Samsung

Samsung Display prezentuje pierwszy na świecie ekran OLED UHD dla laptopów

Piotr Kurek
Samsung Display prezentuje pierwszy na świecie ekran OLED UHD dla laptopów
10

Technologia OLED wykorzystywana w ekranach telewizorów, monitorów, czy smartfonów nie jest niczym nowym. Ciężko było jednak ją znaleźć na rynku laptopów, a na pewno w rozdzielczości UHD.

Na tegorocznych targach CES pokazano kilka laptopów, które mają być wyposażone w ekrany typu OLED lub AMOLED, a przy okazji oferować rozdzielczość UHD (3840 x 2160). Chodzi tu między innymi o HP Spectre x360, Dell XPS 15, czy Alienware m15 i G 15. Pod koniec ubiegłego roku mówiono, że w Las Vegas pojawi się Samsung Display z prezentacją swojego panelu OLED UHD, z którego mogą skorzystać producenci laptopów. Ekran nie pojawił się na CES, ale już dziś wiemy, że koreańska firma zamierza rozpocząć produkcję tego typu wyświetlaczy w przyszłym miesiącu, by móc dostarczać je do swoich partnerów.

Zobacz też: OLED nie dla każdego, a na pewno nie dla PC

Samsung Display -- firma zajmująca się produkcją i rozwojem technologi stosowanej w produkcji wyświetlaczy potwierdziła dziś, że ich ekran OLED, o przekątnej 15,6-cala i rozdzielczości UHD (3840 x 2160) przeznaczony do laptopów trafi do produkcji w połowie lutego. Firma otwarcie mówi, że jest to pierwszy tego typu produkt na świecie i w najbliższym czasie trafi do największych producentów komputerów na świecie -- stąd też podejrzenie, że ekrany te mogą być stosowane w nowych laptopach z najwyższej półki od HP, czy Dell.


Zobacz też: Dlaczego nie ma monitorów OLED? Jest jeden główny problem

Samsung Display pochwaliło się, że ich panel spełnia wszystkie kryteria dotyczące nowego, zaprezentowanego w tym roku, standardu VESA DisplayHDR True Black. Ekran oferuje jasność od 0,0005 do 600 nitów, kontrast wynoszący 120000:1. Spełnia także standard DCI-P3 i wyświetla 3,4 mln kolorów. Firma zapewnia, że ich wyświetlacz doskonale radzi sobie z pracą w świetle słonecznym dzięki -- w porównaniu ze standardowymi ekranami LCD, nowy OLED oferuje 1,7 razy większą jasność.

Źródło: Samsung Display

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu