Telewizja

Gdzie szukać filmów i seriali w 4K Ultra HD

Konrad Kozłowski
Gdzie szukać filmów i seriali w 4K Ultra HD
13

Ultra wysoka rozdzielczość wdziera się do codzienności każdego z nas. Określenia „4K” i „Ultra HD” spotyka się niemal na każdym kroku. Równie dużo mówi się o braku dostępności materiałów wideo w tej jakości, a tak naprawdę wystarczy wiedzieć gdzie i jak ich szukać.

Używane naprzemiennie nazewnictwo „4K” odnosi się oczywiście do liczby 4 tysięcy. Chodzi tu o szerokość obrazu standaryzowanego, która wynosi dokładnie 3840 pikseli, a więc niemalże 4 tysiące. W przypadku formatu szerokoekranowego mamy do czynienia z 4096 pikselami. Wysokość obrazu pozostaje niezmienna – 2160 pikseli.

Takie liczby powodują, że obraz Ultra HD jest czterokrotnie większy od formatu Full HD, czyli 1920 na 1080 pikseli. Liczba pikseli w formacie 4K Ultra HD wynosi aż 8 milionów, zaś przy Full HD to „tylko” 2 miliony. Dzięki takiemu wzrostowi obraz oglądany na coraz większych telewizorach pozostaje wciąż ostry, choć sporą rolę odgrywają oczywiście warunki w jakich patrzymy na ekran – przede wszystkim odległość. Różnicę pomiędzy Ultra HD, a Full HD zauważa się przy odpowiednim dystansie – gdy znajdziemy się za daleko nie będziemy w stanie odróżnić tych dwóch formatów.

Oprócz rozdzielczości, nowy format niesie za sobą nowość w postaci poprawy jakości obrazu, dzięki głębszemu nasyceniu kolorów. Mowa naturalnie o technologii HDR, która zdaniem wielu – w tym moim – robi różnicę. HDR zbliża nas do rzeczywistego świata oglądanego naszymi własnymi oczami. Za przykład najczęściej służą sceny, w których znajdujące się w centrum kadru osoby lub obiekty są dobrze oświetlone, a znajdujące się w tle niebo staje się jasną, niewyraźną plamą. HDR umożliwia wyeliminować tego typu sytuacje, przywracając widoczność rozmazanym i nieczytelnym do tej pory elementom.

Rozwój telewizji, naziemnej oraz satelitarnej, nie jest jednak tak dynamiczny, jak byśmy sobie tego życzyli. Dla nadawców, szczególnie w Polsce, format Full HD (1080p) jest wciąż wyzwaniem – emitowane programy oglądamy najczęściej w rozdzielczości 1080i, która i tak nie jest zbyt powszechna. Większość treści jest „upscale’owana”, czyli ze sztucznie podbijaną rozdzielczością, co przynosi różne rezultaty. Skoro nie możemy polegać na telewizji, dokąd mamy się zwrócić po treści w najlepszej jakości?
Odpowiedź brzmi oczywiście: ku internetowi i platformie Smart TV.

To właśnie tutaj znajdziemy najwięcej treści w rozdzielczości 4K Ultra HD. Serwisy z (pół)amatorskimi programami, np. YouTube, posiadają w swym katalogu naprawdę mnóstwo klipów w ultra wysokiej rozdzielczości, czasem nawet w wyższej. Dotarcie do nich nie jest trudne, wystarczy wpisać jedno z haseł w wyszukiwarkę (4K, Ultra HD, UHD) i do wyboru będziemy mieli całe mnóstwo zróżnicowanych materiałów. Od vlogów, poprzez recenzje, a na (para)dokumentach kończąc. Każdy Smart TV w telewizorze UHD (4K) wyposażony w aplikację YouTube’a obsługuje już streaming treści w 4K, więc dysponując odpowiednim łączem internetowym (najczęściej podaje się 15 mbit/s na sekundę) będzie mógł cieszyć się filmami w 4K. Warto też korzystać z telewizorów z certyfikatem UHD Alliance. Dzięki temu będziemy pewni, że nasz sprzęt jest zgodny ze standardami i nie będziemy mieli kłopotu z odtwarzaniem materiałów.

Jeśli będziecie mieli ochotę zobaczyć filmy i seriale w rozdzielczości UHD, to mam dla Was dobrą wiadomość: liczba dostępnych treści znacząco wzrosła w porównaniu do lat poprzednich, a format 4K UHD staje się powoli standardem. Na terenie Polski bez żadnego problemu skorzystacie już z Netfliksa czy Amazon Prime Video, gdzie nie brakuje produkcji w 4K UHD i HDR. Polskie serwisy również oferują treści w 4K UHD – przykładem będą własne produkcje HBO i TVN-u, które zobaczymy w aplikacjach dla Samsung Smart TV. Wśród nich znajdą się seriale: Pakt (obydwa sezony), Prawo Agaty, Druga Szansa, Lekarze, programy: Master Chef, Mam talent i Top Model oraz filmy: Listy do M 2, Bokser i Pitbull: Nowe porządki.

Oferta Amazon Prime Video, a przede wszystkim Netfliksa, jest znacznie bogatsza. Prym wiodą tam produkcje oryginalne, jak chociażby pierwszy serial „czerwonego” giganta, czyli House of Cards, hitowe Stranger Things i będący ucztą dla oka The Crown. Dodatkowo cztery produkcje o superbohaterach powstałe we współpracy z Marvelem: Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage oraz Iron Fist. Każdy z tych czterech seriali dostępny jest również w HDR. Ponadto, Netflix oferuje filmy i dokumenty w ultra wysokiej rozdzielczości. Godnymi polecenia są Chef’s Table, Abstrakt – Sztuka designu, Keith Richards – Under the influence, APEX: Historia supersamochodu, White Rabbit Project. Netfliksowi udało się także udostępnić wszystkie serie obsypanego nagrodami Breaking Bad. Każdego miesiąca katalog powiększa się o nowe tytuły, a określenie Netfliksa mianem lidera w tej kategorii nie będzie przesadą.

Na naszym skromnym rynku kroku stara się mu dotrzymać Amazon. Pomimo (znacznie) skromniejszej oferty, tutaj również znajdziemy warte obejrzenia tytuły w 4K. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się serialom oryginalnym – Człowiek z Wysokiego Zamku, Goliath, Sneaky Pete oraz Patriot. Sytuacja prezentuje się zgoła inaczej w przypadku rynku amerykańskiego, gdzie oferta jest o wiele bardziej rozbudowana. Jak na razie musimy zadowolić i cierpliwie zaczekać na oficjalny debiut Prime Video w Polsce.

Dla zwolenników wydań fizycznych (może kolekcjonerów) także znajdzie się coś dobrego. Nowy format nośników Blu-Ray wspierający rozdzielczość 4K UHD oraz technologię HDR jest już oficjalnie w Polsce od dłuższego czasu. Do tej pory doczekaliśmy się kilkudziesięciu tytułów wydanych właśnie na płycie Blu-Ray 4K UHD, a na liście znajdują się starsze produkcje jak i nowości prosto z kina. Niewątpliwie jest to najlepszy sposób na doświadczenie rozdzielczości Ultra HD, ponieważ parametry techniczne płyt Blu-Ray wciąż przewyższają treści strumienieniowane z internetu. Za takie dobrocie przyjdzie nam jednak zapłacić – cena wydania Blu-Ray 4K UHD jest zazwyczaj dwukrotnie wyższa od standardowego Blu-Ray’a. Do ich odtworzenia wymagany jest także odpowiedni sprzęt – wybierać można pomiędzy kilkoma modelami odtwarzaczy zgodnych z nowym standardem.

Nie wolno jednak zapomnieć o filmach, które kręcimy samodzielnie. Nowsze modele smartfonów i kamer oferują nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K UHD, więc tego typu klipy możemy nagrać gdziekolwiek jesteśmy. Pliki wideo o takiej rozdzielczości zajmują sporo przestrzeni, dlatego wskazane jest wyposażenie się w model posiadający więcej pamięci lub dodatkowy nośnik, np. kartę microSD.

Treści w ultra wysokiej rozdzielczości nie brakuje i tak naprawdę są one na wyciągnięcie ręki. Jedynymi wymaganymi do podjęcia krokami jest połączenie telewizora Smart TV z siecią i sięgnięcie po odpowiednie aplikacje i usługi internetowe. To one odgrywają największą rolę w popularyzacji rozdzielczości 4K UHD oraz technologii HDR. Tam zasmakujemy najlepszej dostępnej na rynku jakości.

--
Tekst powstał we współpracy z firmą Samsung

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu