Telekomy

Plus nie zwalnia tempa - już 12 mln mieszkańców Polski w zasięgu 5G

Grzegorz Ułan
Plus nie zwalnia tempa - już 12 mln mieszkańców Polski w zasięgu 5G
3

5G Plusa to obecnie bez wątpienia najszybciej rozwijający się zasięg w Polsce wśród operatorów infrastrukturalnych. Pod koniec zeszłego roku obiecali w tym roku objąć zasięgiem nowej technologii 11 mln mieszkańców Polski, już teraz udało się to w szerszym zakresie aż 12 mln mieszkańców 160 miejscowości.

Plus jako pierwszy operator udostępnił komercyjną sieć 5G prawie rok temu, do listopada 2020 roku w jej zasięgu było 7 mln mieszkańców Polski, dziś mówimy już o 12 mln. Z dostępu do nowej technologii 5G 2600 TDD Plusa mogą korzystać obecnie mieszkańcy 160 miejscowości w każdym z 16 województw Polski.

Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus:

Widzimy rosnące zainteresowanie naszym 5G, z którego korzysta coraz więcej osób. Postanowiliśmy więc przyspieszyć budowę sieci i zapowiadany plan na ten rok zrealizowaliśmy z nawiązką już w kwietniu. Obecnie więc w zasięgu jest ponad 12 milionów mieszkańców Polski i będzie ich przybywać, gdyż mówiąc wprost - budujemy i rozwijamy dalej naszą sieć 5G.

Miejscowości w Polsce w zasięgu sieci 5G Plusa

Jakie to dokładnie miejscowości? Oto dokładna i kompletna lista z podziałem na województwa:

Województwo Miejscowość
dolnośląskie Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Boguszów Gorce, Kobierzyce, Bielany Wrocławskie, Jeżów Sudecki
kujawsko-pomorskie Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Białe Błota, Żołędowo, Grębocin
lubelskie Biała Podlaska, Lublin, Zamość, Dominów, Elizówka
lubuskie Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
łódzkie Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Konstantynów Łódzki, Sieradz, Rawa Mazowiecka, Ksawerów
małopolskie Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Szczyglice
mazowieckie Warszawa, Radom, Pruszków, Legionowo, Piaseczno, Otwock, Wołomin, Ząbki, Grodzisk Mazowiecki, Marki, Piastów, Kobyłka, Józefów, Sulejówek, Zielonka, Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Milanówek, Halinów, Wieliszew, Jabłonna, Zalesie Górne, Kanie, Rembelszczyzna, Komornica, Janki,Brwinów, Ożarów Mazowiecki, Karczew, Izabelin, Sękocin, Wolica, Kazuń, Urzut, Rzakta, Dawidy Bankowe, Siedlce, Ostrołęka, Ciechanów, Białobrzegi, Chrzanów Duży, Czosnów, Janówek Pierwszy, Józefów k/Otwocka, Kolonia Lesznowola, Laski, Michałowice k/Raszyna, Mysiadło, Nadarzyn, Nowe Iganie, Otrębusy, Płock, Radzymin, Raszyn, Rajszew, Podkowa Leśna, Rasztów, Emów, Blizne, Jasińskiego (Stare Babice), Feliksów, Mościska, Wola Ducka, Zamienie
opolskie Opole, Brzezie
podkarpackie Rzeszów, Tarnobrzeg, Krosno
podlaskie Białystok, Łomża, Suwałki
pomorskie Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Kowale, Rowy, Przechlewo, Łubiana, Lębork, Lipusz
śląskie: Katowice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Mysłowice, Lędziny, Mikołów, Będzin, Wola Kiedrzyńska, Czeladź
świętokrzyskie Kielce
warmińsko-mazurskie Olsztyn, Elbląg, Działdowo, Ełk, Kętrzyn
wielkopolskie Poznań, Kalisz, Piła, Konin, Konin Stare Miasto, Baranowo, Brzeźno, Leszno, Dąbcze, Skórzewo
zachodniopomorskie Szczecin, Koszalin, Przecław, Jamno, Biesiekierz, Goleniów, Kołobrzeg, Komorówko, Lipiany, Mirosławiec, Pyrzyce, Stargard, Trzebiatów, Wolin
 

Aktualnie 5G operatora Plus dostępne jest na 1500 stacji bazowych rozlokowanych w wyżej wymienionych miejscowościach. Dokładny zasięg 5G w Waszej lokalizacji możecie sprawdzić na aktualizowanej na bieżąco mapie zasięgu pod tym adresem.

Oferty abonamentowe z dostępem do 5G

Jeśli chodzi o oferty głosowe, Plus ma w swojej ofercie trzy plany, w których skorzystacie z dostępu do 5G. Wszystkie zawierają w sobie nielimitowane rozmowy komórkowe i stacjonarne, nielimitowane wiadomości SMS/MMS oraz dostęp przez cały okres umowy do muzycznego serwisu stremingowego Tidal w cenie abonamentu.

Najtańszy plan kosztuje 60 zł i zawiera 50 GB transferu danych do wykorzystania w miesiącu (podobną ofertę z dostępem do 5G znajdziecie w submarce Plusa - Plush). Dalej mamy abonament za 90 zł, już z dwa razy większą paczką 90 GB transferu danych, a ostatni plan za 120 zł aż ze 150 GB transferu.

W przypadku ofert na internet mobilny do wyboru mamy dwa plany. Pierwszy za 100 zł miesięcznie zawiera limit transferu danych na poziomie 500 GB, drugi z kolei aż 1 TB za 200 zł miesięcznie. W obu abonamentach, podobnie jak w ofercie głosowej skorzystamy z dostępu do Tidala na cały okres umowy, bez dodatkowych kosztów.

Z niemal identycznej oferty głosowej i na internet mobilny mogą skorzystać też klienci biznesowi, ale z nieco wyższymi pakietami transferu danych.

Oczywiście aby móc korzystać z dostępu do najnowszej technologii 5G w zasięgu sieci Plus musicie zaopatrzyć się smartfony lub routery obsługujące sieć 5G. W swojej ofercie Plus ma już 20 takich urządzeń, a ich lista ma być na bieżąco powiększana. Podobnie zresztą jak zasięg sieci 5G, który sukcesywnie ma się pojawiać w kolejnych miejscowościach w Polsce.

Warto tu jeszcze wspomnieć, a może już tylko przypomnieć, iż Plus jako jedyny operator infrastrukturalny zapewnił użytkownikom sieci 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD. Pozostała trójka operatorów wykorzystała w swoim 5G w paśmie 2100 MHz technologię Spectrum Sharing, czyli dzielenie pasma między użytkowaniem 4G i 5G.

Źródło: Plus.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu