Samsung

Nareszcie coś się dzieje - nowy odtwarzacz 4K Ultra HD Blu-Ray i ulubione filmy w Polsce

Konrad Kozłowski
Nareszcie coś się dzieje - nowy odtwarzacz 4K Ultra HD Blu-Ray i ulubione filmy w Polsce
19

Podczas specjalnego wydarzenia Samsung zapowiedział dziś wprowadzenie do sprzedaży w Polsce odtwarzacza 4K UHD Blu-Ray UBD-M8500, a Galapagos przedstawił nam stan oferty oraz nadchodzące nowości filmowe na Ultra HD Blu-Ray. Dla Samsunga jest to już drugi model debiutujący na polskim rynku obsługujący płyty Blu-Ray w Ultra HD.

Rosnąca popularność serwisów VOD nie wynika tylko z rosnącej oferty oraz komfortu, który płynie z braku potrzeby nabywania płyt i obsługi odtwarzacza takowych. To właśnie w serwisach streamingowych debiutowały materiały w rozdzielczości 4K UHD, a liderami są tutaj oczywiście Netflix oraz Amazon. Na premierę nowego standardu Blu-Ray Ultra HD musieliśmy dłuższę chwilę zaczekać, lecz od tamtego momentu większość dystrybutorów aktywnie wspiera rynek płyt Ultra HD Blu-Ray udostępniając w rozdzielczości 4K (i często także w HDR) swoje produkcje na terenie Polski. Co najważniejsze, wśród nich są nie tylko nowości, ale także popularne klasyki i inne tytuły katalogowe.

Wspólne wydarzenie zorganizowane przez Samsunga i Galapagos - wydawcę tytułów Warner Bros. w Polsce i nie tylko - było świetnym przykładem tego jak ten rynek się rozwija i czego potrzebuje. W ofercie znajdują się aż 24 filmy na płytach Ultra HD Blu-Ray, a w pudełku dodawana jest także zawsze płyta Blu-Ray. Może to być sposób na zachęcenie do zakupu widzów, którzy dopiero w sprzęt obsługujący 4K planują się wyposażyć - już teraz obejrzą produkcję w Full HD z Blu-Raya, w opakowaniu czekać na nich będzie druga płyta. Cena jest oczywiście nieco wyższa, zazwyczaj w okolicach ceny płyt Blu-Ray 3D, czyli około 150 złotych.

Nadchodzi sporo nowości i klasyków na 4K Ultra HD Blu-Ray

Portfolio Galapagos rośnie wraz z upływem czasu, z nowości warto wymienić film Clinta Eastwooda “Sully”, “Mad Max” czy “Fantastyczne Zwierzęta i Jak Je Znaleźć” i “LEGO: Przygoda”. Wcześniej debiutujące filmy to chociażby 4 części serii Harry’ego Pottera - niestety wydano do tej pory tylko ostatnie cztery (od Zakonu Feniksa), poprzednie wymagają jeszcze trochę pracy i doczekamy się ich dopiero pod koniec roku. Jeszcze w 2017 na rynku ukaże się kolejne 16, więć sumarycznie dysponować będziemy wyborem spośród 40 filmów tylko nakładem Galapagos. Co na pewno zobaczymy? LEGO Batman lada moment, bo 14 czerwca, KONG 30 już czerwca, Wonder Woman 11 października, Król Artur 18 października oraz Dunkierka 22 listopada. W 4K powrót zaliczą Grawitacja (30 sierpnia), Matrix, a także trylogia Batmana od Nolana (22 listopada). 6. grudnia przywitamy Incepcję, Interstellar, Infiltrację oraz Ekspres Polarny.

Zdajemy sobie sprawę, że technologia 4K jest jeszcze na naszym rynku w bardzo początkowym stadium rozwoju. Jej upowszechnienie i komercjalizacja zależeć będzie od działań i strategii wszystkich graczy na rynku, to jest zarówno producentów sprzętu RTV, jak i dostawców kontentu. Jesteśmy pionierami, którzy jako pierwsi w Polsce wprowadzili na rynek fizyczne nośniki Ultra HD Blu-ray, ale mamy za sobą doświadczenia studia Warner Bros. na rynku amerykańskim i wierzymy, że także w Polsce istnieje duża grupa widzów, którzy chcą doświadczyć kina domowego w najlepszej, możliwej jakości.

Przekonuje Andrzej Łudziński, Prezes Galapagos Films

4K Ultra HD Blu-Ray to wciąż nisza - oto liczby

Do końca 2016 roku (od sierpnia, wtedy rozpoczęto sprzedaż) widzowie nabyli “blisko 5000” filmów na Ultra HD Blu-Ray z oferty Galapagos. W statystykach przodowały… produkcje oparte na komiksach DC, czyli Batman V. Superman oraz Legion Samobójców. Od stycznia 2017 do kwietnia sprzedało się niemal 2000 filmów, a tym razem najpopularniejsze okazały się wspomniane Fantastyczne Zwierzęta i Jak Je Znaleźć oraz Sully.

Nie są to duże liczby i nie powinno to nikogo specjalnie dziwić - Ultra HD stawia nad Wisłą swoje pierwsze kroki, choć w ofertach producentów zaczynają już znikać telewizory z rozdzielczością 1080p. Zanim jednak większość treści będzie w 4K musimy nacieszyć tym co mamy, a więc ofertą serwisów VOD oraz płytami UHD Blu-Ray.

Samsung UBD-M8500 w Polsce

Niezmiernie cieszy mnie ruch ku popularyzacji nowego standardu i życzyłbym sobie większej dostępności tytułów - nie tylko w ofertach dystrybutorów, ale również sklepowych półkach. O asortymencie godnym amerykańskiego Best Buy’a możemy jedynie pomarzyć, dlatego każde nowe wydawnictwo oraz urządzenie jest na wagę złota. Samsung UBD-M8500 to drugi model koreańskiego producenta, który trafia na nasz rynek. Oczywiście oferuje on funkcję upscallingu obrazów o niższej rozdzielczości - z chęcią przekonałbym się z jakim efektem - a poza tym pozwoli na odtworzenie wszystkich najpopularniejszych nośników oraz formatów. Smart Hub obecny na Samsungu UBD-M8500 oferuje także Netflix, Amazon Prime Video oraz Iplę. Warto nadmienić, że Samsung nie zdecydował się na wsparcie standardu Dolby Vision, jak robi to LG w telewizorach oraz odtwarzaczu UP970, a wybrał HDR10.

Gdzie szukać filmów w 4K Ultra HD?

Odtwarzacz trafi do sprzedaży w przyszłym tygodniu w cenie około 1500 złotych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu