora Secure Mobile to żywy przykład na to, że po zapoznaniu się z ofertą na stronie, zawsze warto zajrzeć do regulaminów przed podpisaniem umowy. Ale od początku, zerknijmy najpierw na samą ofertę.

Secure Mobile - oferta na abonamenty głosowe

Mamy tu trzy plany, każdy w pakiecie z antywirusem ESET Mobile Security (dostępny tylko na smartfony z Androidem, więcej szczegółów o usłudze na stronie ESET). Roczna licencja na tego antywirusa kosztuje 29,99 zł. Na stronie Secure Mobile nie znajdziemy jednak żadnej informacji o czasie, przez jaki z tego antywirusa będziemy mogli korzystać. Jest tylko informacja o jego bezpłatności:

Program cyberochrony w usłudze Secure Mobile od Telgam S.A. jest całkowicie bezpłatny, dobrowolny i od Ciebie zależy czy z niego skorzystasz, z nami masz go za darmo przy niskich abonamentach komórkowych. W dzisiejszych czasach warto chronić siebie i rodzinę w sieci, a my Ci w tym pomożemy. Postaw na cyberbezpieczeństwo i wybierz usługę Secure Mobile od Telgam S.A.

Czy abonamenty są niskie? Na rynku znajdziemy dużo lepsze i często tańsze oferty w zasięgu sieci każdego z operatorów infrastrukturalnych, również Play. Niemniej, najtańszy kosztuje 16,90 zł i zawiera nielimitowane rozmowy i wiadomości SMS/MMS oraz usługę Wifi Calling.

Drugi plan kosztuje 27,90 zł i tu dochodzi usługa VoLTE i 10 GB transferu danych, a w trzecim za 32,90 zł 25 GB transferu danych.

Szału nie ma, wydaje mi się, że bardziej atrakcyjną ofertę ma teraz na przykład Mobile Vikings - również na nadajnikach Play, również z Wifi Calling i VoLTE bez ograniczeń czasowych i dodatkowych opłat (o tym później, jak dojdziemy do regulaminów) oraz w ofercie na kartę - bez żadnej umowy na czas określony czy nieokreślony.

Secure Mobile - oferta rodzinna na abonamenty głosowe

Oferta rodzinna z kolei, to dwa plany - za 20,90 zł na każdy numer na koncie (minimum 3 trzeba wziąć) i drugi za 22,90 zł miesięcznie. Oba zawierają nielimitowane wiadomości SMS/MMS i po 5 GB transferu danych na numer. W tańszym planie skorzystamy też z nielimitowanych rozmów na numery komórkowe, w droższym dochodzę rozmowy na numery stacjonarne. Tu również skorzystamy z usługi WiFi Calling i VoLTE w obu planach.

Lepsza oferta dla trojga? Na przykład wczoraj zaprezentowana nowa oferta nju mobile.

Secure Mobile - oferta na interent mobilny

Oferta na internet mobilny pozbawiona jest cen za poszczególne pakiety, o nich możemy przeczytać... w opisie strony. Ja postanowiłem przeskoczyć od razu do regulaminu.

Tutaj również szału nie ma. Taniej 200 GB dostaniemy w samym Play, czy w Virgin Mobile i Mobile Vikings.

Zapisy w regulaminie

Przechodzimy już do regulaminów. Pierwszy zgrzyt to opłata aktywacyjna. Na stronie głównej możemy przeczytać o braku opłat aktywacyjnych.

Co mamy w regulaminie?

Opłata aktywacyjna nie dotyczy przypadków zawarcia umowy przy jednoczesnej fizycznej obecności stron umowy. To oznacza, że musielibyśmy udać się do siedziby firmy w Jaśle, by podpisać umowę lub umówić się na wizytę z przedstawicielem handlowym.

Jednak z uwagi na to, że cały proces zawarcia umowy przeprowadzany jest przez stronę, a umowę i kartę SIM dostarcza Poczta Polska - która stroną umowy nie jest, więc opłata aktywacyjna 40 zł w większości przypadków będzie wymagana.

Przechodzimy teraz do zapisów zasad promocji, bo usługa WiFi Calling, VoLTE czy pakiet ESET Mobile Security udostępniany jest tylko w promocji, o czym nie przeczytamy na stronie głównej serwisu.

Osoby, które pospisują umowę na czas nieokreślony, w zasadzie nie muszą się niczego obawiać, prócz tego, że wyżej wymienione usługi przestaną działać po upływie 12 miesięcy.

Pierwsza część zapisu promocji dotyczy prawdopodobnie (nie ma wzoru umowy na stronie) planu za 16,90 zł, gdzie na stronie wyszczególniona jest sama usługa Wifi Calling w cenie, bez VoLTE. Jednak tym samym, w tym najtańszym planie nie skorzystamy też z usługi ESET Mobile Security - nie ma o niej informacji w tym fragmencie zasad promocji, za to przy opisie oferty na stronie jest.

Wszystkie trzy usługi pojawiają się w drugiej części zapisów promocji i dotyczą dwóch droższych planów dla klientów indywidualnych oraz oferty rodzinnej. Tu tak samo, bez konsekwencji skorzystamy z tych usług w umowie na czas nieokreślony.

Gorzej to wygląda jeśli podpiszemy umowę na 12 miesięcy, wtedy operator zaczyna liczyć koszty tych usług i to nie małe. Samo korzystanie z WiFi Calling i VoLTE kosztuje po 24 zł miesięcznie, razem 48 zł, czyli więcej niż każdy z abonamentów w ofercie Secure Mobile. W przypadku zerwania umowy przez klienta wcześniej niż po upływie roku, zostanie on obciążony tymi kosztami proporcjonalnie do pozostałego czasu upłynięcia okresu obowiązywania umowy.

Ponadto, w zapisach promocji widzimy dopiero, że pakiet ESET Mobile Security dostępny jest również tylko na 12 miesięcy, a zgodnie z zapisami na stronie ESET przedłużenie licencji kosztuje 17,99 zł rocznie.

Tak więc czytajmy regulaminy, bo okazuje się, że więcej z nich się dowiemy niż z samej oferty na stronie.

Aktualizacja

Po publikacji wpisu otrzymaliśmy komentarz do niego od firmy Telgam S.A.:

Dziękujemy za wykazanie nieścisłości, będziemy nadrabiać nasze błędy. Na stronie są już ceny pakietów internetowych.

Przedłużenie pakietu ESET będzie działo się automatycznie, jeśli klient pozostanie abonentem Secure Mobile. Aktualny zapis o 12 miesiącach wynika po prostu z dostępności opcji w ESET, czyli mamy tam pakiety na 12 miesięcy, 24 miesiące, itd.

Jesteśmy w trakcie implementacji wtyczek Dagma (ESET), które będą umożliwiały aktywacje kluczy na czas nieokreślony. Po prostu - ten zapis wynika z aktualnych pakietów ESET. Docelowo promocja na pakiet ESET będzie na czas nieokreślony dla każdego klienta Secure Mobile. Abonenci zostaną o tym poinformowani.

WiFi Calling i VoLTE, jeśli Play nic nie zmieni, będą usługami bezpłatnymi na cały czas umowy tak jak np. w Viking Mobile.

Opłata 40 zł jest ujawniona w regulaminie i przy wypełnianiu formularza: https://securemobile.pl/osoba-fizyczna-przenosze-numer-pierwsza-usluga/

Jest to nazwane opłatą aktywacyjną, jest to jednak opłata jaką musimy ponieść dla Poczty Polskiej za weryfikację prawdziwości danych abonenta przy podpisaniu umowy na odległość. Innymi słowy - jest to opłata za dostarczenie i podpisanie umowy w obecności listonosza, on sprawdza prawdziwość danych i weryfikuje dane abonenta aby wykluczyć wyłudzenia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu